Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Tężnia solankowa w Ćmielowie już pod koniec września!

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już pod koniec września na rynku w Ćmielowie stanie tężnia solankowa. Informację potwierdziła dziś podczas sesji Rady Miasta Ćmielowa Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. To przede wszystkim dobra wiadomość dla mieszkańców Ćmielowa, którzy nie będą musieli wyjeżdżać nad morze, aby poprzebywać w podobnym mikroklimacie, co w uzdrowiskach nadmorskich. Jedna godzina wdychania aerozolu solankowego pozwala na przyswojenie takiej ilość jodu, jak podczas 3 dni plażowania. Jod reguluje prawidłowe działanie tarczycy, a także pomaga przy chorobach górnych dróg oddechowych.To nie jedyna inwestycja w zdrowie mieszkańców i rozwój turystyki.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Skąd pomysł na tego typu inwestycję?

– Przede wszystkim jeżdżąc po całym kraju, obserwując i mając na celu rozwój gminy Ćmielów, zauważyła, że w wielu miejscowościach, właśnie tego typu tężnie powstają, z uwagi na istniejący tam smog. Tężnie solankowe to także potężna dawka jodu. Jest to oczywiście udokumentowane medycznie. W związku z tym też chciałam, żeby nasza gmina zyskała na atrakcyjności nie tylko z racji porcelanowego miasta, ale i z racji przyciągnięcia turystów i okolicznych mieszkańców. W związku z tym postanowiłam taka tężnię zrealizować w ramach programu wyborczego. Niektórzy nie dowierzali, że uda mi się to zrealizować, że taka tężnia powstanie – tłumaczy Joanna Suska.

Już w piątek, 16 sierpnia podpisana zostanie umowa z wyłonionym wykonawcą. Kwota oferowana to 227 tysięcy zł. Do tego dochodzą także koszty projektu w wysokości 6 tysięcy złotych. Jak przyznaje Joanna Suska udało się wygenerować oszczędności, aby wykonać to zadanie z budżetu gminy.

– Z racji tego też, że i przetargi są ogłaszane w pierwszych siedmiu miesiącach danego roku budżetowego, są o wiele tańsze, niż te ogłaszane pod koniec roku. Toteż kierując się racjonalnością i gospodarnością, w wyniku wcześniejszych przetargów dróg, kanalizacji wygenerowałam tę oszczędność, żeby przeznaczyć ją na coś, co pozwoli mi zadbać o zdrowie mieszkańców. Korzystanie z tężni będzie bezpłatne zarówno dla mieszkańców, a także tych wszystkich, którzy zechcą do nas przyjechać i odwiedzić nasz Ćmielów – dodaje burmistrz.

Współczesne tężnie zbudowane są z drewna iglastego i cienkich gałązek (zazwyczaj brzozowych). Wyposażone są w specjalne pompy, które rozprowadzają solankę po wiciach, dzięki czemu w powietrzu wytwarza się aerozol bogaty w cenne mikroelementy, takie jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Inhalacje z jodem są także wskazane dla osób cierpiących na choroby górnego układu oddechowego, gdyż jod powoduje rozrzedzanie śluzu. Zawarty w tężniach mikroklimat wspiera także pracę nerek i wątroby, wzmacnia także układ odpornościowy. Magnez i miedź zawarte w solankowym aerozolu poprawiają przemianę materii, a selen oczyszcza nasz organizm z wolnych rodników. Kuracje w tężniach zaleca się także osobom chorującym na różnego rodzaju alergie, w tym alergie skórne.

Joanna Suska tłumaczy, że w sprawie lokalizacji zapadła już decyzja konserwatora zabytków, który wspólnie z burmistrz Ćmielowa ustalił, że najlepszym miejscem na tężnię będzie centralny punkt miasta – Rynek. .wspólnie, aby znajdowała się w centralnym miejscu, na rynku w Ćmielowie, gdzie są dwa parkingi. Tężnia będzie miała 15 metrów długości, 360 cm wysokości i szerokości 130 cm. Otoczona będzie kostką brukową i specjalnie na ten cel zaprojektowaną zielenią wokół.

– Myślę, że już w drugiej połowie września zrobimy uroczyste otwarcie przede wszystkim dla mieszkańców, bo to wszystko co powstaje jest dla nich. Zdrowie jest bezcenne, a moim obowiązkiem, jako burmistrza jest dbanie o nich. To napędza własną koniunkturę, bo ktoś, kto przyjedzie do naszej tężni, odwiedzi też sklep z porcelaną, lokalny sklep spożywczy i także zostawi tutaj swoje fundusze. Planujemy także promocję tężni w naszym regionie – tłumaczy burmistrz.

Jak przyznaje, rozpoczynając kadencję jako burmistrz Ćmielowa, startuję z innego punktu rozwoju gminy Ćmielów.

– W naszej gminie nie ma miejsca, gdzie mieszkańcy czy turyści mogliby napić się kawy. A tutaj przyjeżdżają osoby, które kiedyś tutaj mieszkały, które mają rodziny, przyjeżdżają chociażby na groby najbliższych na cmentarz, nie brakuje też turystów. Chcielibyśmy dać im szansę z korzystania z pakietu restauracyjnego. Dlatego w moich przyszłościowych planach, bo przypomnę że kadencja trwa jeszcze ponad cztery lata, takie projekty się znajdują. Nie wszystko da się zrobić od razu W planach mamy jadłodajnię z pakietem nakierowanym na domowe ciasta. Budynek po byłym gimnazjum chcemy wspólnie zagospodarować na dzienny dom pobytu. Będziemy na ten cel wnioskować o środki z województwa. Nie chcemy, aby ten budynek nam niszczał – podsumowuje burmistrz.

Ćmielowska tężnia będzie pierwszą w województwie świętokrzyskim. Joanna Suska podkreśla, że tematem zainteresował się także MOSIR w Starchowicach. Projekt tężni solankowej zwyciężył bowiem w ramach Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach .

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this