Znajdź nas na

FAKTY

Julia Pająk: Sejmik daje też możliwość wyrażenia siebie! Rekrutacja młodych radnych trwa!

Trwa rekrutacja kandydatów do II Kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Kandydaci w wieku od 15 do 24 lat, którzy posiadający status ucznia lub studenta, formularze zgłoszeniowe mogą wysyłać do 20 marca. Na młodzieżowych radnych czeka do 45 miejsc. Do angażowania się w tego typu działalność namawia Julia Pająk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, a także dotychczasowa przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. – Dzięki sejmikowi zwiększyłam obszar swojej działalności i nauczyłam się systematyczności. Poznałam genialnych ludzi w moim wieku jak i wielu dorosłych wspaniałych ludzi gotowych na wyzwania i współpracy z młodymi – podkreśla Julia Pająk, uczennica Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To był bardzo pracowity czas, dający bardzo cenne doświadczenia – zgodnie podkreślają radni I kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, którzy rozpoczęli już przygotowania do wyłonienia radnych na II kadencję. W historii województwa świętokrzyskiego swoim działaniem i zaangażowaniem bardzo mocno zaznaczyli swoją obecność. 

Przypomnijmy, że Młodzieżowy Sejmik ma charakter inicjatywny, wnioskodawczy i konsultacyjno-doradczy dla organów Samorządu Województwa Świętokrzyskiego. Jego formuła działania zbliżona jest do funkcjonowania sejmiku wojewódzkiego (organizacja sesji plenarnych poprzedzonych posiedzeniami komisji problemowych).

Na młodzieżowych radnych czeka do 45 miejsc. Kandydować mogą osoby w wieku od 15 lat (ukończonych w dniu zgłoszenia) do 24 lat, posiadające status ucznia lub studenta, zamieszkałe na terenie województwa świętokrzyskiego, które są członkami: młodzieżowych rad, samorządów uczniowskich szkół ponadpodstawowych, samorządów studenckich albo organizacji pozarządowych pracujących z młodzieżą i na rzecz młodzieży. Mile widziane są osoby aktywne społecznie, które mają dużą motywację do pracy w ramach Młodzieżowego Sejmiku i będą w stanie pogodzić swoje obowiązki z zadaniami radnego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


–  Dzięki sejmikowi zwiększyłam obszar swojej działalności i nauczyłam się systematyczności. Poznałam genialnych ludzi w moim wieku jak i wielu dorosłych wspaniałych ludzi gotowych na wyzwania i współpracy z młodymi. Moja wiedza na temat działalności młodzieży jaką zdobyłam dzięki Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Kunowie mogła zostać przekazana dalej innym między innymi na konferencjach, które organizowaliśmy, ale również w II części rekomendacji sejmiku do strategii województwa na lata 2030+. Jako przewodnicząca byłam kilka razy „rzucona na głęboką wodę” czy to z wypowiedziami na temat naszego działania czy z przemówieniami i dzięki temu zmniejszyłam swoje bariery, jakie miałam wcześniej przy wypowiadania się – tłumaczy Julia Pająk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Rekrutacja trwa do 20 marca 2020 r. O skuteczności nadesłania w terminie formularza zgłoszeniowego decyduje data stempla pocztowego, a o skuteczności złożenia – pieczęć wpływu. Zgłoszenia nadesłane lub złożone po terminie oraz niekompletne nie zostaną rozpatrzone. Wyboru radnych dokona Kapituła Młodzieżowego Sejmiku. Listę radnych Młodzieżowego Sejmiku, zatwierdzi Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

– Warto jest zostać radnym Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego ze względu na same możliwości jakie nas czekają. Jako radni mamy tak naprawdę wpływ na wiele decyzji jakie podejmują władze Województwa. Współpraca z dorosłymi daje nam możliwość nabywanie kompetencji miękkich, ponieważ tworzyliśmy już 2 razy konferencje, przy których powstawaniu musieliśmy działać oczywiście w większej grupie. Jedna osoba nie jest w stanie stworzyć takiego wydarzenia. Dzięki temu iż co najmniej raz na kwartał mamy sesje, a pomiędzy – dodatkowe spotkania tematyczne uczymy się obowiązkowości i łączenia aktywności społecznej z życiem codziennym. Sejmik daje też możliwość wyrażenia siebie i swojej opinii, a co najważniejsze łączy ludzi. Zawiązuje się wiele przyjaźni w naszym gremium, które sądzę, że będą trwały dłużej niż 2-letnia kadencja – podsumowuje Julia Pająk.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do włączania się w tego typu inicjatywy zachęca także Paweł Gawron, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, który jest pełen podziwu dla działalności młodzieżowych radnych, a także postępu i rozwoju, jakie osiągają poprzez uczestnictwo w tego typu inicjatywach.

– Widzę rozwój młodzieży. Nawet to, że podczas wyborów, taka młoda osoba musi sobie przeprowadzić kampanię, aby ktoś ją wybrał. Musi przygotować plakat wyborczy. Uczy się odpowiedzialności. Kampania odbywa się na takiej samej zasadzie jak wśród dorosłych. To jest ich pierwszy krok, aby poznać samorząd od podszewki. Takim przykładem osoby, która się niesamowicie rozwinęła dzięki tego typu działalności jest Julia Pająk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, ale i Młodzieżowego Sejmiku. Pamiętam ją jako mała dziewczynkę, która uczestniczyła w zbiórkach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez cztery lata działalności w naszej kunowskiej młodzieżowej radzie, zdobyła bardzo duże doświadczenie. Reprezentuje nas godnie, a przy okazji promuje naszą gminę. Julia była cichą i skrytą osobą, a teraz rozwinęła skrzydła i zaczęła działać i to bardzo dużo. Byłem pod wrażeniem tego w jaki sposób prowadzi obrady Młodzieżowego Sejmiku, który zawitał do nas do Kunowa. Pełen profesjonalizm – wyjaśnia Paweł Gawron. 

 Przypomina, że jako opiekunem Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, stoi na straży, aby młodzi radni nie wspierali,  czy nie sprzyjali żadnej z partii politycznych. 

– Staramy się to utrzymać i wpajać młodzieży. Wszystko, co robimy, jako młodzieżowa rada, robimy pod szyldem wolontariatu, a nie pod szyldem partii politycznej. Oczywiście każdy z tych młodych ludzi może mieć swoje sympatie polityczne i zainteresowania, może należeć do młodzieżówek, ale swoich doświadczeń politycznych nie może przerzucać i przenosić  na młodzieżową radę, nie może agitować. Zawsze to powtarzam i tego się trzymamy. Na spotkaniach zajmujemy się pracą, nie polityką. Co ważne, zależy nam na tym, aby partie polityczne też trzymały się od nas z daleka. Możemy współpracować z każdym, ale nie pod szyldem danej partii – podkreśla Paweł Gawron. 

Przyznaje, że jako Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie też będą zgłaszać swoich kandydatów do Młodzieżowego Sejmiku. 

– Nie mogłoby być inaczej. Mamy kilka osób, które chcą spróbować swoich sił. Wystartuje na pewno Julia Pająk, Karolina Adamska, Marta Zięba i Aleksandra Mróz. Nie wiem czy ktoś jeszcze, ale na zgłaszanie kandydatur jest jeszcze czas. Każdy może wystartować. Do Sejmiku chodzą osoby, które chcą coś zrobić, a nie tylko być. Bo to się mija z celem. Trzeba wiedzieć, że to jest pewien obowiązek. To jest ciężka praca – podsumowuje Paweł Gawron. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this