Znajdź nas na

FAKTY

Miało być jak w romantycznym filmie! Meksykański „aktor” okazał się jednak oszustem!

Choć ta historia nadaje się na scenariusz niejednego filmu, nie zakończyła się happy endem. 45-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego uwierzyła oszustowi, który udawał meksykańskiego aktora i łącznie przez ponad półtora roku wpłaciła mu blisko 35 000 złotych. Ostrowieccy mundurowi apelują o zachowanie czujności i dystansu do informacji otrzymywanych za pośrednictwem portali społecznościowych. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować natychmiast Policję.

Zdjęcie ilustracyjne Źródło: Freepik

Oszuści nie próżnują,  wymyślają coraz nowsze metody, aby koszem łatwowierności osób wyłudzić od nich niejednokrotnie oszczędności całego życia. Tym razem ofiarą cyberprzestępców padła 45-letnia mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego.

Pod koniec lutego 2022 roku kobieta za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych poznała mężczyznę. W trakcie rozmów oszust najpierw podawał się za sprzedawcę obuwia, który został napadnięty i pobity. Po czym twierdził, że jest znanym meksykańskim aktorem.

Przez ponad półtora roku prowadzili między sobą korespondencję, z której wynikało między innymi, że mężczyzna zakochał się w 45-latce i planuje z nią wziąć ślub. Ciągłą przeszkodą przyjazdu do Polski były coraz to nowe wymyślne historie między innymi: problemy finansowe, choroby oraz problemy z prawem.

Cyberprzestępca wykorzystał doskonale technikę manipulacji, a dla uwiarygodnienia całej sytuacji przesyłał pokrzywdzonej liczne zdjęcia oraz prowadził z nią video rozmowy. Oszust był bardzo przekonujący, a wpłaty, których dokonywała ostrowczanka dokonywała miały pomóc mu w przylocie do Polski i wzięcia z nią ślubu. Łącznie kobieta wpłaciła na podane konta blisko 35 000 złotych.

Oszustwo „na aktora” czy „na żołnierza” jest jedną z nowszych form tego procederu.

Pamiętajmy! Zawierając nowe znajomości należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas przekazania pieniędzy lub innych kosztowności.

Warto pamiętać, że oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania i dlatego w każdym przypadku, gdy ktoś próbuje uzyskać od nas pieniądze, trzeba wykazać się dużą ostrożnością. Przypominamy, że cały czas aktualne są ostrzeżenia dla seniorów przed próbami oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na pracownika opieki społecznej”. Najlepiej jednak nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, presji czasu i nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this