Znajdź nas na

FAKTY

Nie miał warunków do odbycia kwarantanny! Naraził innych na niebezpieczeństwo!

Liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym województwie wciąż wzrasta, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń Ministra Zdrowia i sanepidu, izolowanie się, a w przypadku odbywania kwarantanny domowej przestrzeganie jej zasad. Niestety kilka dni temu otrzymaliśmy bardzo niepokojące informacje, od naszych czytelników o mieszkańcu Ostrowca Św., który nie dość, że nie stosuje się do zaleceń kwarantanny, to nie ma warunków do jej odbywania. Mieszka bowiem w jednopokojowym pomieszczeniu z kilkuosobową rodziną, która każdego dnia wychodzi m.in na zakupy.

fot. naOSTRO.info

Jedni izolują się, żeby nie zarazić się koronawirusem, drudzy do tematu podchodzą ambiwalentnie. Tak też było w przypadku mieszkańca Ostrowca Św., który niedawno wrócił od naszych południowych sąsiadów. Zgodnie z zaleceniem Ministra Zdrowia miał odbyć 14 dniową kwarantannę domową. Jednak zamiast poinformować sanepid o braku warunków mieszkaniowych do jej bezpiecznego odbycia, narażał zdrowie pozostałych mieszkańców  bloku.  

– Bardzo prosze o interwencję, ponieważ w naszym bloku kwarantannę odbywa sąsiad, który wrócił kilka dni temu zza granicy. Niestety mężczyzna nie ma warunków, aby odbywać ją w warunkach domowych. Mieszka wraz z rodziną w jednopokojowym pomieszczeniu. Często, po kontroli policji wychodzi na papierosa, spaceruje pod blokiem, a jego najbliżsi, jakby nigdy nic, codziennie wychodzą na zakupy. Jaką mamy pewność, że nie jest zakażony, a przy okazji nie zaraził swoich najbliższych – pytał nasz czytelnik i prosił o interwencję. 

O to, w jakich warunkach powinna odbywać się kwarantanna domowa zapytaliśmy Wiolettę-Adamczyk Nowak, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowcu Św. 

– Kwarantanna w warunkach domowych powinna odbywać się w odizolowaniu od pozostałych członków rodziny, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Niezbędne jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem lub ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. W przypadku braku zachowania powyższych warunków na terenie powiatu ostrowieckiego istnieje możliwość odbycia kwarantanny w Bursie na Os. Słonecznym 48 w Ostrowcu Św. – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy od ostrowskiego sanepidu.

W trakcie przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego, który przeprowadzany jest z każdą osobą, która wróciła do kraju, osoba taka informowana jest o możliwości odbycia kwarantanny w bursie. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów: gorączka, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, należy telefonicznie powiadomić PSSE w Ostrowcu Św. 

– Osoba objęta kwarantanną 21 marca nie poinformowała o braku możliwości zapewnienia izolacji od pozostałych członków rodziny i potrzebie skorzystania z innego miejsca kwarantanny. Ponadto Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w dniu 25 marca, po otrzymaniu informacji o fakcie zamieszkania osoby objętej kwarantanną w mieszkaniu z innymi osobami, podjęła działania zapobiegawcze – wyjaśnia Wioletta Adamczyk-Nowak. 

W momencie gdy otrzymaliśmy pismo (27 marca) kwarantannę domową zakończyło 41 osób. W bursie na osiedlu Słonecznym przebywało wówczas 20 osób. 

Przypomnijmy, że obowiązek przestrzegania kwarantanny kontrolowany jest przez Policję. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this