Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Kunowa! Rozruch nowej oczyszczalni już pod koniec lipca!

Nie tak dawno pisaliśmy o jednej z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Europie, jaka powstaje w gminie Kunów. Dziś, Lech Łodej, burmistrz Kunowa przekazał nam kolejne dobre wieści – już pod koniec lipca planowane jest przełączenie istniejącej oczyszczalni ścieków na nowy obiekt, jak również rozpoczęcie jej rozruchu mechanicznego i hydraulicznego. Nowa oczyszczalnia to dla gminy duże oszczędności – dla mieszkańców koniec nieprzyjemnego zapachu, na jaki skarżą się zwłaszcza w miesiącach letnich.

Źródło: FB Lech Łodej

Przypomnijmy, że budowana oczyszczalnia ma 1500 m3 przerobu. Zgodnie z projektem prace powinny zakończyć się do 31 grudnia 2019 roku, jednak pierwsze testy planowane są już pod koniec lipca.

Dziś do Urzędu Miasta i Gminy Kunów wpłynęło pismo od Ewy Stasiak, dyrektora w Spółce Komandytowej Schwander Polska Sp.z.o.o, dotyczące „Modernizacji i przebudowy oczyszczalni ścieków w Kunowie”. Czytamy w nim m.in., że od 31 lipca 2019 roku planowane jest przełączenie istniejącej oczyszczalni ścieków na nowy obiekt, jak również rozpoczęcie rozruchu mechanicznego, hydraulicznego i przebudowa oczyszczalni ścieków w Kunowie.


Źródło: FB Lech Łodej

Z takiego obrotu sprawy cieszy się Lech Łodej, burmistrz Kunowa, to bowiem drugi obiekt w gminie z fotowoltaiką, po Publicznej Szkole Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie.

– Dzięki inwestycji mieszkańcy tego rejonu przestaną cierpieć z powodu unoszącego się przykrego zapachu, szczególnie w upalne dni. Bardzo istotną korzyścią jest fakt, że inwestycja pozwoli na zawrócenie ścieków m. in. z rejonu Boksycka, Wymysłów, Janik, które w chwili obecnej płyną do Ostrowca Św. Dzięki przekierowaniu ich na naszą oczyszczalnię gmina Kunów zaoszczędzi około 150 tysięcy złotych rocznie, które teraz pokrywają koszty m. in. przesyłu, dopłat do ścieków, czy bieżących remontów. Budynek technologiczno-socjalny zostanie wyposażony w panele fotowoltaiczne, a cała inwestycja będzie dochodowa – podkreśla Lech Łodej.


Źródło: FB Lech Łodej

Przypomnijmy, że zadanie pn.: „Przebudowa oczyszczalni ścieków w Kunowie na działkach oznaczonych nr 3886 i 3888 – obręb Kunów, ul. Łąkowa” uzyskało pozwolenie na budowę decyzją z dnia 5 sierpnia 2016 r., która 31 sierpnia 2016 r. stała się ostateczna.

Wniosek Gminy Kunów o dofinansowanie ww. zadania został złożony do Urzędu Marszałkowskiego w 5 września 2017 r., umowę podpisano 29 listopada 2017 r., natomiast umowę z Wykonawcą robót budowlanych zawarto już 12 kwietnia 2018 r.

Projekt realizowany jest w ramach konkursu nr RPSW.04.03.00-IŻ.00-26-070/16 w ramach Osi Priorytetowej 4 – „Dziedzictwo naturalne i kulturowe” Działania 4.3 „Gospodarka wodno – ściekowa” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Łączna wartość projektu to 15 663 016,00 zł, w tym wkład własny gminy wynosi 8 383 917,92 zł, natomiast dofinansowanie unijne to 7 279 098,08 zł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this