Znajdź nas na

FAKTY

Mieszkańcy Zarzecza w Bałtowie skarżą się na nadmierny ruch! Boją się o bezpieczeństwo najbliższych i turystów!

Mieszkańcy bałtowskiego Zarzecza nie chcą pojazdów ciężkich na drodze prowadzącej do ich posesji. Żalą się, że ciągniki rolnicze i autobusy nie tylko rozjeżdżają im drogę, ale stanowią zagrożenie dla spacerujących pieszych, czy rowerzystach. Interpelację w tej sprawie złożył Henryk Cielebąk, radny Rady Gminy w Bałtowie. Postulaty radnego w pełni popiera także Hubert Żądło, wójt Bałtowa. Tłumaczy jednak, że aby zmienić kategorię drogi czy wprowadzić na niej ruch jednokierunkowy najpierw Starosta Ostrowiecki musi zatwierdzić projekt organizacji ruchu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Aktualny stan drogi jest zagrożeniem dla mieszkańców Zarzecza jak również tłumnie odwiedzających turystów rowerzystów jak i pieszych. Nadmierny ruch na drodze jest zagrożeniem dla mieszkańców z uwagi na brak poboczy jak i fatalny stan nawierzchni. Ponadto ruch pojazdów ciężkich, jak autobusy, ciągniki rolnicze, odbywa się przez kładkę, która jest nie przystosowana do tego rodzaju transportu. Na nawierzchni widać pęknięcia, przęsło kładki jest wygięte, co może powodować zawaleniem – pisał 25 marca w swojej interpelacji Henryk Cielebąk, radny Rady Gminy w Bałtowie.

Radny w swojej interpelacji prosi, aby drogę do kościoła uznać za drogę lokalną, ograniczyć ruch na tym odcinku drogi tylko dla mieszkańców Zarzecza, usunąć znaki znajdujące się przy drodze krajowej kierujące turystów na obiekty turystyczne Bałtowa, ograniczyć tonaż kładki do 3,5 tony, ograniczyć ruch do 20 km/h, w miarę możliwości finansowych gminy dokonać naprawy nawierzchni drogi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wąska, położona malowniczo droga zachęca do pieszych spacerów, czy rowerowych przejażdżek, jednak gdy przychodzi do mijania się z autobusem, czy ciągnikiem już tak pięknie nie jest. Po pierwsze brakuje pobocza, gdzie można by bezpiecznie przeczekać aż minie nas pojazd, po drugie nie jest przystosowana do transportu ciężkiego.

Do interpelacji radnego przychylił się Hubert Żądło, wójt Bałtowa.

– Ze względu na wiele zagadnień z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego zawartego w w/w interpelacji – Urząd Gminy w Bałtowie – Gmina Bałtów zbiera informacje i rozpatruje różne możliwości oraz warunki wykonania postulowanych działań – tłumaczy Hubert Żądło.

Jak przyznaje, jedną z możliwości jest wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, zmiana kategorii drogi oraz polepszenie stanu nawierzchni.

– Jednak w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach publicznych gminnych Gmina musi zwrócić się do Starosty Ostrowieckiego z wnioskiem o zatwierdzenie projektu organizacji ruchu, który będzie uwzględniał wszystkie zagadnienia zawarte w interpelacji – dodaje wójt.

Otrzymaliśmy także informację z Urzędu Gminy w Bałtowie, że na drodze gminnej nr 306017 T Bałtów Zarzecze – Bałtów Cmentarz bak jest oznakowania ograniczającego poruszanie się pojazdów o ładowności 3,5 tony. Znajduje się natomiast oznakowanie dotyczące ograniczenia prędkości pojazdów do 30 km/godz.

Prawdą jest także, że po drodze poruszają się samochody osobowe, autobusy, pojazdy uprzywilejowane oraz pojazdy służb oczyszczania (beczki asenizacyjne, śmieciarki). Droga ta została wyremontowana na odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką DW 754 do kładki na rzece Kamiennej. W 2011 została wykonana nawierzchnia asfaltowa na odcinku 0,345 km. Długość drogi gminnej nr 306017 T od mostu na Okręglicy do skrzyżowania z drogą wojewódzką DW 754 wynosi natomiast 1,118 km.

Jak podkreśla wójt gminy Bałtów droga ta nie jest przystosowana do transportu ciężkiego. Gmina była informowana o zagrożeniach dla ruchu drogowego przez mieszkańców w tym w interpelacji Henryka Cielebąka.

Mieszkańcom i Urzędowi Gminy w Bałtowie pozostaje teraz oczekiwanie na decyzję Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this