Znajdź nas na

FAKTY

Lech Łodej: Zdrowie zaczyna się na talerzu! Kolejna szkoła w gminie Kunów doczekała się nowoczesnej stołówki!

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego przy ul. Fabrycznej w Kunowie zyskali nową stołówkę. Ale to nie koniec dobrych wiadomość. Na modernizacji kuchni i jadalni zyskają także uczniowie ze szkoły z Wymysłowa. Codzienny catering zastąpi zdrowa żywność, przygotowana i przywieziona z kunowskiej szkoły. – Zdrowie zaczyna się na talerzu – przypomina Lech Łodej, burmistrz Kunowa, dodając, że w ubiegłym roku modernizacji stołówki i kuchni doczekał się Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Po modernizacji stołówki i zaplecza kuchennego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku, zaczęliśmy starania o remont i doposażenie kolejnej placówki – PSP przy ulicy Fabrycznej w Kunowie. Cieszymy się, bo to kolejna inwestycja w dzieci, a jak wiadomo, to najlepsza ze wszystkich możliwych inwestycji. Zdrowie zaczyna się na talerzu.Gdy tylko pojawiła się szansa na otrzymanie dofinansowania,  skorzystaliśmy z niej – wyjaśnia Lech Łodej, Burmistrz Miasta i Gminy w Kunowie. 

Autorką wysoko ocenionego przez kuratorium i ministerstwo projektu na remont stołówki jest Aleksandra Bernaciak, kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów. Na początku czerwca, gdy informowaliśmy o tym, że  gmina Kunów otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 000 zł, wyjaśniała:

– Ta stołówka wymagała już remontu. Została bowiem  przygotowana i dostosowana na potrzeby ówczesnego gimnazjum. Ma już swoje lata. W ramach programu będziemy mogli zakupić wyposażenie do stołówki oraz przeprowadzić jej remont. Zakupione zostaną stoliki, wyposażenie kuchni, w oknach zamontujemy rolety i wertikale, odświeżone i pomalowane zostaną ściany. Dzięki zakupionym sprzętom będzie można także dożywiać dzieci z Wymysłowa – mówiła wówczas  Aleksandra Bernaciak.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie f
ot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś widać już, że zamierzony efekt udało się osiągnąć. Jasne, kolorowe wnętrza zachęcają do spożywania zdrowych posiłków, które przygotowywane są w nowocześnie wyposażonej kuchni szkolnej. 

– Jako gmina dołożyliśmy 20 000 zł, aby uczniowie naszej szkoły  mogli korzystać z tej pięknej, odnowionej stołówki. To jest zupełnie inny świat. Przez wiele lat nie było tu takiego generalnego remontu. Bardzo ważne jest też to, że mogliśmy zakupić kotły i urządzenia, w których możemy bezpiecznie i zgodnie ze wszystkimi wymogami inspekcji sanitarnej  przewozić posiłki do szkoły w Wymysłowie, gdzie dzieci będą mogły  jeść pełnowartościowe i zdrowe posiłki. Nie zastąpi ich żaden catering. To są pewne posiłki. Co to znaczy? To, że są wartościowe, smaczne, ciepłe. Z cateringiem bywało różnie. To jest spełnienie moich marzeń, aby wszystkie placówki szkolne prowadzone przez gminę były zabezpieczone w ten sposób – tłumaczy Lech Łodej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że z nowej stołówki skorzysta ok. 200 uczniów. Zapowiada także, że gdy pojawi się kolejna szansa na dofinansowanie – gminą będzie pisała kolejne wnioski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zawsze jest coś do zrobienia, poprawienia, czy doposażenia. Chcemy unowocześniać nasze placówki pod każdym względem – zapewnia burmistrz.

Małgorzata Kowalska, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego  w Kunowie  przypomniała, że miejsce w którym znajduje się dziś odnowiona jadalnia szkolna, w przeszłości pełniło funkcję stołówki Fabryki Maszyn Rolniczych „Agromet” w Kunowie. 

– Od 1984 roku pomieszczenie to  służyło jej pracownikom. Po ogłoszeniu upadłości zakładu, budynek biurowca został zaadaptowany na potrzeby gimnazjum, a stołówkę przystosowano dla potrzeb uczniów.  6 września 2006 roku wydano pierwszy posiłek. W takiej postaci stołówka przetrwała kilkanaście lat. Po reformie edukacji i likwidacji gimnazjów w budynku przy ulicy Fabrycznej w Kunowie pojawili się uczniowie starszych klas Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego  w Kunowie. Dyrekcja, nauczyciele oraz  pracownicy dbają o to, aby nasza szkoła, w tym również stołówka, były miejscem, gdzie uczniowie czują się komfortowo. Stąd pomysł na jej odnowienie i modernizację  mówiła podczas otwarcia stołówki  Małgorzata Kowalska.

Małgorzata Kowalska, wicedyrektor PSP imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dorota Opara, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie  podkreślała, że data: 21 września 2021 roku zapisze się na kartach historii szkoły, jako dzień szczególny. Wręczyła także podziękowania wszytskim tym, którzy przyczynili się do modernizacji szkolnej kuchni i stołówki na miarę XXI wieku. 

–  Każde przedsięwzięcie, które służy dobru i wnosi w życie człowieka uśmiech i zadowolenie jest bezcenne. Z całego serca dziękujemy za zrozumienie potrzeb uczniów i pracowników naszej placówki oraz wsparcie i pomoc w realizacji projektu, związanego z modernizacją stołówki szkolne. Dzięki zainteresowaniu i życzliwości przyjaciół szkoły oraz naszej owocnej współpracy, możemy cieszyć się nowoczesnym zapleczem, które będzie służyć nie tylko szkolnej, ale i pozaszkolnej społeczności – mówiła Dorota Opara.

O część artystyczną zadbali uczniowie szkoły
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP tłumaczy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chętnie inwestuje w stołówki szkolne.

– Nie możemy doprowadzać do takiej sytuacji, podczas której uczeń jest głodny w szkole. Były takie czasy, kiedy problem ubóstwa polskich rodzin sprawiał, że dzieci przychodziły do szkoły głodne. Stąd też program „Posiłek w szkole i w domu”. W tym programie są dwa segmenty: segment dotyczący szkół, realizowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także ten segment,  który dotyczy osób starszych, wymagających pomocy, realizowany przez Ministerstwo  Rodziny i Polityki Społecznej – przypomina poseł. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że cieszy się iż parlamentarzyści mogą wspierać tego typu inwestycje, które powstają w szkołach, znajdujących się w gminach Kunów, Bałtów, Ćmielów. 

– Stołówka wygląda wspaniale, wygląda pięknie. Uczniowie mówili jak smacznie gotują panie kucharki i są to naprawdę dobrze wydane pieniądze – podkreśla Andrzej Kryj.

W uroczystym otwarciu stołówki uczestniczyli również Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty, a także Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski.

– To mądrze wydane pieniądze z pożytkiem dla naszych dzieci. Wszystko co dla nich robimy to ważna i dobra rzecz. Życzyłbym sobie, żeby takich miejsc, jak to w Kunowie, było więcej – podsumowuje Wojewoda Świętokrzyski.

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this