Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy: Lepiej kasę, która idzie na bratki i stokrotki wydać na dyżury w aptekach!

Brak apteki, która pełniłaby dyżury w godzinach nocnych w Ostrowcu Świętokrzyskim to temat, który poruszany jest przez ostrowczan od dawna. Zwłaszcza wtedy, gdy okazuje się, że zachorowało dziecko, jest środek nocy, a lekarz zalecił natychmiastowe podanie antybiotyku. Problem ten podczas kampanii wyborczej poruszali kandydaci na radnych z KW Perspektywa. Mówili o nim głośno również przedstawiciele Ruchu Narodowego, składając do powiatu petycję z prośbą o podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia apteki bądź aptek do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych pomiędzy godzinami 21.00, a 7.00 oraz w dni wolne od pracy. Temat powrócił podczas wczorajszej (piątek, 12 kwietnia) nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego.

Źródło: Freepik

„Moje rozgoryczenie sięga zenitu. Nagła choroba dziecka, zapalenie krtani, problemy z oddychaniem, lekarz przepisał inhalacje ze sterydu, którą trzeba szybko podać… Najbliższa otwarta apteka w Starachowicach (…).”, „Lepiej kasę która idzie na bratki i stokrotki wydać na dyżury w aptekach.”, „Dyżury nocne miały to do siebie, że ludzie przychodzili po szczoteczki do zębów czy podpaski, albo było to 2 pacjentów na dyżur. Mało kto przychodził z recepta. Właścicielom aptek nie opłacało się trzymać tych nierentownych dyżurów. Do tego trzeba mieć obstawę w postaci magistrów farmacji, a Ci za darmo też stać nie będą. Jak widać wszystko kręci się wokół kasy.”, „Problem rozwiązałaby apteka przyszpitalna czynna 24h/7 ”, „Nadal nie rozumiem dlaczego w naszym mieście nie opłaca się otworzyć dyżurów nocnych a w innych to wszystko jest” – to tylko niektóre z komentarzy internautów na temat nocnych dyżurów aptek w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Temat powrócił podczas kampanii wyborczej. Mówili o nim kandydaci na radnych KW Perspektywa, a także przedstawiciele ostrowieckich struktury  Ruchu Narodowego. W imieniu Ruchu petycję w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.  złożył Mateusz Pękalski. Prosił o podjęcie uchwały w sprawie wyznaczenia apteki bądź aptek do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych pomiędzy godzinami 21.00, a 7.00 oraz w dni wolne od pracy.

Źródło: FB Paweł Malinowski

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców w zakresie ochrony zdrowia zwracamy się z wnioskiem o podjęcie działań przez Radę Powiatu Ostrowieckiego o dopasowanie do potrzeb ludności pełnienia dyżurów przez apteki znajdujące się na terenie miasta Ostrowiec Świętokrzyski w godzinach nocnych oraz dni wolne od pracy. Z naszego doświadczenia wiemy, iż potrzeby mieszkańców powiatu ostrowieckiego w zakresie zaopatrzenia całodobowego w produkty lecznicze, w tym leki recepturowe, wyroby medyczne oraz pozostałe produkty aptek ogólnodostępnych na terenie miasta Ostrowiec Świętokrzyski jest niemożliwy. W naszym mieście apteki czynne są z reguły do godziny 19:00 a jedna, znajdująca się w Galerii Ostrowiec, czynna jest do godziny 21:00. Rodzi to sytuację w której w przypadkach nagłych zachorowań i potrzeby zaopatrzenia się w niezbędne lekarstwa, w tym nierzadko ratujące życie, mieszkańcy zmuszeni do wyprawy do sąsiednich miast, gdzie taki problem został uregulowany tj.  Starachowic, czy do Sandomierza. W naszym mieście zaopatrzenie się w lekarstwa po godzinie 21:00 lub w dni wolne od pracy nie jest po prostu możliwe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że potrzeba zakupu lekarstw dotyczyć może dzieci, dla których rodzic zrobi wszystko, aby je uleczyć, potrzeba rozwiązania problemu dostępności lekarstw jest niezbędna – czytamy w treści petycji. 

Mateusz Pękalski powołując się na troskę o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców powiatu ostrowieckiego, a także na „Prawo Farmaceutyczne”, zwrócił się z prośbą o podjęcie uchwały wyznaczającej aptekę bądź apteki prowadzące swą działalność na terenie miasta do pełnienia dyżurów w godzinach nocnych pomiędzy godziną 21:00, a 7:00 oraz w dni wolne od pracy.

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Podczas wczorajszej (piątek 12 kwietnia) nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego w porządku obrad znalazła się uchwała w sprawie przekazania petycji według właściwości. Zgodnie z jej treścią petycja przekazana została Zarządowi Powiatu Ostrowieckiego, jako organowi właściwemu do jej rozpatrzenia. 

Czy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego doczekają się „luksusu” w postaci apteki czynnej w godzinach nocnych, czy pozostanie im korzystanie z aptek w powiatach ościennych? 

Uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie przekazania petycji według właściwości
Źródło: posiedzenia.pl

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this