Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nie daj się oszukać „na koronawirusa”!

Oszuści nie próżnują. Nie odstrasza ich nawet koronawirus. W ostatnim czasie pojawiły się różne typy oszustw. Interpol ostrzega przed przestępcami, którzy wykorzystują strach związany z pandemią. Jak to robią? Proponują sprzedaż maseczek ochronnych, a także leków, które rzekomo uchronić mają przed zakażeniem koronawirusem, proszą o pokrycie kosztów leczenia najbliższych lub rozsyłają linki, których otwarcie grozi utratą poufnych informacji.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak alarmują mundurowi oszustwa dokonywane przez przestępców od momentu pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem można podzielić na trzy sposoby: podrobione strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta w mediach społecznościowych, fałszywe wiadomości e-mail oferujące maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne; oszustwo telefoniczne; schematy phishingowe (wyłudzanie danych).

Poprzez fikcyjne strony internetowe, platformy e-commerce itp. oszuści wykorzystują strach przed koronawirusem. Tworzą i zakładają fałszywe strony internetowe, platformy handlu elektronicznego, konta społecznościowe i e-maile, oferujące do sprzedaży i dystrybucji maski ochronne na twarz i maski chirurgiczne. Oszuści korzystają przy tym z nazw znanych firm, które zajmują się produkcją i dostawą masek, szczególnie tych z siedzibą w Europie. 

Ofiara takiego przestępstwa proszona jest o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewu  bankowego, zazwyczaj na konta bankowe w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Holandia, Hiszpania i Portugalia.

Oczywiście zamówione maski nigdy nie docierają do właścicieli, podczas gdy oszuści pozostają poza zasięgiem, a witryny, platformy są usuwane. 

Pojawiły się także nowe odmiany oszustw telefonicznych związanych z sytuacją COVID-19.

Sprawcy kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego (np. wnuka), który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. W niektórych przypadkach ofiary otrzymują drugie wezwanie od rzekomego lekarza, dyrektora szpitala w celu potwierdzenia leczenia. Następnie są informowane o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie pieniędzy lub przekazanie gotówki, lub innych kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary.

Zdarza się też, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z zarażonymi osobami po wybuchu jakiejkolwiek choroby. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji.

W ostatnich tygodniach odnotowano kilka przypadków phishingowych listów i wiadomości e-mail związanych z COVID-19. Przestępcy rozpowszechniają złośliwe linki i dokumenty, które zawierają informacje o tym, jak chronić się przed rozprzestrzenianiem COVID-19 oraz zalecenia dotyczące działania przeciwko pandemii. Niektóre z tych e-maili zachęcają odbiorców do otwarcia linku lub strony, która rzekomo zawiera dodatkowe ważne informacje.

Aby otworzyć taką stronę, odbiorcy proszeni są o zalogowanie się przy użyciu swojego adresu e-mail i hasła. W ten sposób przestępcy mogą instalować złośliwe oprogramowanie na urządzeniu odbiorcy i kraść pieniądze lub poufne informacje. Takie listy i wiadomości e-mail sugerują, że zostały wysłane przez znane organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Małgorzata Ślusarz: Przeszło dwa lata pielęgniarki w ośrodku zdrowia w Waśniowie były poniżane, traktowane w nieodpowiedni sposób!

FAKTY

Radni z Klubu PiS: Jesteśmy na granicy miasta prezydenckiego! Opozycja przeciwko absolutorium dla prezydenta!

FAKTY

Wakacje 2020: euro tańsze nie będzie!

FAKTY

Mieszkańcy powiatu ostrowieckiego postawili na Andrzeja Dudę!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this