Znajdź nas na

FAKTY

Marzena Dębniak: Nie będziemy wydawać pieniędzy na oznakowanie swoich dróg jak nie musimy!

Nie po raz pierwszy Józef Nowak, radny z gminy Ćmielów poruszył temat oznakowania dróg powiatowych na terenie gminy. W tej sprawie apelował już do władz powiatu ostrowieckiego. W 2020 roku wzdłuż chodnika przy ulicy Zamkowej w Ćmielowie przybijał tabliczki z informacją, kto jest właścicielem danej drogi. Problem ten poruszył również podczas sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie, jaka odbyła się w czwartek, 30 marca.

Treść jednej z tabliczek, jakie we wrześniu 2020 roku wzdłuż chodnika przy ulicy Zamkowej w Ćmielowie przybijał Józef Nowak. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Droga powiatowa, czy gminna? Nie każdy mieszkaniec potrafi rozróżnić zarządcę danej drogi. To on odpowiedzialny jest za jej utrzymanie, stan, a także remonty, czy modernizacje. 

Józef Nowak, radny Rady Miejskiej w Ćmielowie już wielokrotnie apelował do władz powiatu ostrowieckiego w sprawie oznakowania dróg powiatowych, znajdujących się na terenie gminy Ćmielów poprzez umieszczenie tabliczek informacyjnych z napisem „droga powiatowa”. Tłumaczył, że mieszkańcy często przychodzą do niego zbulwersowani, że dana droga jest w kiepskim stanie. Po dłuższej rozmowie okazuje się, że chodzi nie o drogę gminną, tylko powiatową. 

We wrześniu 2020 roku na zarośniętym wówczas chodniku, wzdłuż drogi powiatowej przybijał tabliczki z informacją, kto jest zarządcą drogi, apelując o doprowadzenie jezdni i chodnika do właściwego stanu i wyglądu. Napisał również interpelację w tej sprawie. Usłyszał wówczas, że „przy długości dróg powiatowych na terenie gminy Ćmielów wynoszącej 68 kilometrów, stanowić będzie istotny wydatek, który można przeznaczyć na działania, przyczyniające się w sposób faktyczny do poprawy bezpieczeństwa użytkowników  dróg”. Tabliczki informacyjne się nie pojawiły. 

Pisaliśmy o tym tutaj:

Temat powrócił podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie, na której pojawili się Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki i Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.    

– Mam jeszcze jedno pytanie. Mamy problem z oznakowaniem dróg powiatowych. Ludzie nie wiedzą, jak jest z koszeniem, przychodzą do urzędu, mnie atakują, że niewykoszona droga – mówił radny Józef Nowak. 

Tomasz Mroczek podkreślał, że nie ma obowiązk oznakowywania dróg powiatowych. 

– Jeżeli pan chce odróżnić drogi powiatowe od dróg gminnych, to jako radny gminy proszę zaproponować oznakowanie dróg gminnych. Proszę sobie postawić tabliczki przy drogach gminnych, że to jest droga gminna, a wtedy każdy będzie wiedział, że jak to nie jest droga gminna, to jest powiatowa  – tłumaczył naczelnik.

Zdjęcie ilustracyjne. Od lewe: Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu, a także Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Radny dopytywał jednak dlaczego takie oznakowanie występuje w Ostrowcu Św. 

– To prawda w Ostrowcu część dróg ma takie tabliczki. Wykonało je miasto, akurat byłam wtedy wiceprezydentem. Powstało to z jednego przypadku, ponieważ drogi powiatowe, chodniki w ogóle nie były sprzątane i na przynajmniej drogach powiatowych w mieście, to są na to zdjęcia, chwasty, trawy, były do pasa. W związku z tym miasto oznaczyło swoje drogi, bo był ten sam problem. Nie były sprzątane chodniki więc tutaj ówczesne władze miasta się tym broniły. Teraz jest sytuacja inna. I tutaj uczciwie powiem, nie będziemy wydawać pieniędzy na oznakowanie swoich dróg jak nie musimy  – skwitowała starosta. 

Poniżej prezentujemy listę dróg powiatowych występujących na terenie gminy Ćmielów:

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this