Znajdź nas na

FAKTY

Na niebiesko dla autyzmu!

Osoby ze spektrum autyzmu zazwyczaj są niezrozumiałe i wyalienowane, odrzucone przez środowisko, ponieważ społeczeństwo często nie rozumie, albo nawet nie próbuje zrozumieć ich zachowań. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu i tak jak cały świat rozświetlamy się dziś na niebiesko.

Źródło: www.naOSTRO.info

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Osoba autystyczna kompletnie inaczej odbiera świat zewnętrzny. Mamy tu do czynienia głównie z zaburzeniem odbioru go poprzez zmysł dotyku, wzroku, smaku, węchu czy słuchu. Inny sposób postrzegania otoczenia zewnętrznego powoduje, że osoby te tworzą swój wewnętrzny świat, do którego bardzo trudno jest się dostać, nie potrafiąc wyrazić tego co czują – krzyczą lub milczą, zazwyczaj są samotnikami nie potrafiącymi nawiązać relacji z ludźmi.

– Proszę sobie wyobrazić, że ktoś nas przytula, dla nas to jest przyjemne uczucie kontaktu z bliską osobą, natomiast osoba z autyzmem może odczuwać ból, który jest trudny do zniesienia. Podobnie jest z pozostałymi zmysłami, my patrząc – widzimy obraz jako całość – dziecko z autyzmem widzi każdy element, na który patrzy osobno, nie potrafiąc tego poskładać. Podobnie jest ze słuchem, niskie bądź wysokie tony mogą powodować bardzo duży dyskomfort i cierpienie. Stwierdza się, że zaburzenia stymulacji sensorycznej występują u około od 42 do 88 proc dzieci – mówiła nam w wywiadzie udzielonym na początku marca Dalida Feledyn, pedagog, terapeuta autyzmu i zespołu Aspergera z Gabinetów psychologiczno-pedagogicznych „Siódme niebo”.

Jak pokazały wyniki „Ogólnopolskiego Badania Świadomości Autyzmu” Polacy mają bardzo pobieżną wiedzę na temat tego „zaburzenia”. Aż 95 proc. badanych nie potrafi wyjaśnić czym on właściwie jest, a 54 proc. czerpie wiedzę z filmów i seriali. To właśnie niski stan świadomości może generować późniejsze uprzedzenia czy stereotypy. Dlatego tak ważne jest budzenie świadomości społecznej o osobach ze spektrum autyzmu.

O tym jak wygląda świat dzieci ze spektrum autyzmu mówiła nam w jednym z wywiadów Dalida Feledyn:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this