Znajdź nas na

FAKTY

Wracamy do tematu zawalonego dachu nad sztucznym lodowiskiem w Bałtowie! Przyczyny katastrofy zbada Nadzór Budowlany!

Wracamy do tematu katastrofy budowlanej, bo takim mianem zawalenie się dachu hali namiotowej nad lodowiskiem w Bałtowie, określa Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w sobotę 30 stycznia w godzinach południowych. – Dziś powołana została komisja do celów ustalenia przyczyny i okoliczności katastrofy – wyjaśnia Stanisław Adamski. Zespół badać będzie m.in.: czy właściciel obiektu miał wymaganą dokumentację, a także czy postawiona hala mogła być użytkowana w warunkach zimowych, czy tylko letnich. O sytuację zapytaliśmy także w DLF Invest, jednak do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

W sobotę, 30 stycznia od jednego z naszych Czytelników otrzymaliśmy informację, że nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko w Bałtowie, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja. 

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażaków stwierdzono, że doszło do zawalenia się dachu hali namiotowej nad lodowiskiem (metalowa konstrukcja dwuspadowa pokryta materiałem typu plandeka o wymiarach 25mx35mx6m). Od pracowników obsługi obiektu otrzymano informację, że w środku nie ma żadnych osób, a do zdarzenia doszło w trakcie przerwy związanej z wymianą osób korzystających z lodowiska. Teren wokół obiektu był zabezpieczony przed dostępem osób postronnych – wyjaśnia st. kpt. Sebastian Klaus z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Św. 

Źródło: KP PSP w Ostrowcu Św.

Działania straży pożarnej polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, a także sprawdzeniu z zewnątrz przez dostępne otwory wejściowe oraz przezroczyste ściany hali namiotowej czy w środku nie ma poszkodowanych.  Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych, ani osób, które ucierpiały w wyniku zdarzenia. 

– Po upewnieniu się, że konstrukcja hali po zawaleniu posiada pewną stabilność zdecydowano o wprowadzeniu do środka ratowników celem dokładnego przeszukania. Również nikogo nie stwierdzono. Na tym działania zakończono. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi. Na miejsce zdarzenia przybyli pracownicy nadzoru budowlanego – dodaje st. kpt. Sebastian Klaus. 

Jak poinformował  nas Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. zdarzenie z Bałtowa określane jest mianem  katastrofy budowlanej. Obiekt jest wyłączony z użytku. Nikt nie ma do niego prawa wstępu. 

– Dziś powołana została komisja do celów ustalenia przyczyny i okoliczności katastrofy – wyjaśnia Stanisław Adamski. 

Źródło: KP PSP w Ostrowcu Św.

Komisja oceniać będzie straty, a także przyczyny i okoliczności zdarzenia. Zespół ustalać będzie również czy w właściciel hali miał niezbędną dokumentację, czy hala namiotowa mogła stać w warunkach zimowych, czy tylko letnich. 

Jak ustaliliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Ostrowcu Św. na miejscu zdarzenia nie było prokuratora, a akta nie wpłynęły jeszcze do prokuratury. 

O zdarzenie zapytaliśmy także w DLF Invest, jednak do dziś (poniedziałek, 1 luty godz. 11.20) nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Na stronie internetowej Szwajcarii Bałtowskiej pojawił się natomiast lakoniczny komunikat o treści: „Niestety z przyczyn technicznych od dziś 30 stycznia do odwołania lodowisko Szwajcarii Bałtowskiej będzie nieczynne. O ponownym otwarciu powiadomimy wkrótce. Przepraszamy za utrudnienia.”

Źródło: Strona internetowa Szwajcarii Bałtowskiej/zrzut ekranu

Poniżej komunikatu przeczytać można między innymi, że „od 15 stycznia 2021 r. na terenie lodowiska odbywają się edukacyjne zajęcia sportowe-lekcje łyżwiarstwa na lodowisku. Naturalne lodowisko, które dzięki wysokiej jakości systemom chłodzącym taflę jest odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest więc dostępne dla wszystkich chętnych nawet przy temperaturze +20 stopni C. Lodowisko znajduje się w klimatyzowanej hali, co czyni go odpornym również na opady.”

Edycja: Poniżej publikujemy odpowiedzi jakie otrzymaliśmy od Moniki Pękali, kierownika działu marketingu w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Anna Buczkowska: Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na nowe horyzonty!

FAKTY

Wzrosła liczba pacjentów oczekujących na wynik testu! Czy trzecia fala pandemii dotarła także do powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Ekspert: po szczepionce AstryZeneki objawy niepożądane występują częściej po pierwszej dawce!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 269 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this