Pacanów
Wędrówkę po zakątkach przyjaznych dzieciom, im właśnie dedykowanych, zaczynami od stolicy bajek – Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. To miejsce, gdzie bywał i wciąż bywa Koziołek Matołek, czynne jest kino dla najmłodszych i miniteatr, dostępne wystawy, a w najbliższe dni również wielki plac zabaw. Zachęcamy do wizyty w Pacanowie!
Bałtów
Z pewnością wszyscy mali odkrywcy z przyjemnością spędzą wolny czas w Bałtowie. JuraPark z dinozaurami, Prehistoryczne Oceanarium, park rozrywki z kinem 5D, Zwierzyniec, Park Miniatur, Wioska Czarownic i wiele innych atrakcji czeka w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym. Najbardziej charakterystyczne dla tego miejsca są chyba modele kilkudziesięciu dinozaurów, odtworzone w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:1, wszystkie mają naturalne kolory. Wzdłuż pełnej zieleni trasy, jaką przemierza się z przewodnikiem czy też nie, znajdują się kolorowe tablice, na których przeczytamy o układzie kontynentów, rozwoju życia w morzach i na lądach przed milionami lat.
Wyobrażenie o potędze zwierząt sprzed milionów lat daje też wizyta w Prehistorycznym Oceanarium. W Bałtowie można też odwiedzić zwierzyniec, plac zabaw, krainę koni, rollercoaster, park miniatur oraz tzw. Sabatówkę, czyli krainę legend.
Kurozwęki
Niezwykłe atrakcje dla dzieci: atmosfera starego dworu, bizony, przejażdżki traktorem – wszystko w Kurozwękach. To miejsce warte jest zwiedzenia ze względu na doskonałe połączenie historii i zabawy. To tu znajduje się park z okazałymi bukami i platanami, mini-zoo i bizony, a bilety można kupić na poszczególne atrakcje i wybrać tylko to, co nas interesuje. Z pewnością wielką frajdą dla najmłodszych jest jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Stado, liczące obecnie ponad 80 sztuk, turyści mogą oglądać na łąkach rozciągających się wokół pałacowego kompleksu podczas pieszej przechadzki, z bryczki, bądź z wnętrza wozu „safari bizon”. Dla dzieci już sama jazda traktorem jest fascynująca, nie mówiąc o wjeżdżaniu do zagrody bizonów. Latem co roku w Kurozwękach pojawia się także labirynt w kukurydzy lub konopi, są pokazy rycerskie i liczne koncerty.
Chrusty k. Kielc
Nieopodal Kielc i Zagnańska atrakcjami kusi Polanika – Kompleks Świętokrzyska Polana. Na chętnych czekają wielkie akwaria Oceanika, Park Miniatur Świętokrzysko, Kraina Zabawy oraz nowa wystawa poświęcona owadom.
Największym obiektem Kompleksu jest Oceanika, czyli zespół wielkoformatowych akwariów z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z całego świata, a łączna objętość wody to 290 000 litrów. Jest też najbogatszą wystawą ryb akwariowych w Polsce. W kilku wielkich zbiornikach znalazły się ryby z wód rzek, jezior, mórz i oceanów z różnych części świata. Z myślą o dzieciach powstała Kraina Zabawy, czyli plac zabaw z wielkimi dmuchańcami i karuzelą. Wszystkie atrakcje zostały utrzymane w charakterze podwodnego świata. Są wielkie zjeżdżalnie, ruchomy statek, olbrzymie kule i kilka mniejszych dmuchanych obiektów dla najmłodszych dzieci. Dla miłośników historii powstał Park Miniatur Świętokrzysko, w którym znalazło się 20 najsłynniejszych obiektów z całego województwa świętokrzyskiego. W skali 1:20 odtworzone zostały tam zamki, pałace, kościoły i zabytki techniczne. Pokazano je tak, jak wyglądały w latach swojej świetności. Zwiedzający będą mogli choć przez chwilę poczuć się, jakby przenieśli się w czasie.
Huta Szklana gm. Bieliny
Na dzieci, ale też dorosłych czekają mieszkańcy Osady Średniowiecznej, położonej tuż przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Gdy tylko przekroczymy bramę Osady poczujemy się, jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą przeszłość. Tu zlokalizowane są drewniane chatki wzorowane na zabudowie średniowiecznych wsi, które w interaktywny sposób ukazują życie Słowian i ich pracę. Na każdym stanowisku można zapoznać się z innym rzemiosłem i wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika, czyli garncarza, tkacza, kowala czy rymarza. Odwiedzający to miejsce, przekraczając pomost drewniany, mogą też spotkać postaci z legend świętokrzyskich.
Skarżysko-Kamienna
Fascynuje Was historia? A może lubicie militaria? Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, w województwie świętokrzyskim działa od 1969 r. i mieści się w zabytkowym budynku huty „Rejów” z XIX w. Tutejsze zbiory postrzegane są jako drugie, po Muzeum Wojska Polskiego, zgromadzono tu przede wszystkim historyczny sprzęt wojskowy, ale także różnego rodzaju dokumenty czy umundurowanie i przyrządy wojskowe. W ramach stałych ekspozycji zobaczyć tu można: eksponaty dotyczące wojny obronnej z 1939 r., czy też wyposażenie i umundurowanie żołnierzy Wojska Polskiego z okresu kampanii wrześniowej. Największym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się jednak ekspozycja plenerowa, na której zgromadzono działa artyleryjskie, armaty przeciwpancerne i przeciwlotnicze, czołgi, wozy pancerne i samoloty wojskowe. Unikatowym w skali kraju eksponatem jest pełnomorski kuter torpedowy ORP „Odważny” oraz niemieckie samobieżne działo pancerne StuG IV.
Takich miejsc, gdzie dzieci się zabawią, nauczą, posmakują przygody, a rodzice nieco odetchną, jest w naszym regionie wiele. Nie sposób opisać wszystkich zamków i pałaców godnych odwiedzenia i polecenia, muzeów, placów i parków rozrywki. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy do wyjścia w plener i świętowania w Świętokrzyskiem. Powodzenia i udanej zabawy!