Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Nie miał warunków do odbycia kwarantanny! Naraził innych na niebezpieczeństwo!

Liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym województwie wciąż wzrasta, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń Ministra Zdrowia i sanepidu, izolowanie się, a w przypadku odbywania kwarantanny domowej przestrzeganie jej zasad. Niestety kilka dni temu otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje, od naszych czytelników o mieszkańcu Ostrowca Św., który nie dość, że nie stosuje się do zaleceń kwarantanny, to nie ma warunków do jej odbywania. Mieszka bowiem w jednopokojowym pomieszczeniu z kilkuosobową rodziną, która każdego dnia wychodzi m.in na zakupy.

fot. naOSTRO.info

Jedni izolują się, żeby nie zarazić się koronawirusem, drudzy do tematu podchodzą ambiwalentnie. Tak też było w przypadku mieszkańca Ostrowca Św., który niedawno wrócił od naszych południowych sąsiadów. Zgodnie z zaleceniem Ministra Zdrowia miał odbyć 14 dniową kwarantannę domową. Jednak zamiast poinformować sanepid o braku warunków mieszkaniowych do jej bezpiecznego odbycia, narażał zdrowie pozostałych mieszkańców  bloku.  

– Bardzo prosze o interwencję, ponieważ w naszym bloku kwarantannę odbywa sąsiad, który wrócił kilka dni temu zza granicy. Niestety mężczyzna nie ma warunków, aby odbywać ją w warunkach domowych. Mieszka wraz z rodziną w jednopokojowym pomieszczeniu. Często, po kontroli policji wychodzi na papierosa, spaceruje pod blokiem, a jego najbliżsi, jakby nigdy nic, codziennie wychodzą na zakupy. Jaką mamy pewność, że nie jest zakażony, a przy okazji nie zaraził swoich najbliższych – pytał nasz czytelnik i prosił o interwencję. 

O to, w jakich warunkach powinna odbywać się kwarantanna domowa zapytaliśmy Wiolettę-Adamczyk Nowak, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Św. 

– Kwarantanna w warunkach domowych powinna odbywać się w odizolowaniu od pozostałych członków rodziny, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. W przypadku braku zachowania powyższych warunków na terenie powiatu ostrowieckiego istnieje możliwość odbycia kwarantanny w Bursie na Os. Słonecznym 48 w Ostrowcu Św. – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od ostrowskiego sanepidu.

W trakcie przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego, który przeprowadzany jest z każdą osobą, która wróciła do kraju, osoba taka informowana jest o możliwości odbycia kwarantanny w bursie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów: gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, należy telefonicznie powiadomić PSSE w Ostrowcu Św. 

– Osoba objęta kwarantanną 21 marca nie poinformowała o braku możliwości zapewnienia izolacji od pozostałych członków rodziny i potrzebie skorzystania z innego miejsca kwarantanny. Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w dniu 25 marca, po otrzymaniu informacji o fakcie zamieszkania osoby objętej kwarantanną w mieszkaniu z innymi osobami, podjęła działania zapobiegawcze – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak. 

W momencie gdy otrzymaliśmy pismo (27 marca) kwarantannę domową zakończyło 41 osób. W bursie na osiedlu Słonecznym przebywało wówczas 20 osób. 

Przypomnijmy, że obowiązek przestrzegania kwarantanny kontrolowany jest przez Policję. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Założyli Stowarzyszenie aby ratować kunowską świątynię przed ruiną! Potrzebują jednak wsparcia finansowego! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Tragiczny wypadek drogowy w gminie Bałtów! Nie żyje jeden z pasażerów! Dwie osoby w szpitalu!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie! Cztery zakażenia, dwa nowe ozdrowienia!

FAKTY

Wypadek na Żabiej! Dwie osoby w szpitalu! Uwaga na utrudnienia w ruchu!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this