Znajdź nas na

PO GODZINACH

W Zespole Szkół Specjalnych świętowali z pluszowymi misiami!

Pluszowe, bawełniane, welurowe, polarowe, z dzianiny, to materiały, z których najczęściej wykonywane są maskotki. Co rok 25 listopada swoje międzynarodowe święto obchodzi Pluszowy Miś. Data nie jest przypadkowa, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. I choć tradycja święta ma zaledwie 17 lat o pluszowych misiach pamiętają przedszkola i szkoły. Nie inaczej było w Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nie zabrakło dyskoteki, słodkiego poczęstunku i wizyty wyjątkowego gościa – pluszowego tygryska.

fot. ZSS w Ostrowcu Św.

Skąd wzięła się to nietypowe wydarzenie w kalendarzu? Podając za portalem miastodzieci.pl, w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

fot. ZSS w Ostrowcu Św.

Nie trzeba mieszkać w Stanach Zjednoczonych, żeby obchodzić Dzień Pluszowego Misia. Wiedzą o Joanna Zalewska, Marta Mozal, Agnieszka Wańdoch, Joanna Kosińska-Major i Justyna Buczałowska z Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Św., które uczniom placówki przygotowały nie lada niespodziankę. Dzieci i młodzież odwiedził wprawdzie nie pluszowy miś, a tygrysek, ale kto zna bajkę o Kubusiu Puchatku, ten wie, że podczas zabawy z tygryskiem na nudę narzekać nie można.

To nie pierwszy raz, kiedy szkoła organizuje Dzień Pluszowego Misia. Zaczęło się kilka lat temu.

– Znaleźliśmy w internecie taką informację, że przedszkolaki w jednej z placówek obchodziły święto misia. Pomysł bardzo się nam spodobał. Postanowiliśmy, że taką sama imprezę zrobimy też dla naszych dzieciaków. Coraz więcej małych dzieci pojawiało się w naszej placówce, więc zależało nam na tym, aby i im zaoferować fajną zabawę. A najlepiej bawić się w towarzystwie pluszowych misiów – wspomina Justyna Buczałowska, nauczyciel i rzecznik prasowy Zespołu Szkół Specjalnych przy ulicy Iłżeckiej 33 w Ostrowcu Św.

fot. ZSS w Ostrowcu Św.

Zaczęło się od pokazu filmu „Miś Uszatek”, który bardzo spodobał się dzieciom. Przy okazji zapoznały się z historią filmowego misia. Odbywały się też konkursy plastyczne – nagrodami były pluszowe misie. Nikt nie wyszedł z pustymi rękami.

– Co roku szukamy sponsorów, którzy fundują nam pluszowe maskotki. Rozstawiamy je na holu. Dzieci i młodzież bawią się na dyskotece. Za muzykę odpowiedzialni są uczniowie klasy ósmej, którzy wiedzą, co podoba się ich młodszym kolegom i przy czym bawią się najlepiej. Upiekliśmy też ciasteczka w kształcie misiów. Na koniec imprezy każdy z uczniów mógł wybrać sobie pluszowego misia do domu. Zawsze maskotek mamy więcej niż dzieci w szkole. Odwiedził nas też pluszowy tygrys, w którego rolę wcielił się Ernest Krajewski, wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych. Przebranie tygryska użyczyła nam spółka TBM z Kunowa – mówi Justyna Buczałowska.

fot. ZSS w Ostrowcu Św.

Tego typu imprezy to świetna forma integracji i relaksu dla dzieci.

– Dzieci wybierając zabawkę uczą się samodzielnego podejmowania wyborów. To też ważne dla ich prawidłowego rozwoju społecznego – podsumowuje Justyna Buczałowska.

Wspomina także, że jako mała dziewczynka miała swojego ulubionego misia z pozytywką, z którym zasypiała.

– Niestety mój brat był o niego bardzo zazdrosny, też chciał mieć takiego misia. Pewnego dnia mój ulubiony pluszak, zniknął. Po latach okazało się, że brat zakopał go w piaskownicy. Udało się go odnaleźć, ale jedyne co się po nim zachowało i działało, to pozytywka – śmieje się Justyna Buczałowska.

fot. ZSS w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this