Glina jest skałą osadową występującą w przyrodzie pospolicie. Tylko jej szlachetna odmiana w postaci kaolinu służy do wyrobu porcelany. Rzadko zdajemy sobie sprawę jak wiele składników naszego otoczenia wykonane jest z gliny. Płytki , umywalki, sedesy, dachówki, cegły, rury, donice czy elementy zastawy stołowej towarzyszą nam codziennie.
Być może obecna powszechność użycia gliny wynika z tego, że była ona jednym z pierwszych surowców ujarzmionych przez człowieka i wykorzystywanym w gospodarstwie domowym i budownictwie. Ta powszechność użycia gliny rozpoczęła się w neolicie, czyli w okresie, kiedy zaczęto wydobywać krzemień pasiasty w Krzemionkach.
Warsztaty, na które zaprasza Muzeum w sobotę, 25 stycznia pozwolą na poznanie technik kształtowania różnych wyrobów z gliny używanych w starożytności. Każdy z uczestników, bez względu na wiek, będzie miał szansę wykonać naczynie, użyć formy do odciśnięcia elementów ozdobnych lub lampek i poznać domieszki stosowane od tysiącleci do wyrobów ceramicznych. Wykonane wyroby będzie można później utrwalić poprzez wypał.
Zajęcia poprowadzi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.
Udział w zajęciach możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji pod nr 41 330 45 50, 669 970 499 lub adresem email: promocja@krzemionki.info.
Regulamin zajęć dostępny jest pod linkiem: