Znajdź nas na

FAKTY

Szkoła Rodzenia w ostrowieckim szpitalu cieszy się zainteresowaniem wśród przyszłych rodziców!

Szkoła Rodzenia, jaka od niedawna funkcjonuje w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Świętokrzyskim okazała się strzałem w dziesiątkę. Pod okiem doświadczonych położnych Moniki Wójcik i Małgorzaty Kiszki, młodzi rodzice uczą się o tym, jak przygotować się do porodu, a także jak zadbać o zdrowie nowo narodzonego dziecka. Przyszłe mamy mogą skorzystać z ćwiczeń przy drabinkach, piłkach, czy na workach sako. A wszystko to w kolorowej i przytulnej sali przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej. – Rozpoczynamy budowanie takiej ścisłej relacji między pacjentką, a położną – podkreśla Monika Wójcik, zapewniając , że każda pacjentka jest dla niej ważna.

Od lewej położna Monika Wójcik, koordynator Szkoły Rodzenia, Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora naczelnego ZOZ w Ostrowcu Św., a także położna Małgorzata Kiszka fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.nfo

Jak już informowaliśmy z początkiem września w ostrowieckim szpitalu funkcjonować zaczęła Szkoła Rodzenia. Adam Karolik, pełniący obowiązki dyrektora do spraw medycznych w ZOZ w Ostrowcu Św. wyjaśniał wówczas, że pomysł na utworzenie szkoły rodzenia „narodził się” blisko rok temu.

– Zamysł utworzenia Szkoły Rodzenia powstał już w roku ubiegłym, niestety ze względu na pandemię zajęcia nie mogły się odbywać. W tej chwili po wycofaniu się tej trzeciej fali pandemii, postanowiliśmy utworzyć szkołę. Wszystko wpisuje się w program poprawy jakości i pracy oddziału ginekologiczno-położniczego.Od 1 października uruchamiamy również poradnię ginekologiczno-położniczą, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, aby podnieść świadomość i bezpieczeństwo kobiet rodzących, a także radość z oczekiwania na macierzyństwo – zapewnia Adam Karolik.

Szkołę Rodzenia prowadzą Monika Wójcik i Małgorzata Kiszka, doświadczone położne z Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w ZOZ w Ostrowcu Św. Udało się już utworzyć jedną grupę. Przyszłe mamy spotykają się dwa razy w tygodniu, a zajęcia trwają dwie godziny. Składają się z części praktycznej, podczas której przyszłe mamy uczą się jak oddychać, w jaki sposób się zrelaksować, jakimi ćwiczeniami można wzmocnić ciało przed i po porodzie, a także części teoretycznej – edukacyjnej.

Na szkołę rodzenia przystosowana została ok. 20 metrowa sala na parterze przy świątecznej pomocy medycznej.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Sfinalizowałyśmy to przedsięwzięcie w dość krótkim czasie. Rozdzwoniły się telefony i w bardzo szybkim tempie udało się nam zorganizować pierwszą grupę. Sala mieści około 10 osób, maksymalnie 12. W zamyśle mamy utworzenie drugiej grupy – wyjaśnia Monika Wójcik.

Dodaje, że wraz z Małgorzatą Kiszką, starają się stworzyć przyszłym rodzicom jak najbardziej przyjazne i intymne warunki do nauki do tej najważniejszej roli – rodzica. Panowie mogą zaś dowiedzieć się w jaki sposób tata może pomóc w czasie porodu, bez względu na to czy zdecydował się w nim uczestniczyć, czy czeka na szpitalnym korytarzu.

– Każda pacjentka jest dla nas bardzo ważna – podkreśla Monika Wójcik.

Małgorzata Kiszka dodaje, że zajęcia podzielone są tematycznie na te dotyczące ciąży, porodu, połogu i pielęgnacji noworodka.

Małgorzata Kiszka, położna w ZOZ w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pierwsze zajęcia były organizacyjne. Poruszyłyśmy temat ciąży. Pacjentki są bardzo zainteresowane. Kolejne tematy, odnośnie porodu, tak samo budza ogromne zainteresowanie. Staramy się zmniejszyć lęk i stres przed porodem. Ćwiczenia są relaksacyjne, oddechowe, rozciągające, bardzo delikatne. Każda kobieta może te ćwiczenia wykonywać, niemniej jednak uzależniamy je od zaświadczenia od lekarza prowadzącego więc jeśli nie wyraża zgody to pacjentki się po prostu przyglądają – tłumaczy Małgorzata Kiszka, zapewniając, że zajęcia są bardzo przyjemne.

Zajęcia w szkole rodzenia są bezpłatne. Optymalnym momentem na zapisanie się do Szkoły Rodzenia jest 21-22 tydzień ciąży. Optymalny czas na całkowite przygotowanie i uaktywnienie pacjentki do porodu to ok. 30-35 tygodni. Do szkoły mogą się także zapisywać kobiety, które są w terminie porodu, czyli po ukończonym 38 tygodniu. Jedynym wymaganiem jest karta ciąży i zaświadczenie od lekarza prowadzącego, czy pacjentka może uczestniczyć w zajęciach.

Monika Wójcik i Małgorzata Kiszka, położne w ZOZ w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Taką najfajniejszą przykładem jest to, że jeden z przyszłych tatusiów, który był sceptycznie nastawiony do zajęć, na ich zakończenie powiedział, że będzie przychodził. Dla nas jest to już jakaś zachęta – tłumaczy Monika Wójcik.

Przyznaje, że w przyszłości utworzona zostanie kolejna grupa. Położne podkreślają, że mogą liczyć na pomoc Joanny Góry, Naczelnej Pielęgniarki ZOZ w Ostrowcu Św.

– Robi bardzo dobrą robotę. Jest osobą, która nam pomaga i nas wspiera – dodaje Monika Wójcik.

Przypomnijmy, że do Szkoły Rodzenia można zapisywać się pod numerami: 41 247 80 00 wew. 217, 505 090 320 (Pani Monika Wójcik) lub 666 058 227 (Pani Małgorzata Kiszka).

Do dyspozycji pacjentem są m.in worki sako i piłki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this