Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Małego Jodła nowym mostem przejadą jeszcze w tym roku!

Małe Jodło to sołectwo, położone na jednych z bardziej malowniczych terenów w gminie Kunów. Niestety przez lata „sen z powiek” mieszkańcom spędzał stan techniczny mostu nad rzeką Węgierką, którym poruszają się nie tylko pojazdy osobowe, rowerzyści, ale także ciężkie pojazdy rolnicze. Wiele razy wydawało się, że mieszkańcy zyskają nową przeprawę, jednak ostatecznie kończyło się na obietnicach. Wygląda na to, że tym razem będzie inaczej. Powiat ostrowiecki otrzymał bowiem dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na odbudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Chocimów – Zagaje Boleszyńskie. Gmina Kunów, choć to nie jej inwestycja, zadeklarowała wkład własny. Umowa z wykonawcą podpisana została wczoraj (18 maja).

Most w Małym Jodle doczeka się remontu. Umowa na realizację inwestycji podpisana została 18 maja. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak już informowaliśmy Powiat Ostrowiecki otrzymał dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na  odbudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Chocimów – Zagaje Boleszyńskie. Koszt  inwestycji to 1 506 422,83 zł w tym 903 853,00 zł stanowi dofinansowanie Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wkład własny powiatu stanowi kwotę 228 452,77 zł, natomiast przekazana przez gminę Kunów dotacja –  374 117,06 zł.

Jak podkreśla Izabela Surowiec, sołtys Małego Jodła, na tę inwestycję mieszkańcy czekali od wielu lat. Mostem poruszają się auta osobowe, a także pojazdy rolnicze. 

Most w Małym Jodle fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dotychczas prowadzone były tylko cząstkowe remonty tego mostu, ale do końca się nie sprawdzały. Na dobre wieści czekaliśmy od ponad 10 lat. Teraz wygląda na to, że inwestycja wreszcie dojdzie do skutku. Udało się, dzięki wsparciu rządowemu, a także dzięki współpracy dwóch samorządów: powiatu i gminy Kunów. Nasza miejscowość jest piękna, rozwija się, budują się nowi mieszkańcy, a rolnicy korzystają z coraz nowszych i większych maszyn. Niestety drewniany most ma swoją wytrzymałość. Dziś mamy takie światełko w tunelu i wierzymy, że wreszcie będzie bezpieczniej, a i do ans dotrze XXI wiek – mówi Izabela Surowiec.

Małe Jodło to sołectwo, położone  na jednych z bardziej malowniczych terenów w gminie Kunów. Niestety przez lata „sen z powiek” mieszkańcom spędzał stan techniczny mostu nad rzeką Węgierką, którym poruszają się nie tylko pojazdy osobowe, rowerzyści, ale także ciężkie pojazdy rolnicze. Wiele razy wydawało się,  że mieszkańcy zyskają nową przeprawę, jednak ostatecznie kończyło się na obietnicach. Wygląda na to, że tym razem będzie inaczej. Powiat ostrowiecki otrzymał bowiem dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na odbudowę mostu w ciągu drogi powiatowej Chocimów – Zagaje Boleszyńskie. Gmina Kunów, choć to nie jej inwestycja, zadeklarowała wkład własny. Umowa z wykonawcą podpisana została wczoraj (18 maja).
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie dodaje, że przez 8 lat jego kadencji most nie przeszedł gruntownego remontu, a jego stan techniczny ze względu na powodzie, jak i „działalność” bobrów, czy też samą eksploatację  systematycznie się pogarszał. Mieszkańcy pisali pisma, gmina alarmowała powiat, jednak brakowało odpowiedniego finansowania, dzięki któremu możnaby zrealizować tę inwestycję.

– Z wicestarostą Andrzejem Jabłońskim byliśmy w Kielcach, w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim. Otrzymaliśmy tam podpowiedź, aby wykonać most wraz z  odcinkiem drogi. Wszystko po to, aby nie było tego  zagrożenia, że nie otrzymamy dofinansowania na tę ważną inwestycją. Udało się, gmina Kunów partycypuje  w kosztach, ponieważ przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców –  mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak wyjaśnia Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki, poza mostem i umocnieniem skarpy do wykonania jest około 60 metrów nowej nakładki. asfaltowej.

– Początkowo inwestycja miała być  realizowana z tzw.  powodziówek, zmieniły się jednak zasady Nie złożyliśmy broni. Otrzymaliśmy dofinansowania na poziomie 60 procent z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całość tej inwestycji to nieco ponad 1 500 000 zł. To kontynuowanie tradycji kilkuletniej. Wkład własny powiatu jest rozdzielony pomiędzy powiat i gminę. Razem można więcej. To kolejny przykład, nie pierwszy na terenie miasta i gmin Kunów wspólnej relizacji inwestycji.  Miejsce jest urokliwe i piękne – tłumaczyła starosta.

Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju  Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. wyjaśnia, że  zadanie obejmie rozbiórkę obiektu, a w jego miejsce wybudowanie nowej żelbetowej konstrukcji o długości 12 metrów i szerokości 9,5 metra. 

– Została zaprojektowana jezdnia o szerokości  5,5 metra. Po obu stronach opaski: z jednej strony jednometrowa,  z drugiej półmetrowa. W ramach tego zadania zostaną również umocnione nasypy, znajdujące się po obydwu  stronach  tego mostu.  Zostaną wykonane odwodnienia. Kontrakt przewiduje również wykonanie umocnienia samego dna tego cieku specjalnymi koszami gabionowymi, tak żeby zabezpieczyć go przed ewentualnymi wezbraniami – wylicza Tomasz Mroczek.

Hubert Wielgo z S.C. Saltor
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na wykonanie inwestycji Spółka Cywilna Saltor z Kielc ma  5 miesięcy. 

–  Cieszymy się, że będziemy realizować tę  inwestycję w tak pięknym miejscu. Mam nadzieję, że skończymy w terminie, choć będziemy się starali zrealizować ją przed czasem. Nie przewidujemy żadnych problemów – zapewnia Hubert Wielgo z S.C. Saltor. 

Od lewej: Małgorzata Mazur, kierownik  Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie, Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie,  Ewelina Wielgo, Hubert Wielgo i Katarzyna Kobos z S.C. Saltor z Kielc (wykonawca inwestycji), starosta Marzena Dębniak, Beata Duda, radna powiatu ostrowieckiego, Izabela Surowiec, sołtys Małego Jodła i Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju  Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this