Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nie chcesz mieć gronkowca? Nie kąp się w fontannie!

Za oknami żar leje się z nieba. Nie ma się zatem co dziwić, że mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego szukają ochłody wszędzie tam, gdzie tylko mogą ją znaleźć. Fontanny nie są jednak najlepszym miejscem na ochłodę. Jak ostrzega Państwowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego – woda w fontannach może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego i naszych najbliższych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Fontanny i podobne urządzenia wodne, instalowane poza budynkami (parki, ulice) mogą czasami stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich.

– Fontanna nie jest miejscem do kąpieli, a wody, która w niej płynie, bądź się w niej znajduje, nikt nie bada. Jest to element małej architektury miejskiej, który służy do ozdoby miasta i ma jedynie walory estetyczne. Z definicji nie jest miejscem, które ma służyć kąpieli. Oczywiście fontanny są bardzo różne pod kątem technicznym, czy technologicznym. Generalnie zdecydowana większość ma zamknięty obieg wody. Niestety woda nie jest dezynfekowana, a nawet jeśli jest dezynfekowana, notorycznie ulega skażeniu przez zwierzęta, czy ludzi. Zdaję sobie sprawę, że dla dzieci jest to niezła frajda, ale do kąpieli są wyznaczone inne miejsca jak np. kąpieliska. Gminy powinny także zadbać o tzw. kurtyny wodne, które podłączone są do sieci wodociągowej, stąd mamy pewność, że woda, którą się chłodzimy jest przebadana – tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego.

Dodaje także, że woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym, nie jest wymieniana, a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować reakcje alergiczne oraz negatywnie oddziaływać na układ pokarmowy w przypadku konsumpcji takiej wody. Takie samo ostrzeżenie wydał Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowcu Świętokrzyskim, który przypomina, że istotną rolę w zanieczyszczaniu wody w fontannach odgrywają źródła zewnętrzne takie jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty itp.) oraz ludzi.

Zagrożenia dla zdrowia mogą wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/ zbiornika, a także z kąpielą lub zabawą w wodzie i zakażeniem drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce lub trzymane w nich przedmioty do jamy ustnej.

– Chce podkreślić raz jeszcze, że fontanny w Polsce wybudowane są w różnych technologiach, znajdują się w różnym stanie technicznym, pracują w różnych technologiach. Generalnie nie jest to miejsce, które przeznaczone jest do kąpieli. Woda w fontannach jest siedliskiem bakterii. Podczas takiej kąpieli możemy zarazić się gronkowcem, nabawić się problemów skórnych, grzybic, wszystko może się wydarzyć. To, że ta woda wydaje się nam czysta, nie oznacza, że taka jest. Musimy o tym pamiętać i zadbać o bezpieczeństwo szczególnie naszych dzieci – przypomina Jan Bondar.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this