Znajdź nas na

GMINA KUNÓW

Lech Łodej: To był koncert w intencji pokoju! [FOTO]

– Na Ukrainie mamy wszystko. Mamy piękne krajobrazy, dobrych ludzi. Wszystko mamy. Potrzeba nam tylko pokoju i dobrego życia – mówił podczas wczorajszego (niedziela, 3 października) koncertu Wasyl Irmijczuk, kierownik Zespołu Zbrucz. Grupa z Tarnopola do gminy Kunów przyjechała na zaproszenie Lecha Łodeja, burmistrza miasta i gminy w Kunowie. Na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku zaprezentowało się 12 muzyków i tancerzy ze Wschodu. Nie zabrakło łez wzruszenia i wspólnego biesiadowania. Uczestnicy koncertu mogli także wspomóc ofiary wojny w Donbasie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP. W centrum kadru Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zespół Zbrucz z Tarnopola nie jest zwyczajną grupą muzyków. Tworzą go utalentowani tancerze, soliści i instrumentaliści, którzy cieszą się międzynarodową sławą. Mieszkają na Ukrainie, która jak podkreślają, jest ich ukochanym domem, jednak większość z nich, jak Wasyl Irmijczuk, kierownik zespołu, swoje korzenie ma w Polsce, więc pół serca zostawia zawsze w kraju nad Wisłą. 

– W tym roku obchodziliśmy 25-lecie naszego zespołu. Dzisiejszy koncert to zatem element takiej świątecznej trasy koncertowej. A mamy co świętować, bo jako zespół trochę  tej tradycji mamy. Najpierw nas zaproszono do Francji, do miejscowości, w której  znajdowała się grekokatolicka cerkiew. Tamtejszy ksiądz potrzebował bowiem zespołu, który śpiewałby w kościołach, śpiewaliśmy wówczas na Mszach Świętych. Od tego czasu więcej występujemy w kościołach. Mamy specjalny program kolęd i utworów adwentowych czy, wielkopostnych. Od sześciu  lat systematycznie gościmy w Polsce. Z tej okazji  oprócz pieśni kościelnych, przygotowaliśmy piosenki ludowe, muzykę współczesną, a także tańce. Wyszedł z tego taki polsko-ukraiński program – wyjaśnia Wasyl Irmijczuk, kierownik Zespołu Zbrucz.

Wasyl Irmijczuk, kierownik Zespołu Zbrucz
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że na Ukrainie jest wielu utalentowanych muzyków i tancerzy, którzy chcą się kształcić w tych kierunkach, a muzyka przynosi im radość. Każdy z członków zespołu ma wykształcenie muzyczne, jest po konserwatoriach, czy wyższych szkołach muzycznych. 

– Na Ukrainie jest tak, że mnóstwo ludzi śpiewa. Nie muszą mieć do tego specjalnego powodu, czy okazji. Zbrucz to wielka rodzina muzyków, którzy kochają śpiewać i tańczyć, a poprzez swoje talenty dawać innym radość – mówi Wasyl Irmijczuk.   

Przypomina, że zespół gościł już w gminie Kunów w 2020 roku. 

– Byliśmy tu u was już cztery razy. Dwa z nich to były duże koncerty w Nietulisku Dużym i Kunowie. Do publiczności z waszej gminy wracamy z wielką przyjemnością. Dziękujemy panu burmistrzowi za kolejne zaproszenie, bo to jest dla nas bardzo ważne. Dziś przyjechaliśmy z nową grupą artystów i nowym programem. Przywieźliśmy ze sobą zabytkowe instrumenty, zaprezentujemy piękne tańce hiszpańskie, gruzińskie, ukraińskie i cygańskie. Pośpiewamy w naszym ojczystym języku, ale będzie też muzyka poważna, czy kilka niespodzianek w języku polskim. Postaramy się, żeby nasz występ wypadł bardzo dobrze – mówił przed koncertem Wasyl Irmijczuk. 

Upominki w imieniu mieszkańców gminy Kunów wręczył Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku zaprezentowała się 12 osobowa grupa. Pełen skład zespołu stanowi 18 osób. 

