Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Miasto wydało broszurę podsumowującą miniony rok! Zapytaliśmy jaki był jej koszt?

22 386 zł, to łączny koszt zaprojektowania, złożenia, wydruku i transportu publikacji pod nazwą „Podsumowanie pracy samorządu Ostrowca Świętokrzyskiego. Rok 2021 – Ostrowiec Świętokrzyski bez zadłużenia”, którą pod koniec ubiegłego roku w swoich skrzynkach na listy, w niepodpisanych białych kopertach, otrzymali ostrowczanie. Koszt dystrybucji publikacji, którą zajęli się pracownicy Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św., wyniósł zaś 18 000 zł. Do tego koszt zakupu kopert w wysokości 3 400 zł. I choć prezydent podczas sesji absolutoryjnej w 2021 roku zapowiadał, że nie zamierza schodzić z jakości, a gmina nie będzie wydawać na papierze toaletowym materiałów informacyjnych o mieście, to nasi czytelnicy pytają, czy warto wydawać pieniądze na coś, co i tak ostatecznie skończy w śmietniku?

Grafika: naOSTRO.info

W ubiegłym roku informowaliśmy o broszurze „Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”  Część naszych czytelników pytała czy jest to wydawnictwo podsumowujące działania i inwestycje wykonane lub realizowane w mieście w mijającym roku, czy raczej „magazyn”, promujący Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.? Gazetka wydana została wówczas  w nakładzie 20 000 egzemplarzy, kosztowała 18 819 zł, a środki na jej wydanie wydatkowano z budżetu miasta.

Podczas sesji absolutoryjnej Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jaka odbyła się 22 czerwca 2021 roku, Artur Głąb, radny miejski z Klubu Prawa i Sprawiedliwości  zapytał czy materiały informacyjne, wydawane przez miasto wymagają „aż tak kosztownej oprawy”.  

– Co do uwagi  jak gdyby uwagi, że materiały informacyjne są wydawane na dobrym papierze. No to ja się nie mam czego wstydzić. Nie zamierzam schodzić z jakości. I nie będziemy wydawać na papierze toaletowym materiałów i informacyjnych o mieście Ostrowcu Świętokrzyskim. To zapewniam państwa – odpowiedział mu wówczas Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Wygląda na to, że słowa dotrzymał, bo „Podsumowanie pracy samorządu Ostrowca Świętokrzyskiego. Rok 2021 – Ostrowiec Świętokrzyski bez zadłużenia” pod koniec roku w niepodpisanych białych kopertach, trafiło do skrzynek pocztowych mieszkańców miasta. 

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

16 stronicowa broszura, wydana na papierze kredowym na niemal każdej stronie zawiera zdjęcie prezydenta Jarosława Górczyńskiego (strona 1 – wywiad, strona 5, strona 6 i 7, 8 i 9, 10 i 11, 12, 14, na stronie 15 zaś zdjęcie radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego (Piotra Maja, radnego powiatowego, Mariusza Pasternaka, radnego powiatowego, Agnieszki Rogalińskiej, członka Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, Ireny Rendudy-Dudek, radnej miejskiej, Joanny Pikus, radnej miejskiej, Marty Woźnickiej-Kuzdak, radnej miejskiej Włodzimierza Steca, radnego miejskiego,  Stanisławy Danuty Barańskiej, radnej powiatowej, Małgorzaty Sobieraj, radnej powiatowej, w towarzystwie Piotra Dasiosa, wiceprezydenta miasta, Agnieszki Batóg, dyrektora PSP nr 4, a także Justyny Łady, aktualnie dyrektora BWA). W gazetce, oprócz strony 3 na próżno szukać zdjęć radnych opozycyjnych. Rada Miasta Ostrowca Św. składa się bowiem z radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego, radnych niezrzeszonych i radnych z Klubu PiS.   

Fragment „Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”

W Urzędzie Miasta Ostrowca Św. oprócz kosztów związanych z wydaniem broszury, zapytaliśmy także o jej cel. 

– Publikacja wpisuje się w szeroko rozumianą politykę informacyjno-promocyjną gminy i wynika wprost z przepisów ustawy i samorządzie gminnym oraz z dokumentów strategicznych – brzmi odpowiedź, pod którą podpisała się Anna Niedbałą, Sekretarz Miasta Ostrowca Św. 

Z Ustawy o samorządzie gminnym nie wynika jednak, że miasto jest zobligowane, aby na papierze kredowym wydawać 20 stronicową gazetę. Tym bardziej, że kosztu publikacji, którą już zauważyć można w śmietnikach na terenie miasta, wyniósł 22 386 zł (koszt zaprojektowania, złożenia, wydruku i transportu publikacji). Wydrukowano 20 000 egzemplarzy. 

– Koszt dystrybucji publikacji to 18 000 zł. Broszura została rozdystrybuowana przez Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim – poprzez wkładanie do skrzynek pocztowych – wyjaśnia w piśmie Anna Niedbała.

Dodaje, że teksty przygotowane były przez pracowników Urzędu Miasta Ostrowca Św. Urząd nie poniósł żadnych dodatkowych kosztów, z tytułu ich przygotowania. Zdjęcia pochodzą z zasobów Urzędu Miasta Ostrowca Św.  

Koszt zakupu kopert wyniósł 3 400 zł. 

Otwartym pozostaje pytanie czy jest to gazeta informująca o minionym roku pracy samorządu, czy materiał promujący Jarosława Górczyńskiego i radnych z jego klubu? 

Fragment „Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this