Znajdź nas na

FAKTY

Mundurowi ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banku!

Uwaga na telefony od oszustów, podających się za pracowników banku. Tylko dziś (piątek, 14 kwietnia) odnotowano kilka takich prób na terenie powiatu ostrowieckiego.

Oszuści nie próżnują. Nie daj się oszukać w sieci. Źródło: Adobe Stocks

Ostrowieccy policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi tzw. metodą – „na pracownika banku”. Przez brak ostrożności możesz stracić nie tylko swoje oszczędności, ale także obciążyć swój rachunek kredytem. Bądź ostrożny. Nie daj się oszukać.

Jak działają sprawcy? Reguły nie ma, ponieważ przestępcy ciągle modyfikują swoje metody oszustw. Najczęstsze z ofiarą kontaktuje się oszust podający się za pracownika banku, wprowadza swojego rozmówcę w błąd, przekonując, że jego dane zostały przechwycone i ktoś próbował przelać pieniądze z jego konta. Następnym krokiem w przestępczej grze jest przekonanie ofiary, aby zainstalowała na smartfonie bądź komputerze specjalna, bezpłatną aplikację. Jest to program, po zainstalowaniu którego oszuści mają zdalny dostęp do komputera lub smartfona i przejmują nad nim kontrolę.

Padają też polecenia, aby akceptować otrzymywane wiadomości sms i ostatecznie zalogować się na swoje konto bankowe. Po zainstalowaniu aplikacji wszystkie operacje, w tym logowanie na koncie są widoczne dla oszustów. Od tej pory sprawcy mogą działać samodzielnie „w imieniu ofiary”, która najczęściej o niczym nie wie. Mogą wyprowadzić wszystkie pieniądze z rachunku oraz zaciągnąć kredyt.

Pamiętaj, aby chronić swoje dane osobowe, a także dane dostępu do kont takiej jak hasła czy loginy. Nigdy nie podawaj tych danych innym osobom. Jeżeli masz wątpliwości podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku, udaj się osobiście do oddziału i tam załatw swoją sprawę. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this