Znajdź nas na

FAKTY

Minister zdrowia: mamy w kraju 112 przypadków zakażeń wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2!

Liczba wykrytych w Polsce mutacji omikronu to 112. Udział omikronu w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa, choć nadal jest mały, bo rzędu trzech procent – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Warszawa, 07.01.2022. Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, 7 bm. przed apteką przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Konferencja dotyczyła obecnej sytuacji epidemicznej w kraju. (sko) PAP/Albert Zawada

Szef MZ zaszczepił się w piątek w jednej z warszawskich aptek dawką przypominającą szczepionki przeciw COVID-19.

„Zbliża się omikron, mamy dzisiaj informację, że w ramach sekwencjonowania genomu ta liczba wykrytych przypadków, wykrytych mutacji, przekroczyła już 100, dokładnie wynosi 112. Udział (omikronu) w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa – on nadal jest mały, bo jest rzędu trzech procent, ale jednak w tych ostatnich dwóch tygodniach widzimy bardzo systematyczny wzrost udziału” – powiedział Niedzielski.

Jak dodał, „te wzrosty oznaczają, że w perspektywie miesiąca, być może dłuższej, czeka nas przyspieszenie liczby zakażeń i zachorowań”.

„To bardzo ważne, żebyśmy wykorzystali ten miesiąc do tego, by się przygotować. To przygotowanie to oczywiście z jednej strony cała działalność państwa związana z odnowieniem zapasów, z przygotowaniem planów (…) dotyczących zwiększenia infrastruktury szpitalnej przeznaczonej na Covid nawet do 60 tys. łóżek” – mówił Niedzielski.

Podkreślił, że oprócz przygotowań „na poziomie państwa” do kolejnej fali zakażeń powinien przygotowywać się każdy z nas.

„Biorąc trzecią dawkę przypominającą, która uodparnia, która przygotowuje do zderzenia z V falą i omikronem” – dodał.

„Przyspieszyliśmy możliwość wzięcia trzeciej dawki (…) i ja dzisiaj korzystam z tej możliwości i korzystam w miejscu, które od niedawna daje taką możliwość – mówię tutaj o aptece, całym systemie aptek w Polsce, który ma taką możliwość szczepienia. (…) Trwa to bardzo szybko, bez problemu” – podkreślił minister. (PAP)

agz/ tor/ joz/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this