– Mamy upominki z drzewa, wykonane przez nasze dzieci z Tarnopola. Dzieci, które straciły swoich rodziców na wojnie w Donbasie. Ta wojna wciąż trwa. Nic się nie zmieniło. Bardzo szkoda, że taki piękny jest ten świat, a co kilka dni ginie czworo lub pięcioro młodych ludzi. To jest najstraszniejsze, co może być. My pamiętamy o tym. Jedyne, co możemy zrobić dla tych, którzy zginęli, to zaśpiewać, opowiedzieć o tym, co dzieje się w naszym kraju,. Oni już odezwać się nie mogą. Dziś zaśpiewamy Ave Maria dla tych, którzy zginęli na wojnie dlatego, aby taki sam pokój, jak w Polsce, zapanował i na Ukrainie – podkreślał Wasyl Irmijczuk.

Dodaje, że przyjeżdżając do naszego kraju widzi różnice w rozwoju gospodarczym pomiędzy Polską, a Ukrainą.

– Tylko coś się u nas polepszy, przyjeżdżamy do was i widzimy, że znowu „odskoczyliście”. Lecimy za wami do Europy – śmieje się kierownik Zespołu.

Nie zabrakło także gry na starodawnych instrumentach
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRo.info

Ukraińska grupa do Janika przyjechała na zaproszenie Lecha Łodeja, burmistrza miasta i gminy w Kunowie. 

– Pierwszy ich występ w Nietulisku Dużym urzekł nas wszystkich. Później zaprosiliśmy grupę z okazji Dnia Kobiet. Koncert udało się nam zorganizować na chwilę przed pandemią. Następnie przyszły trudne miesiące, kiedy nie mogliśmy się spotykać. Wróciliśmy ponownie do normalności, niestety, pandemia wciąż daje znać o sobie. Dzisiejszy koncert jest spełnieniem naszych marzeń, a przede wszystkim ma być taką ucztą duchową dla mieszkańców naszej gminy i przyjezdnych gości. Zespół Zbrucz potrafi wzruszyć. To profesjonalizm, połączony z taką słowiańską duszą.  Utwory, które wykonuje grupa, powodują, że łzy same cisną się do oczu, a za gardło ściska wzruszenie – mówił tuż przed koncertem Lech Łodej.

Dodał, że gmina stara się zaspokoić gusta muzyczne wszystkich mieszkańców, stąd też odbywają się koncerty jazzowe, bluesowe, rockowe, disco-polowe, a także ludowe.

– Każdy może znaleźć coś dla siebie. Bawimy się wspólnie, a najważniejsza jest właśnie ta integracja. To czego przez miesiące pandemii bardzo nam brakowało – podsumowuje burmistrz.

Nie zabrakło wspólnych śpiewów i tańca
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Anna Buczkowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku cieszy się, że może po raz pierwszy gościć w progach szkoły tak wybitną grupę muzyków.

– Jesteśmy wdzięczni głównemu organizatorowi – panu burmistrzowi, bo to jego zasługa, że grupa z Tarnopola odwiedziła Janik. Muzyka nas łączy i integruje. Mamy bardzo trudny czas, czas niepewności, czy pandemia znowu się rozwinie, a nasze wspólne spotkania zostaną mocne ograniczone, czy tym razem będzie inaczej. Chcemy wykorzystać ten moment, aby wspólnie spędzić niedzielne popołudnie, naładować akumulatory przed nowym tygodniem pracy, czy nauki – wyjaśnia Anna Buczkowska. Dodaje, że rok temu miała okazję wysłuchać zespołu i do dziś jest pod wielkim wrażeniem talentu muzyków.

Z muzykami z Tarnopola zaprzyjaźniony jest  Henryk Jabłoński, sołtys Nietuliska Dużego. To właśnie od jego miejscowości zaczęła się przygoda z Zespołem Zbrucz. W Nietulisku Dużym grupa wystąpiła po raz pierwszy z okazji Dnia Babci i Dziadka w 2020 roku. A wszystko zaczęło się od wycieczki po… Sejmie. 

