Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

O czym z WOT-em rozmawia prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego?

Wracamy do tematu 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, a właściwie do 103 Batalionu, który docelowo ma stacjonować w Ostrowcu Świętokrzyskim w obiektach przy ul. Antoniego Hedy Szarego 8. Podczas debat zarówno nad Raportem o stanie gminy Ostrowiec Świętokrzyski, jak i powiatu ostrowieckiego wielokrotnie pojawiały się pytania od radnych KWW Jarosława Górczyńskiego, poddające w wątpliwość obecność tych wojsk w przyszłości w naszym mieście. Potem temat nagle ucichł. Dotarły do nas wówczas nieoficjalne informacje, że trwają rozmowy, których celem jest zmiana pierwotnej siedziby WOT-u w Ostrowcu Św. na inne obiekty w naszym mieście. Zapytaliśmy więc u źródła.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak 28 czerwca zapewniał nas Jarosław Rusiecki, Senator RP, wojska WOT-u mają się dobrze, a świętokrzyska brygada liczy już blisko 800 żołnierzy. Kwestią czasu jest rozlokowanie 103. batalionu w naszym mieście. Senator podkreślał wówczas, że potrzeba do tego jednak chęci współpracy i cierpliwości. Wojska Obrony Terytorialnej byłyby olbrzymią szansą dla staczającego się w przepaść gospodarczą Ostrowca Świętokrzyskiego, a także powiatu ostrowieckiego. To szanse na wszechstronne korzyści społeczne i gospodarcze, w tym podniesienie prestiżu miasta, jego bezpieczeństwa, napływu ludności oraz ożywienia handlu, usług i powstania nowych miejsc pracy.

Według zapewnień w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawić mieli się żołnierze stałej kadry wraz z rodzinami, a w mieście stacjonować miał także na stałe batalion złożony z kilku kampanii.

Jak zapewnia nas pod koniec czerwca Jarosław Rusiecki toczą się także rozmowy, w których udział bierze prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, jednak ze względu na obowiązującą senatora tajemnicę – ich szczegółów ujawnić nie mógł.

Nie tak dawno dotarły do nas nieoficjalne informacje, że rozmowy, które z kierownictwem Wojsk Obrony Terytorialnej toczy m.in. prezydent Jarosław Górczyński, dotyczą zmiany docelowej siedziby wojsk WOT-u, która znajdować miała się w obiektach po Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy Antoniego Hedy Szarego 8, w bliskim sąsiedztwie firmy odbierającej odpady na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, na inne obiekty w naszym mieście. Czy tak będzie, pokaże czas. Jednak chyba jest coś na rzeczy skoro w imieniu płk Artura Barańskiego, dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odpisał nam Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr E.G. Kaszyńskiego „Nurta”:

– 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej od stycznia 2018 r. jest w trakcie formowania. Planujemy w województwie świętokrzyskim sformować trzy bataliony lekkiej piechoty. Obecnie swoją siedzibę w naszym województwie mają dwa, w Kielcach i Sandomierzu. Wojsko Polskie w Ostrowcu Świętokrzyskim posiada swój obiekt przy ul. Antoniego Hedy „Szarego”. Owszem, trwają rozmowy pomiędzy Dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej, a prezydentem miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w sprawie ewentualnej siedziby 3 batalionu w Ostrowcu. Ze względu na umowę pomiędzy stronami o szczegółach poinformujemy Państwa po uzgodnieniu wszystkich szczegółów. Ostateczne decyzje powinny zostać podjęte jesienią – wyjaśnia Daniel Woś.

Czy w takim razie pewnikiem nie są obiekty przekazane wojsku przez ostrowieckie starostwo i czy prowadzone rozmowy oznaczają, że chrapkę na obiekty po Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym ma także ktoś inny, a prezydent zaproponuje w zamian inną lokalizację? Na rozwikłanie tej zagadki pozostaje nam poczekać do jesieni.

O WOT pisaliśmy także tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this