Znajdź nas na

PO GODZINACH

Kurs prawa jazdy powinien przygotowywać do jazdy, a nie tylko – egzaminu! Kielecki WORD w statystykach!

Prawo jazdy to jeden z tych egzaminów, który spędza sen z powiek większości przystępujących do niego kursantów. W 2018 r. na terenie województwa świętokrzyskiego przeprowadzono 19 190 egzaminów teoretycznych oraz 32 238 egzaminów praktycznych, na wszystkie kategorie prawa jazdy. Do dnia 15 listopada2019 odbyło się 15 539 egzaminów teoretycznych oraz 26 636 egzaminów praktycznych. W kieleckim WORD-ie zapytaliśmy między innymi o to, jakie najczęściej błędy popełniają przystępujący do egzaminu potencjalni kierowcy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jeśli spojrzymy na ilość przeprowadzonych egzaminów w ciągu roku największą popularnością cieszy się kategoria C, ,C+E oraz A. W 2019 r. (styczeń-listopad) największą zdawalnością cieszyła się kategoria B1 – ok. 81 procent, AM – ok. 69 procent i B+E – ok 60 procent. Zdawalność na poszczególne kategorie prawa jazdy w WORD Kielce przedstawiała się następująco: kategoria A prawa jazdy – ok. 51 proc., A 1 – ok. 53 proc., A2 prawa jazdy – ok. 39 proc., AM ok. 69 proc. , kategoria B – około 30 proc., B 1 – ok 81 proc., B+E – ok. 60 proc., B (96) – ok 33 proc., C ok. 45 proc., C+E – ok. 45 proc., D – ok. 54 proc., T – ok. 45 proc.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Kielcach posiada jeden Oddział

Terenowy zlokalizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim, w którym w 2019r. ( do 15 listopada) przeprowadzono 5095 egzaminów teoretycznych oraz 7696 egzaminów praktycznych.

W 2019 r. zdawalność na poszczególne kategorie prawa jazdy w Oddziale Terenowym WORD Kielce przedstawiała się następująco: kategoria A prawa jazdy – ok. 51 proc., kategoria A 1 – zdawalność ok. 46 proc., A2 prawa jazdy – ok. 57 proc., AM – ok. 73 proc., B prawa jazdy ok. 35 proc.

To, co najczęściej gubi kierowców podczas próby na placu manewrowym i skutkuje uzyskaniem negatywnego wyniku to: najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki, przejechanie kołem przez linie wyznaczające zewnętrzne krawędzie stanowisk, ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu, ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.

W ruchu miejskim kursanci „oblewają egzamin” poprzez: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: podczas zmiany pasa ruchu, spowodowanie zagrożenia kolizją lub wypadkiem drogowym.

WORD Kielce nie prowadzi statystyk dotyczących wieku osób zdających egzamin na prawo jazdy. Zgodnie z przepisami każda osoba spełniająca warunki niezbędne do uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami bez względu na swój wiek jest uprawniona do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy. Analizując okres od stycznia 2015 r. najstarsze osoby przystępujące do egzaminu miały 70-75 lat.

W 2019 r. zdawalność przy pierwszym podejściu na poszczególne kategorie prawa jazdy w WORD Kielce przedstawiała się następująco: kategoria A ok. 52%, A 1 zdawalność ok. 52 proc. A2 prawa jazdy – ok 41proc. , AM prawa jazdy ok. 68 proc. , kategoria B prawa jazdy – ok 35 proc., kategoria B1 ok. 75 proc. kategoria B+E ok. 61 proc., B (96) ok 33 proc., C – ok. 46 proc., C+E ok. 45 proc., D ok. 50 proc., T ok. 44 proc.

Przy tak dużej liczbie osób przystępujących do egzaminów na prawo jazdy ciężko w jednoznaczny sposób ocenić stopień wyszkolenia osób przystępujących do egzaminów państwowych. Na wynik egzaminu bezpośredni wpływ ma nie tylko przygotowanie teoretyczne i praktyczne kandydata, ale również jego cechy psychofizyczne. Osoby lepiej radzące sobie z sytuacją stresującą, a taką niewątpliwie jest egzamin na prawo jazdy, potrafią w większym stopniu wykorzystać umiejętności nabyte w procesie szkolenia . Dużą rolę w ocenie stanu wyszkolenia poszczególnych osób odgrywają ich indywidualne predyspozycje do „zdobycia” prawa jazdy jak również do uczestniczenia w ruchu drogowym.

Szkolenie odbyte przez kandydata na kierowcę w szkole jazdy powinno przede wszystkim przygotować go do uczestnictwa w szeroko pojmowanym ruchu drogowym. Ciężko zakładać aby kurs miał przygotowywać tylko do egzaminu, który powinien być narzędziem weryfikującym niezbędne umiejętności.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkolenia kandydatów na kierowców określona został minimalna liczba godzin szkolenia teoretycznego oraz praktycznego dla poszczególnych kategorii prawa jazdy. Jeśli instruktor prowadzący szkolenie uzna, że liczba godzin jest niewystarczająca ma możliwość zwiększenia ich i dostosowania indywidualnie do potrzeb poszczególnych osób szkolonych. Osoba kończąc szkolenie jest poddawana przez ośrodek szkolenia egzaminowi wewnętrznemu, który przeprowadzany jest na zasadach egzaminu państwowego. Zaliczenie z wynikiem pozytywnym takiego sprawdzianu skutkuje zakończeniem szkolenia i możliwością przystąpienia do egzaminu państwowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this