Znajdź nas na

PO GODZINACH

O losach rodziny Radwanów już jutro w ODS „Malwa”!

Jak często przejeżdżając ulicą Mieczysława Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim zastanawialiście się kim był jej patron, czym się zajmował, co stało się z jego rodziną? Już jutro będzie okazja, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Wszystko za sprawą Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana, które przygotowało sesję popularnonaukową „Radwanowie w dziejach Ostrowca” w sali konferencyjnej ODS „Malwa”. Prelekcje rozpoczną się o godzinie 11.00. Wstęp wolny!

Źródło: Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. prof. Mieczysława Radwana

„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”– te słowa ks. kard. Stefan Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, przyświecają działaniom podejmowanym przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana. Pomysłodawcami cyklu spotkań na temat wielkich postaci ziemi ostrowieckiej są Monika Marta Bryła-Mazurkiewicz i Tadeusz Krawętkowki. Sesja popularnonaukowa „Radwanowie w dziejach Ostrowca” jest także pretekstem do inauguracji działalności Stowarzyszenia.

Jednym z jego celów jest także promowanie lokalnego środowiska, ludzi, którzy prowadzą badania regionalne, bardzo żmudne, męczące, ciężkie, a którzy często nie do końca są docenieni za pracę i serce, które w nie wkładają.

– W ubiegłym roku zawiązaliśmy nowe Stowarzyszenie i to było dokładnie w roku kiedy Polska obchodziła swoje 100-lecie Niepodległości. Jednym z celów statutowych naszego Stowarzyszenia, oprócz działań z zakresu kultury, sztuki, dziedzictwa narodowego, jest także szerzenie i upowszechnianie wiedzy na temat historii województwa świętokrzyskiego i szerzenie wiedzy o wielkich postaciach, a także ich rodzinach dla naszych lokalnych społeczności, które zapisały się w kulturze narodowej. Jedną z nich jest rodzina profesora Mieczysława Radwana – tłumaczy Monika Marta Bryła-Mazurkiewicz.

Pierwsze z z cyklu spotkań o wielkich postaciach, zorganizowane zostało w 2008 roku. Odbyła się wówczas sesja poświęcona kilku osobom, które wpisały się na stałe do historii miasta m.in. profesorowi Janowi Samsonowiczowi, Antoniemu Piotrowskiemu i oczywiście profesorowi Mieczysławowi Radwanowi.

– Ten pomysł bardzo spodobał się mieszkańcom. Niektórzy zdziwili się, że z Ostrowca Świętokrzyskiego, pochodzi tak dużo ciekawych postaci, które weszły do kultury narodowej: czy to z dziedzin sztuki, czy literatury. Postanowiliśmy to kontynuować i w 2009 roku ogłosiliśmy cały „Rok Radwanowski”, a okazją stałą się 120 rocznica urodzin profesora Mieczysława Radwana. Zrobiliśmy cały rok wydarzeń 2009-2010. Od tego momentu robimy albo sesje, albo wykłady poświęcone jednej konkretnej osobie, albo całym rodzinom. W tym roku przypada 130 rocznica urodzin profesora Mieczysława Radwana, ale chcieliśmy trochę wyjść z tego szablonu, żeby opowiedzieć nie tylko o profesorze, który jest najbardziej znany w Ostrowcu Świętokrzyskim, ale też powiedzieć o jego rodzinie. Bardzo dużo osób z jego rodziny jest związanych z Ostrowcem Św. Tutaj pracował jego ojciec Bronisław, który związany był z Cukrownią w Częstocicach. Mama profesora, urodziła się w pobliskim Chmielowie. Dochowali się ósemki dzieci, niestety przeżyło tylko sześcioro dzieci. Będzie też mowa o kobietach, o siostrach profesora Radwana. Jedna pracowała w szpitalu, druga prowadziła mały biznes, miała sklep na ulicy Kościelnej. Były też w jego rodzinie osoby zaangażowane w działalność konspiracyjną w okresie wojny – tłumaczy Monika Marta Bryła-Mazurkiewicz.

Jak zapewnia podczas sobotniego spotkania pojawi się też bardzo dużo nowych faktów, informacji przewracających do góry nogami dotychczasowe spojrzenie na niektóre wydarzenia, czy postaci historyczne. Będzie także okazja do spotkania się z członkami rodziny profesora Mieczysława Radwana, którzy aktualnie mieszkają w całej Polsce, ale i poza jej granicami.

– Spotkanie jest otwarte dla mieszkańców Ostrowca Św. Dlaczego warto na nie przyjść? Możemy poznać naprawdę spory kawałek historii naszego miasta, który nie dla wszystkich jest znany. Poznać ludzi, którzy kształtowali to miasto, żyli wśród nas. Są to wielkie postaci dla nas, jako lokalnej społeczności, ale i dla całego kraju. Będzie też okazja do rozmowy z rodziną profesora. Jesteśmy bardzo z nimi zżyci. Nie ma roku, żeby nie było ich w Ostrowcu Św. Tutaj mają też groby swoich najbliższych. Pomagamy w opiece nad nimi. Jeden znajduje się na Cmentarzu Komunalnych w Ostrowcu Św., drugi w Szewnie – dodaje Monika Marta Bryła-Mazurkiewicz.

Wykłady rozpoczną się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej ODS „Malwa”. Będzie można wysłuchać wykładu Waldemara Ryszarda Broćka – „Bronisław Radwan – życie i działalność”, Andrzeja Brody – „Mieczysław Wincenty Radwan

dla ostrowieckiego przemysłu hutniczego”, dr hab. Szymona Orzechowskiego prof. UJK „Prof. Mieczysław Wincenty Radwan – badacz starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego”, Agnieszki Barańskiej – „Mieczysław Wiktor Radwan – życie i działalność”, a także Moniki Marty Bryła-Mazurkiewicz – „Kobiety domu Radwanów”. Po wykładach zaplanowana jest także dyskusja.

Sesja współfinansowana jest z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2019 roku na zadanie pn. Sesja popularnonaukowa „Radwanowie w dziejach Ostrowca”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Nagrody Starosty Ostrowieckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2024 roku przyznane! Kto je otrzyma?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this