Znajdź nas na

FAKTY

Od jutra zjesz w restauracji, przefarbujesz włosy i odwiedzisz kosmetyczkę!

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w środę, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki poinformował o trzecim, przedostatnim etapie znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od jutra (18 maja) będzie można skorzystać z usług fryzjera, kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. – Tak jak te długie tygodnie, które są za nami nauczyły nas trochę żyć z wirusem. Tak też te tygodnie przed nami, mają nam z powrotem umożliwić powrót do życia gospodarczego w szerszym wymiarze – mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki, Premier RP

Zdjęcie ilustracyjne

– Od 18 maja znów będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne i wszelkie tego typu, które zostaną szczegółowe opisane w rozporządzeniu w rygorze sanitarnym, o którym mówimy. W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, aby to było umawianie przez internet lub telefon na konkretne godziny, tak, żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich – mówił premier.

Od poniedziałku, 18 maja będziemy mogli skorzystać także z usług kosmetyczki, czy pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższony został limit pasażerów w transporcie publicznym.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.: obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala); używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe; przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online.  Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Jak zapewnił premier, zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.

Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2); dezynfekcja stolika po każdym kliencie; zachowanie 2 m odległości między stolikami. (blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika), zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach; noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego.  Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Podwyższony zostanie także limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Dzięki temu już 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób. Zarządzający transportem publicznym podejmą decyzję, czy skorzystać z tej opcji. Z komunikacji będzie mogło skorzystać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

Zmniejszone zostały także restrykcje związane z przebywaniem wiernych w miejscach sprawowania kultu religijnego i na innych uroczystościach religijnych. Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this