Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Nic nie zastąpi słowa pisanego! Narodowe Czytanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie!

Już po raz siódmy Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kunowie dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Wśród osób, chętnych do głośnego czytania znalazły się m.in. przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina” z Nietuliska Dużego, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Janika, a także reprezentantki Klubu Kobiet Kreatywnych. Jak przypomina Danuta Jabłońska z kunowskiej biblioteki – Nic nie zastąpi słowa pisanego!

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Od 2012 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na terenie całego kraju organizuje akcję Narodowego Czytania wybitnych utworów należących do kanonu polskiej literatury. W tym roku do czytania wyznaczono zbiór Nowel polskich autorstwa: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i kunsztem pisarskim, które pozostawiają w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

– Dlaczego warto brać udział w Narodowym Czytaniu? Chociażby dlatego, że poznajemy utwory naszych wybitnych autorów polskich, promujących polskość. W tym roku były to utwory ściśle powiązane ze wsią. Czytaliśmy nowele Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, czy Marii Konopnickiej. To są utwory,w których treściach zawarte są: walka o suwerenność ojczyzny, utwory, które do dzisiaj nie straciły niczego ze swojej aktualności. Uczą nas, że trzeba kierować się w życiu szlachetnością, solidarnością, nie wolo tracić nam wrażliwości na krzywdę ludzką, ani zapominać o naszej historii – mówiła Danuta Jabłońska, koordynatorka akcji, a także pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki w Kunowie.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Dlatego też 7 września w kunowskiej bibliotece zebrała się grupa osób chętnych do głośnego czytania zaproponowanych przez parę prezydencką, Agatę Kornhauser-Dudę i Andrzeja Dudę, nowel. Narodowe Czytanie w Kunowie lekturą „Antka” Bolesława Prusa przeczytały Bożena Kubacka, Anna Pająk, Zdzisława Kwiecień, Renata Jabłońska z Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina” z Nietuliska Dużego wraz z przewodniczącą Koła, Teresą Wykrotą. Utwór Marii Konopnickiej pt. „Dym” czytali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Janika pod opieką nauczycielki Anny Gawron i Ewa Gaj dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Następnie Alfreda Kaczor i Halina Nowakowska z Klubu Kobiet Kreatywnych oraz Ewa Mierzejewskaz Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytały nowelę „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Wśród słuchaczy znaleźli się m.in. czytelnicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie, Dyskusyjnego Klubu Książki, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie i Klubu Kobiet Kreatywnych.

– Słowo pisane jest bardzo ważne. Nic nie zastąpi słowa pisanego, ani telefon, ani tablet, ani żaden inny wynalazek, który jest przed nami. Ważne jest też to, że włączamy w te akcje młodzież. Co roku pomaga nam i czynnie uczestniczy w akcji Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie, tak samo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku. Zależy nam, aby młodzi ludzie, dzieci wiedzieli, że ich uczestnictwo w tego typu akcjach dla nas w gminie Kunów też jest bardzo ważne. Popularyzujemy przy okazji czytelnictwo. W naszej literaturze polskiej jest moc. Warto w to wierzyć i ten fakt dostrzegać – podsumowuje Danuta Jabłońska.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Kobieta z powiatu ostrowieckiego zakażona koronawirusem!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this