Znajdź nas na

PO GODZINACH

Nic nie zastąpi słowa pisanego! Narodowe Czytanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kunowie!

Już po raz siódmy Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kunowie dołączyła do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Wśród osób, chętnych do głośnego czytania znalazły się m.in. przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina” z Nietuliska Dużego, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Janika, a także reprezentantki Klubu Kobiet Kreatywnych. Jak przypomina Danuta Jabłońska z kunowskiej biblioteki – Nic nie zastąpi słowa pisanego!

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Od 2012 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na terenie całego kraju organizuje akcję Narodowego Czytania wybitnych utworów należących do kanonu polskiej literatury. W tym roku do czytania wyznaczono zbiór Nowel polskich autorstwa: Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i kunsztem pisarskim, które pozostawiają w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

– Dlaczego warto brać udział w Narodowym Czytaniu? Chociażby dlatego, że poznajemy utwory naszych wybitnych autorów polskich, promujących polskość. W tym roku były to utwory ściśle powiązane ze wsią. Czytaliśmy nowele Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, czy Marii Konopnickiej. To są utwory,w których treściach zawarte są: walka o suwerenność ojczyzny, utwory, które do dzisiaj nie straciły niczego ze swojej aktualności. Uczą nas, że trzeba kierować się w życiu szlachetnością, solidarnością, nie wolo tracić nam wrażliwości na krzywdę ludzką, ani zapominać o naszej historii – mówiła Danuta Jabłońska, koordynatorka akcji, a także pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki w Kunowie.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Dlatego też 7 września w kunowskiej bibliotece zebrała się grupa osób chętnych do głośnego czytania zaproponowanych przez parę prezydencką, Agatę Kornhauser-Dudę i Andrzeja Dudę, nowel. Narodowe Czytanie w Kunowie lekturą „Antka” Bolesława Prusa przeczytały Bożena Kubacka, Anna Pająk, Zdzisława Kwiecień, Renata Jabłońska z Koła Gospodyń Wiejskich „Kalina” z Nietuliska Dużego wraz z przewodniczącą Koła, Teresą Wykrotą. Utwór Marii Konopnickiej pt. „Dym” czytali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Janika pod opieką nauczycielki Anny Gawron i Ewa Gaj dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie. Następnie Alfreda Kaczor i Halina Nowakowska z Klubu Kobiet Kreatywnych oraz Ewa Mierzejewskaz Dyskusyjnego Klubu Książki przeczytały nowelę „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Wśród słuchaczy znaleźli się m.in. czytelnicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Kunowie, Dyskusyjnego Klubu Książki, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie i Klubu Kobiet Kreatywnych.

– Słowo pisane jest bardzo ważne. Nic nie zastąpi słowa pisanego, ani telefon, ani tablet, ani żaden inny wynalazek, który jest przed nami. Ważne jest też to, że włączamy w te akcje młodzież. Co roku pomaga nam i czynnie uczestniczy w akcji Młodzieżowa Rada Miejska w Kunowie, tak samo Zespół Szkolno-Przedszkolny w Janiku. Zależy nam, aby młodzi ludzie, dzieci wiedzieli, że ich uczestnictwo w tego typu akcjach dla nas w gminie Kunów też jest bardzo ważne. Popularyzujemy przy okazji czytelnictwo. W naszej literaturze polskiej jest moc. Warto w to wierzyć i ten fakt dostrzegać – podsumowuje Danuta Jabłońska.

Źródło: Gminne Centrum Informacji w Kunowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this