Sala gimnastyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku pełna była publiczności fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  Tak to prawda. Wszystko się wtedy zaczęło. Grupą z Nietuliska Dużego pojechaliśmy do Sejmu na zaproszenie posła Andrzeja Kryja. W Warszawie zapoznaliśmy się z Gorzyczanami, którzy zaprosili mnie i posła do siebie na występy, podczas których prezentował się Zespół Zbrucz. Byłem zachwycony ich występem i już wtedy wiedziałem, że muszę zrobić wszystko, aby ściągnąć ich do Nietuliska Dużego. Tym bardziej, że podczas swojego występu opowiadali jak ciężka jest sytuacja na Ukrainie, zwłaszcza w terenach owładniętych wojną – wspomina Henryk Jabłoński.

Dodaje, że cieszy się, że burmistrz wspiera grupę z Tarnopola, zapraszając ich na kolejne występy. Dzięki otwartości gminy muzycy mogą zebrać środki, które pomagają przetrwać rodzinom ofiar wojny w Donbasie.

– Zbrucz bardzo mnie zauroczył. To muzycy, którzy swoimi utworami chwytają za serce. Bardzo dobrzy ludzie, z których część ma polskie korzenie. Powinniśmy się skupić na tym, co nas łączy, a nie na tym co nas dzieli. To wybitni artyści, którzy ćwiczą od dziecka. Jeżdżą po całej Europie. Zespół z wysokiej półki. Ludzie na ich koncertach, dzięki ich muzyce, przenoszą się do najlepszych amfiteatrów – podsumowuje Henryk Jabłoński.

Zespół Zbrucz istnieje od 25 lat
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas niedzielnego koncertu można było wysłuchać repertuaru pieśni ukraińskich, jak i muzyki klasycznej, czy… polskich pieśni legionowych. Jedna z wokalistek zespołu zaprezentowała bowiem utwór „Rozkwitały pąki białych róż”.

Nie zabrakło także tradycyjnych ludowych utworów polsko-ukraińskich, czy tańców z różnych zakątków świata. Zgromadzoną publiczność wzruszyło także utwór Ave Maria w intencji ofiar wojny w Donbasie. 

– To był koncert w intencji pokoju. To był koncert w intencji naszej przyjaźni pomiędzy Polską, a Ukrainą. Dziękuję wam za te chwile wzruszeń, nie tylko w imieniu  naszych mieszkańców, ale i wszystkich Polaków –  zespołowi Zbrucz podziękował  Lech Łodej, wręczając kosz pełen kwiatów i słodki upominek, a także zapraszając na kolejne koncerty.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-19
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-19

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP. W centrum kadru Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP oraz Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP. W centrum kadru Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-41
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-41

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-40
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-40

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-39
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-39

Zespół Zbrucz ma już 25 lat fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zespół Zbrucz ma już 25 lat fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-38
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-38

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-37
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-37

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-36
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-36

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-35
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-35

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-34
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-34

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-33
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-33

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-32
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-32

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-31
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-31

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-30
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-30

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-29
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-29

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-28
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-28

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-27
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-27

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-26
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-26

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-24
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-24

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-23
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-23

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-20
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-20

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-42
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-42

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-68
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-68

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-67
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-67

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-65
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-65

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-64
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-64

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-63
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-63

Sala gimnastyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku pełna była publiczności fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Sala gimnastyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku pełna była publiczności fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-61
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-61

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-60
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-60

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-59
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-59

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-58
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-58

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-57
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-57

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-56
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-56

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-54
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-54

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-53
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-53

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-52
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-52

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-51
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-51

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-50
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-50

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-49
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-49

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-47
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-47

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-44
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-44

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-57
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-57

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-6
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-6

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-5
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-5

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-4
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-4

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-3
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-3

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-2
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-2

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-1
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-1

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-72
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-72

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-71
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-71

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-70
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-70

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-69
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-69

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-68
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-68

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-67
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-67

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-65
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-65

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-64
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-64

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-63
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-63

Sala gimnastyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku pełna była publiczności fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Sala gimnastyczna w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku pełna była publiczności fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-61
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-61

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-60
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-60

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-59
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-59

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-58
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-58

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-7
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-7

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-18
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-18

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-17
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-17

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-16
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-16

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-14
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-14

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-13
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-13

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-12
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-12

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-11
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-11

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-9
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-9

Zespół Zbrucz liczy 18 muzyków i tancerzy fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zespół Zbrucz liczy 18 muzyków i tancerzy fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-8
NaOSTROinfo Zespół Zbrucz janik-8

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this