Znajdź nas na

FAKTY

Miasteczko Ruchu Drogowego w Kunowie to strzał w dziesiątkę! Mali rowerzyści poznają zasady bezpieczeństwa na drodze!

Blisko 70 uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie skorzystało już z możliwości zdobycia karty rowerowej. Wszystko dzięki Miasteczku Ruchu Drogowego, jakie otwarte zostało w ubiegłym roku. – Miasteczko funkcjonuje, jest bardzo potrzebne, podnosi poziom edukacji na temat przepisów o ruchu drogowym. Dziś już z pewnością możemy powiedzieć, że się sprawdziło. Korzysta z niego młodzież, korzystają rodziny z dziećmi, a także uczniowie szkoły. Warto było je utworzyć chociażby dla uwrażliwiania na przepisy ruchu drogowego. To także szansa na rozrywką i naukę poprzez zabawę – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ucząc się i ćwicząc jazdę na rowerze na terenie miasteczka ruchu drogowego, dzieci są przede wszystkim bezpieczne, ponieważ miasteczka wyłączone są z ruchu drogowego, więc spokojnie i do woli, pod okiem nauczycieli bądź policjanta, mogą zdobywać nowe umiejętności. Miasteczka pomocne są również w uzyskiwaniu przez dzieci karty rowerowej, czyli pierwszego prawa jazdy.

Nie inaczej jest w przypadku Miasteczka Ruchu Drogowego w Kunowie, które oficjalnie otwarte 16 września 2019 roku. Składa się z oznakowania poziomego (czyli  skrzyżowań, przejść dla pieszych, rond) a także oznakowania pionowego, w skład którego wchodzą różne znaki drogowe na stałe zamontowane w podłożu oraz zdalnie sterowany sygnalizator świetlny. Po stronie Szkoły oraz Gminy Kunów leżało przygotowanie placu oraz jego podłoża, tak by można było na nim rozpocząć budowę miasteczka. W 2017 roku gmina wykonała te niezbędne prace, które w sumie kosztowały 36 900 zł. Koszt wykonania samego miasteczka wyniósł 21 tysięcy złotych. Dofinansował je Wojewódzki Ośrodek  Ruchu Drogowego w Kielcach. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Kunowskie Miasteczko Ruchu Drogowego służy przede wszystkim uczniom szkoły, ale nie tylko.  Do placówki uczęszcza ponad 400 dzieci, część z nich dojeżdża do szkoły na rowerze. Każdego roku organizowane są tam zajęcia oraz egzaminy na kartę rowerową. Miasteczko pozwala zatem na doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze, a przede wszystkim pomaga  popularyzować bezpieczeństwo poruszania się już w prawdziwym ruchu drogowym. 

W ubiegłym roku odbył się także  jeden egzamin dla uczniów klas czwartych i piątych, dzięki któremu mogli zdobyć kartę rowerową. Wzięło w nim udział blisko 70 uczniów. 

– Teraz pogoda nie sprzyja, ale gdy aura tylko na to pozwala przychodzą do nas przedszkolaki z sąsiadującego z nami przedszkola. Właśnie na terenie naszego Miasteczka Ruchu Drogowego poznają zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Także uczniowie naszej szkoły, od najmłodszych klas w ramach nauki bezpieczeństwa, kiedy jest tylko taka możliwość, wychodzą na teren miasteczka. Korzystają z niego także dzieci świetlicowe. Dzięki możliwością jakie daje Miasteczko można tworzyć symulacje różnych sytuacji drogowych, dzieci mogą dowiedzieć się kto ma pierwszeństwo, co oznacza sygnalizacja świetlna – wylicza Dorota Opara, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej  imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie. 

Zauważyła także, że popołudniami na teren Miasteczka przyjeżdżają całe rodziny. Nawet podczas ferii, gdy były pogodne dni z Miasteczka korzystali rodzice, ucząc swoje dzieci jazdy na rowerach. 

– Jest to teren bezpieczny, ogrodzony, a samo Miasteczko przyciąga najmłodszych mieszkańców Kunowa do nauki jazdy.  Służy nie tylko szkole, ale i całej lokalnej społeczności. Ma też wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ dzieci od najmłodszych lat dowiadują się jak zachować się w określonej sytuacji na drodze. Wiedzą co się może wydarzyć, uczą się przewidywać niektóre sytuacje drogowe – dodaje Dorota Opara.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Także i w tym roku, na wiosnę, w okolicach maja odbędą się egzaminy na kartę rowerową. Odpowiada za nie nauczyciel techniki – Iwona Buczkowska. Podczas egzaminu zawsze jest obecny policjant, który czuwa nad poprawnością egzaminu. 

– Oczywiście najpierw odbywa się test wiedzy teoretycznej, a później praktycznej. Takie małe prawo jazdy. Dzięki egzaminom uczniowie otrzymują kartę rowerową – podsumowuje Dorota Opara.

Także Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów podkreśla wartość Miasteczka Ruchu Drogowego. 

 – Miasteczko funkcjonuje, jest bardzo potrzebne, podnosi poziom edukacji na temat przepisów o ruchu drogowym. Dziś już z pewnością możemy powiedzieć, że się sprawdziło.Korzysta z niego młodzież, rodziny z dziećmi, a także uczniowie szkoły. Warto było je utworzyć chociażby dla uwrażliwiania na przepisy ruchu drogowego. To także szansa na rozrywką i naukę poprzez zabawę – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wspiera działania mające na celu powstawanie Miasteczek Ruchu Drogowego. 

– WORD chętnie wspiera wszystkie akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności jego najmłodszych uczestników, dlatego staramy się w ramach posiadanych środków, dofinansowywać podobne przedsięwzięcia. Wojewódzka Rada BRD zatwierdza plan wydatków Ośrodka na poprawę BRD. Staramy się przeznaczać środki na budowę podobnych obiektów. Istotnym jest by wcześniej szkoła czy gmina zwróciły się do WORD z prośbą o dofinansowanie takiego przedsięwzięcia, w miarę możliwości postaramy się przeznaczyć na to środki – dodaje  Zbigniew Duda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this