Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

O odblaskach i bezpieczeństwie w szkołach w Janiku i Kunowie!

O tym jak ważne jest używanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, przypominamy bardzo często. Działalność profilaktyczną w tej dziedzinie prowadzi Policja. W środę, 15 stycznia dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kunowie spotkał się z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie. Tematem rozmów były odblaski i bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku.

fot. policja.gov

W minioną środę, 15 stycznia sierż. szt. Krzysztof Lepiarz,
dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kunowie spotkał się z dziećmi z klas 1-3 z ZSP w Janiku oraz uczniami z klasy 6 w PSP w Kunowie. Dzielnicowy przeprowadził prelekcję na temat bezpiecznego spędzania czasu podczas zbliżających się ferii zimowych.

fot Świętokrzyska Policja

Mundurowy omówił zasady właściwego zachowania się w różnych, trudnych sytuacjach, z którymi w czasie wypoczynku mogą spotkać się dzieci.  Poruszana była także kwestia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Najmłodszym przypomniano również o korzyściach jakie płyną z noszenia elementów odblaskowych. Ponadto zaprezentowany został film dydaktyczny związany z omawianą tematyką. Podczas całego spotkania uczestnicy zadawali pytania związane  z omawianymi zagadnieniami.

fot. Świętokrzyska Policja

Przypominamy, że noszenie elementów odblaskowych ważne jest szczególnie poza obszarem zabudowanym, ponieważ to właśnie w takich miejscach brakuje oświetlenia ulicznego, a często i chodników. Niechronieni uczestnicy ruchu są słabo widoczni dla kierowców, co sprawia, że narażeni są także na potrącenia, a nawet utratę zdrowia i życia.


Osoba, która porusza się poboczem po zmroku poza terenem zabudowanym widziana jest przez kierującego pojazdem z około 30 metrów, pod warunkiem, że panują dobre warunki atmosferyczne. Tylko 30 metrów ma zatem kierowca na podjęcie decyzji i reakcję, aby bezpiecznie ominąć niechronionego użytkownika drogi. Zakładając element odblaskowy, zwiększamy swoje bezpieczeństwo i dajemy kierowcy więcej czasu na ominięcie nas aż o 120 metrów. Pieszy idąc z prawidłowo założonym odblaskiem, widoczny jest dla kierującego pojazdem już z odległości około 150 metrów. 30, a 150 metrów, to spora różnica!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dyrektorzy ostrowieckiego szpitala lekceważą zasady bezpieczeństwa! Na co jeszcze stać Andrzeja Gruzę?

FAKTY

Czeski film w ostrowieckim szpitalu!

FAKTY

Koronawirus Świętokrzyskie! Kolejny zakażony z powiatu ostrowieckiego!

FAKTY

Zapytaliśmy o zabezpieczenie miejsca kwarantanny! Łukasz Witkowski „zasłonił się” ustawami!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this