Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Mieszkańcy czekali na nią od lat! Umowa na wykonanie drugiego etapu kanalizacji w Okole – podpisana!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Okołu. Pierwszy etap kanalizacji staje się faktem, a gmina rozpoczyna realizację drugiego jej etapu. Tym razem do kanalizacji podłączone zostaną 102 gospodarstwa. W sumie powstanie 8 kilometrów kanalizacji grawitacyjnej i 1682 metry rurociągu tłocznego. – W tej kadencji robimy milowe kroki, wyprzedzamy nasze zobowiązania wyborcze. To, co obiecaliśmy, w większości wykonaliśmy, a myślę, że nawet dużo więcej. Rządowe środki, jakie otrzymaliśmy pozwolą nam wyprzedzić o jedną, a nawet dwie kadencje, inwestycje na terenie gminy – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Od lewej siedzą: Kazimierz czapka, właściciel firmy Santex, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, Paweł Kudas, skarbnik gminy Bałtów, od lewej stoją: radny Jerzy Dunal, Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie oraz Zdzisław Mierzejewski, radny z Okołu. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś (wtorek, 26 października) w Urzędzie Gminy w Bałtowie podpisana została umowa na realizację drugiego etapu kanalizacji w Okole. Wykonawca zadania, podobnie, jak w przypadku pierwszego etapu, będzie firma „Santex” Kazimierza Czapki. To ona bowiem przedstawiła najbardziej korzystną ofertę na kwotę  5 737 774 zł. Najwyższa z ofert wyniosła   8 948 000 zł.

– Na ten cel z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych mamy zagwarantowane 4 250 000 zł, zatem dodatkowa kwota będzie konieczna do wygospodarowania z budżetu gminy. Zabezpieczyliśmy już te środki.  Mamy też taką możliwość, że w trakcie wykonywania zadania, jeżeli pojawią się inne zadania, na które uzyskamy dofinansowanie, będziemy mogli rozłożyć ten etap na mniejsze odcinki.  Będziemy jednak chcieli, żeby zadanie to zostało wykonane w całości. Nie poprzestaniemy w staraniach o pozyskanie kolejnych środków – zapewnia Hubert Żądło. 

Od lewej: Kazimierz Czapka, właściciel firmy Santex, radny Jerzy Dunal, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, radny Zdzisław Mierzejewski i Paweł Kudas, Skarbnik gminy Bałtów.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że pierwszy etap zadania  obejmował  5 km kanalizacji grawitacyjnej.  W pierwszym etapie do kanalizacji „podpiętych”  zostało  89 gospodarstw,  a sama sieć główna ma ponad 5 km długości plus przyłącza kanalizacyjne i jedną przepompownię.

Drugi etap kanalizacji jest dłuższy. Powstanie ponad 8 km kanalizacji  grawitacyjnej i 1682 metrów rurociągu tłocznego. Do kanalizacji przyłączone zostaną 102 gospodarstwa. Zbudowane zostaną także cztery przepompownie ścieków. 

Z takiego biegu wydarzeń cieszą się: Zdzisław Mierzejewski i Jerzy Dunal, radni Rady Gminy Bałtów z Okołu. 

– Jestem bardzo zadowolony. Mieszkańcy Okołu nareszcie będą mieli kanalizację. Wcześniej nawet nie pomyślelibyśmy o tym, że to się uda. Nie było na to pieniędzy. Dzięki panu wójtowi i wsparciu parlamentarzystów mamy taką możliwość. Czekaliśmy na to 15 lat.  Jesteśmy szczęśliwi, że się doczekaliśmy – mówi Zdzisław Mierzejewski, a Jerzy Dunal dodaje:  – Mieszkańcy są bardzo zadowoleni. Najgorsze było opróżnianie przydomowych  szamb zimą. Często zamarzały beczkowozy – przypominał Jerzy Dunal, dziękując wójtowi za skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. 

Kazimierz Czapka, właściciel firmy Santex, i wójt Hubert Żądło po podpisaniu umowy
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dotychczas gmina Bałtów była skanalizowana w 40 procentach. Okół jest jednak największym z sołectw wchodzących w jej skład.  Dzięki aktualnie prowadzonej inwestycji gmina będzie skanalizowana w  70 procentach. Jak zapewnia wójt jako kolejne skanalizowane będą Wólka Bałtowska i Wólka Bałtowska-Kolonia. To miejsca, gdzie najchętniej osiedlają się nowi mieszkańcy. Dokumentacja projektowa na ten cel jest już przygotowana. 

– Cieszę się z radnymi  i z wójtem, że ta „niemoc ”w naszej gminie  została przełamana. Nie tak dawno mieliśmy bardzo poważne problemy finansowe, z których dzięki wójtowi udało się nam wyjść. Dzięki dobrej współpracy nowej rady widzimy efekty, że jednak można i że prace idą do przodu.  Nie tylko inwestycje związane z  kanalizacją, ale mam nadzieję, że teraz i drogami, ponieważ są pieniądze na to zapowiadane. Na pewno wójt nie będzie siedział bezczynnie i będzie robił wszystko, aby te środki pozyskać – mówił Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy Bałtów.

Przypomina, że wczoraj gmina Bałtów dowiedziała się o pozyskaniu ponad 9 mln zł na rozbudowę oczyszczalni w Skarbce. Byłoby to niemożliwe bez środków z „Polskiego Ładu”.  

– W tej kadencji robimy milowe kroki, wyprzedzamy nasze zobowiązania wyborcze. To, co obiecaliśmy, w większości wykonaliśmy, a myślę, że nawet dużo więcej. Rządowe środki, jakie otrzymaliśmy pozwolą nam wyprzedzić o jedną, a nawet dwie kadencje,  inwestycje na terenie gminy – dodaje Hubert Żądło i przypomina, że  dochód własny gminy to ok 2 mln zł z podatków. Gmina spłaca także zobowiązania zaciągnięte przez poprzedników. Gdyby nie dotacje rządowe, gmina mogłaby pozwolić sobie na milionowy wkład do inwestycji.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Gdy prowadzona była rozbudowa  szkoły podstawowej w Bałtowie i gdy przewodniczącym Rady Gminy Bałtów był Leszek Smoliński, mówił że wiedząc, iż zdecydowaliśmy się na przebudowę szkoły, musimy zamrozić inwestycje. Jak widać z nową rada nie musieliśmy „zamrażać”, a pójść do przodu. Ta dobra atmosfera i współpraca powodują, że nie muszę skupiać się na odpieraniu ataków, a mogę skupić się pozyskiwaniu środków  i partnerów do dalszych działań.  Dzięki temu, że ten czas poświęcamy z radnymi na coś pożytecznego, wygrani są mieszkańcy – podkreśla wójt. 

Kazimierz Czapka, właściciel Firmy „Santex” podkreśla, że podczas realizacji pierwszego etapu inwestycji mieszkańcy byli wyrozumiali. Wierzy, że tak samo będzie i tym razem. 

– Na plac budowy chcemy wejść w marcu przyszłego roku. Jeśli nie będzie niespodzianek inwestycję wykonamy w ciągu  trzech miesięcy. Na wakacje już powinno być wszystko gotowe. Wiele zależy od mieszkańców  i ich podejścia – podsumowuje Kazimierz Czapka.

O pierwszym etapie kanalizacji w Okole pisaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this