Znajdź nas na

FAKTY

O odblaskach i bezpieczeństwie w szkołach w Janiku i Kunowie!

O tym jak ważne jest używanie elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym, przypominamy bardzo często. Działalność profilaktyczną w tej dziedzinie prowadzi Policja. W środę, 15 stycznia dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kunowie spotkał się z dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Janiku oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Kunowie. Tematem rozmów były odblaski i bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku.

fot. policja.gov

W minioną środę, 15 stycznia sierż. szt. Krzysztof Lepiarz,
dzielnicowy z Komisariatu Policji w Kunowie spotkał się z dziećmi z klas 1-3 z ZSP w Janiku oraz uczniami z klasy 6 w PSP w Kunowie. Dzielnicowy przeprowadził prelekcję na temat bezpiecznego spędzania czasu podczas zbliżających się ferii zimowych.

fot Świętokrzyska Policja

Mundurowy omówił zasady właściwego zachowania się w różnych, trudnych sytuacjach, z którymi w czasie wypoczynku mogą spotkać się dzieci.  Poruszana była także kwestia bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Najmłodszym przypomniano również o korzyściach jakie płyną z noszenia elementów odblaskowych. Ponadto zaprezentowany został film dydaktyczny związany z omawianą tematyką. Podczas całego spotkania uczestnicy zadawali pytania związane  z omawianymi zagadnieniami.

fot. Świętokrzyska Policja

Przypominamy, że noszenie elementów odblaskowych ważne jest szczególnie poza obszarem zabudowanym, ponieważ to właśnie w takich miejscach brakuje oświetlenia ulicznego, a często i chodników. Niechronieni uczestnicy ruchu są słabo widoczni dla kierowców, co sprawia, że narażeni są także na potrącenia, a nawet utratę zdrowia i życia.


Osoba, która porusza się poboczem po zmroku poza terenem zabudowanym widziana jest przez kierującego pojazdem z około 30 metrów, pod warunkiem, że panują dobre warunki atmosferyczne. Tylko 30 metrów ma zatem kierowca na podjęcie decyzji i reakcję, aby bezpiecznie ominąć niechronionego użytkownika drogi. Zakładając element odblaskowy, zwiększamy swoje bezpieczeństwo i dajemy kierowcy więcej czasu na ominięcie nas aż o 120 metrów. Pieszy idąc z prawidłowo założonym odblaskiem, widoczny jest dla kierującego pojazdem już z odległości około 150 metrów. 30, a 150 metrów, to spora różnica!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this