Znajdź nas na

FAKTY

Morawiecki: w „tarczy antyinflacyjnej” – obniżka akcyzy na nośniki energii!

Rządowa „tarcza antyinflacyjna” będzie przewidywać m.in. obniżkę akcyzy na nośniki energii – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Współodpowiedzialnością za wysoką inflację obarczył Gazprom, Rosję, gazociąg Nord Stream 2 i Europejską Partię Ludową.

Rembelszczyzna (woj. mazowieckie), 05.10.2015. Gazociąg Rembelszczyzna-Gustorzyn otwarto uroczyście, 5 bm. Gazociąg jest częścią programu inwestycyjnego polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-Systemu. Wybudowany gazociąg wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju, ma 176 km długości, przebiega przez 15 gmin województwa mazowieckiego i 6 gmin województwa kujawsko-pomorskiego. (ls/mgut) PAP/Leszek Szymański

Jak powiedział Morawiecki w poniedziałek na konferencji prasowej w Gdańsku, rząd część „tarczy antyinflacyjnej” będzie chciał wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

„Ona będzie zawierała takie elementy, jak obniżenie akcyzy na nośniki energii” – stwierdził Morawiecki dodając, że „o szczegółach powiemy w swoim czasie”. Zaznaczył też, że rząd jest „praktycznie gotowy”, aby ten projekt przedstawić.

Zdaniem Morawieckiego, to nośniki energii są współodpowiedzialne za gwałtowne wzrosty cen, a dowodem na to jest fakt, że w „ogromnej większości krajów Europy” inflacja jest historycznie wysoka w ciągu 20 czy 30 lat.

„Za wysokie ceny energii odpowiada Gazprom, Rosja, Nord Stream 2 oraz ci w Europejskiej Partii Ludowej, którzy nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale sprzyjali wybudowaniu tego gazociągu” – oświadczył Morawiecki. Jak dodał, dziś ten gazociąg stanowi element szantażu w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina. (PAP)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this