Znajdź nas na

FAKTY

Martwy rynek?

Jak wygląda ostrowiecki rynek i jego okolice wie każdy ostrowczanin. Pusto, smutno i brak miejsca, w którym można by spokojnie posiedzieć ze znajomymi, czy spędzić miłe popołudnie z rodziną. Żadnej kawiarni, lodziarni z roku na rok coraz mniej, a punkty gastronomiczne można policzyć na palcach jednej ręki. Ogołocone witryny sklepów, pozdzierane szyldy, a także tabliczki – „lokal do wynajęcia”, już chyba na stałe wpisały się w krajobraz tej części miasta. Co takiego jest nie tak z ostrowieckim rynkiem, że w przeciwieństwie do innych miast – świeci pustkami? Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim jakie działania są podejmowane, aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania właśnie w naszym mieście.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Spacerując w stronę rynku tętniącą kiedyś życiem „wąską uliczką” – Kościelną, nie sposób nie zauważyć coraz większej liczby pustych lokali. Wydaje się, że jest ich zdecydowanie więcej niż tych, z których usług można skorzystać. Nie inaczej jest na ostrowieckim rynku.

Jak udało się nam ustalić gmina Ostrowiec Świętokrzyski posiada w obrębie rynku 5 lokali użytkowych, które obecnie wynajmowane są pod działalność handlowo-usługową. Czy to dużo? Pozostawiamy waszej ocenie.

Mieszkańcy twierdzą natomiast, że przydałaby się inicjatywa, z którą wyszłoby miasto, aby ożywić ostrowiecki rynek, nie doraźnie – festynami, tylko już na stałe.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Niestety słabo u nas z miejscem dla młodych na rynku. Przesiadujemy na kamiennych schodach przy fontannie. Pewnie, że chcielibyśmy móc posiedzieć w jakimś lokalu. Ale wystarczy się rozejrzeć, aby zobaczyć jak to wygląda – mówi ze smutkiem Klaudia, która w tym roku wyjeżdża na studia do Łodzi.

– Idealne miasto dla emerytów. Młodzież wyjeżdża do większych miast, nie chce wracać. Myślę, że dopiero czekają nas puste ulice – wtrąca Kamil, który studiuje w Warszawie, a Ostrowiec Świętokrzyski odwiedza tylko podczas weekendów i to nie zawsze, bo jak twierdzi inne miasta mają do zaoferowania młodym dużo więcej niż Ostrowiec Świętokrzyski.

Jak się okazuje podobne zdanie mają także osoby w starszym wieku. W sezonie letnim można chociażby „wyskoczyć” na lody, w zimie turysta, nie mówiąc o mieszkańcach, nie ma szans, aby w obrębie rynku znaleźć lokal, w którym napije się ciepłej herbaty, czy kawy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zapytaliśmy w urzędzie miasta ilu przedsiębiorców znajdowało się na terenie Ostrowca Św. w 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 roku? Ilu nowych przedsiębiorców pojawiło się na ostrowiecki mrynku w poszczególnych, wyżej wymienionych latach? Ilu nowych przedsiębiorców prowadzi swoją działalność na terenie gminy Ostrowiec Św, od stycznia do maja 2019 roku?

Niestety odpowiedź była lakoniczna, a urzędnicy odsyłają nas do… Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nie wiemy czy miasta nie interesują dane statystyczne i informacja o ilości przedsiębiorców, inwestujących w mieście, czy po prostu o tym nie wiedzą, albo nie mają się czym pochwalić? Może to budzić spore zastanowienie ponieważ kto, jeśli nie przedsiębiorcy napędzają lokalną gospodarkę, a miasto dzięki nim ma szansę na rozwój.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dane przedsiębiorców tj. osób fizycznych, prawnych bądź też jednostek organizacyjnych nie będących osobą prawną, którym odrębne ustawy przyznają zdolność prawną na mocy stosownych przepisów gromadzone są w określonych przepisami prawa rejestrach. Rejestr, który ewidencjonuje przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, którą prowadzi w systemie teleinformatycznym minister właściwy do spraw gospodarki. Biorąc pod uwagę powyższe, w celu uzyskania danych należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do organu prowadzącego Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej – czytamy w odpowiedzi jaką uzyskaliśmy od Anny Niedbały, sekretarza miasta Ostrowca Św. Ocenę odpowiedzi pozostawiamy naszym czytelnikom.

Pewnym jest, że miasto „chwali się” przyjazną polityką podatkową.

– W latach 2015 – 2019 samorząd miasta zamroził stawki podatku od nieruchomości. Opłaty za dostarczanie ciepła, wody i odbiór ścieków utrzymane są na stałym poziomie. Ostrowiec Świętokrzyski znalazł się w czołówce miast pobierających najniższe w Polsce opłaty komunalne. Radykalnie obniżyliśmy również stawki podatku od środków transportowych. W niektórych kategoriach zredukowaliśmy stawki podatkowe od 40 proc. do 70 proc. Najbardziej zyskali właściciele zespołów pojazdów ciężarowych wraz z naczepą. Jest to najliczniej reprezentowana kategoria zarejestrowanych pojazdów na terenie miasta – czytamy w oficjalnej odpowiedzi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dowiedzieliśmy się natomiast, że miasto dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego odbywa się poprzez realizowanie przez gminę instrumentów: infrastrukturalnych, ekonomiczno-finansowych, instytucjonalno-organizacyjnych, planistycznych i prawno-administracyjnych, współpracy z przedsiębiorcami oraz pozyskiwania inwestorów.

Na terenie miasta działa także Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, składającego się z Inkubatora Przedsiębiorczości, centrum Biurowo Konferencyjne oraz Ośrodka Aktywizacji Zawodowej. W ramach Inkubatora mogą uzyskać pomoc podmioty gospodarcze o charakterze produkcyjno-usługowym. Otwartym pozostaje pytanie, jak teoria przekłada się na praktykę?

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ponieważ odpowiedź, która otrzymaliśmy z urzędu miasta w niewielkiej mierze dotyczy działań podejmowanych przez miasto na terenie rynku i jego okolic, a te najbardziej nas interesowały – do tematu wrócimy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this