Znajdź nas na

GMINA KUNÓW

Kunowskie Jarmarki Bożonarodzeniowe to już tradycja! Tegoroczny odbędzie się 18 grudnia!

Kunowskie Jarmarki Bożonarodzeniowe to już tradycja. To czas, kiedy w gościnnych progach Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” spotykają się wystawcy nie tylko z gminy Kunów, ale także spoza powiatu ostrowieckiego. – To świetna okazja na zaprezentowanie swoich umiejętności i talentów, „przelanych” w stroiki świąteczne, czy ozdoby choinkowe. Możliwość wymiany poglądów, tradycji, doświadczeń. Tego dnia w Kunowie czuć ducha nadchodzących świąt – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie i zaprasza na Jarmark, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 18 grudnia w godzinach od 10.00 do 14.00.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podczas Kiermaszu w 2020 roku fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Każdy, kto choć raz uczestniczył w Kunowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym poczuł aromat pysznych ciast i domowych wyrobów, czy odwiedził stoiska z rękodziełem, z chęcią wraca w następnym roku, aby zakupić unikatowe ozdoby, które znajdą swoje miejsce na choince lub wigilijnym stole. Nie inaczej będzie w tym roku. Już 18 grudnia w godzinach od 10.00 do 14.00 w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego odbywać się będzie ósma już odsłona kunowskiego Jarmarku. 

– Każdy kto zechce przyjechać do Kunowa, aby wystawić swoje rękodzieła czy kulinarne smakołyki jest mile widziany. To dla nas bowiem wyjątkowy dzień, podczas którego czuć już atmosferę zbliżających się Świąt. Kiedyś takich Jarmarków, podobnie jak Kiermaszów Wielkanocnych nie było w naszej gminie. Wprowadziliśmy je z myślą o mieszkańcach, a także o utalentowanych artystach, którzy mogą sprzedać swoje unikatowe produkty. Tradycją jest, że Jarmarki odbywają się w naszej szkole przy ulicy Szkolnej 1 w Kunowie. Kiedyś zorganizowaliśmy Jarmark na naszym Rynku. Sceneria była świąteczna, ale odwiedzający nas goście,  a i sami wystawcy – zmarzli, a przecież chodzi o to, aby tego dnia pobyć razem jak najdłużej – wyjaśnia Lech Łodej.   

KGW z Dołów Biskupich podczas ubiegłorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przyznaje, że każdego roku stara się wesprzeć każdego z wystawców, kupując stroiki lub ozdoby choinkowe.

– W ten sposób staram się wzmocnić finansowo Stowarzyszenia, Koła, czy osoby prywatne, z drugiej strony nigdzie nie ma takiego wyjątkowego rękodzieła. Mam świadomość, że to nie jest spotkanie stricte biznesowe. Tu chodzi o coś więcej, o urok zbliżający się Świąt. Wystawcy, to osoby, które często po raz pierwszy prezentują swoje prace. Czasami mijamy kogoś na ulicy i nie wiemy, jakie talenty w nim drzemią. Na Kunowskim Jarmarku właśnie takie perełki odkrywamy – tłumaczy burmistrz.

Dodaje, że kunowski Jarmark to również okazja do wspólnych rozmów o tradycjach wigilijnych pielęgnowanych w naszych domach,  a także wielopokoleniowej integracji. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Myślę, że to okazja do uświadamiania tym najmłodszym mieszkańcom naszej gminy jak piękne mamy tradycje i dlaczego warto je pielęgnować. To nasza tożsamość, to fundamenty naszej wspólnoty najpierw w gminie, później w województwie, a następnie w kraju – podkreśla Lech Łodej.

Podczas niedzielnego Jarmarku będzie można posłuchać świątecznej muzyki w wykonaniu Zespołu „Kunowianie”,  Strażackiej Orkiestry Dętej i uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Kunów.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this