Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kunowie zapachnie świętami! Najmłodszych mieszkańców odwiedzi też Święty Mikołaj!

Już niedługo Kunów rozbłyśnie dekoracjami świątecznymi. 6 grudnia najmniejszych mieszkańców gminy odwiedzi gość z dalekiej Laponii – Święty Mikołaj, a 15 grudnia na miłośników rękodzieła i domowych wypieków, czekać będzie Jarmark Bożonarodzeniowy. – Najważniejsza we wszystkich tych wydarzeniach jest wspólna integracja. Ludzi chętnie ze sobą rozmawiają, wymieniają się pomysłami, podpatrują jeden od drugiego co jest modne, na czym warto skupić się w przyszłym roku. Jak zwykle będzie bardzo rodzinnie, a każdy kto nas odwiedzi poczuję magiczny zapach świąt – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dekorowanie gminy Kunów rozpocznie się już z początkiem grudnia.

– To smutne, ale w latach wcześniejszych tych dekoracji nie było. Zaczęło się od dużej, ozdobionej choinki przed Urzędem Miasta i Gminy w Kunowie. Udekorowaliśmy ulice, a na kunowskim rynku stanęły sanie z reniferem – wyjaśnia Lech Łodej.

Pomysł na odwiedziny Mikołaja podsunął burmistrzowi Paweł Cieślik. Inicjatywa bardzo przypadła do gustu mieszkańcom Kunowa. W tym roku, po raz kolejny najmłodszych z nich odwiedzi Święty Mikołaj. I chociaż póki co za oknami brakuje śniegu, gość z dalekiej Laponii na kunowski rynek dotrze punktualnie 6 grudnia o 16.30.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W praktyce wygląda to tak, że rodzice kupują dzieciom upominki, a wręcza je nasz Mikołaj. Nie zabraknie muzyki, poczęstunku, pamiątkowych zdjęć i dobrej zabawy. Wydarzenie zakończy się około godziny 18.00 – tłumaczy.

Już w niedzielę, 15 grudnia od 10.00 do 14.00 na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie przy ulicy Szkolnej 1 odbędzie się V Kunowski Jarmark Bożonarodzeniowy.

Podczas wydarzenia wystąpią Strażacka Orkiestra Dęta, Zespół Śpiewaczy Kunowianie oraz uczniowie szkół podstawowych.

– Jarmark to też nasz pomysł. W Kunowie sprzed pięciu lat takich wydarzeń nie było. Mieszkańcy nie mieli szans na spotykanie się na Kiermaszu Wielkanocnym. Zmieniliśmy to i wyszliśmy naprzeciw naszym mieszkańcom. To jest bardzo trafiona akcja. W ościennych gminach takie wydarzenia organizowane są od lat, cieszą się popularnością i sprawdzają się. Jarmarki przyciągają ludzi w dużych miastach, dlaczego więc u nas miało by być inaczej – podsumowuje Lech Łodej.

Podkreśla, że najważniejsza we wszystkich organizowanych przez gminę wydarzeniach jest wspólna integracja. Ludzi chętnie ze sobą rozmawiają, wymieniają się pomysłami, podpatrują jeden od drugiego co jest modne, na czym warto skupić się w przyszłym roku.

– Nie zapomnę, takiej skromnej pani, która robiła przepiękne rękodzieło dla najbliższych, dla przyjaciół. Nie sprzedawała tego, nie wychodziła ze swoimi pomysłami praktycznie poza krąg swoich najbliższych znajomych, a teraz takie osoby, jak ona mogą zaprezentować rękodzieło, wypieki w holu Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie. Mogą spokojnie rozstawić swoje stoiska. Jest mnóstwo pysznych, domowych wypieków – wylicza burmistrz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na Jarmarku pojawią się Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia, organizacje, które zechcą zaprezentować swoje wyroby. Tego dnia mogą bowiem zarobić środki na materiały, które wykorzystają do wyrobu kolejnych produktów. To też szansa na skosztowanie typowo kunowskich potraw i produktów.

– Są znakomite, smaczne i zdrowe. Jest się czym chwalić – do udziału w Jarmarku zachęca Lech Łodej, burmistrz Kunowa. Przypomina, że podczas jarmarku zakupić będzie można nigdzie niespotykane, piękne, unikatowe ozdoby świąteczne, które będą niesamowitym ukoronowaniem domowych choinek. To także szansa na zakup stroików bożonarodzeniowych, a być może także wyjątkowego prezentu pod choinkę.

– Możemy być pewni, że nigdzie nie znajdziemy drugiego takiego egzemplarza – zapewnia burmistrz.

Na Jarmarku nie zabraknie gospodyń z Koła Gospodyń Wiejskich w Nietulisku Małym.

Ręcznie wykonywane Utulki to znak rozpoznawczy pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Nietulisku Małym

– To już kolejny raz kiedy uczestniczyć będziemy w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Kunowie. Prezentujemy rękodzieło, regionalne potrawy, pierogi, to już taka nasza specjalność. Najnowszym naszym dzieckiem jest laleczka Utulka. Lalka szmacianka, przytulanka, którą dzieci bardzo lubią się bawić. Same wyszywamy buzie, robimy włoski, szyjemy im ubranka. Oprócz tego na naszym stoisku będą także gwiazdki robione na szydełku, typowe do powieszenia na choinkę, będziemy miały również decoupage. Na pewno wykonamy też stroiki bożonarodzeniowe. Warto przyjechać bo robimy wszystko ręcznie. Potrawy także wyrabiamy metodą tradycyjną. A poza tym miło spędzić niedzielę w tak sympatycznym gronie – podsumowuje  Teresa Łucka, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Nietulisku Małym.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this