Znajdź nas na

FAKTY

Lech Łodej: Osiedle domków socjalnych w Nietulisku Dużym nabiera kształtów!

Osiedle domków socjalnych w Nietulisku Dużym nabiera kształtów. Z budowlanego kurzu i pyłu wyłoniły się już parkingi, drogi wewnętrzne, a przede wszystkim domki, w których w sumie zamieszka 18 rodzin. – Cieszę się, że w ten sposób będziemy mogli pomóc mieszkańcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Mam nadzieję, że przyszli najmłodsi lokatorzy zasilą szeregi szkoły podstawowej w Nietulisku Dużym, a cała miejscowość ożywi się gospodarczo i społecznie – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie na terenie osiedla domków socjalnych fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W gminie Kunów nie zapominają o mieszkańcach w najtrudniejszej sytuacji finansowej. To właśnie z myślą o nich w Nietulisku Dużym powstaje osiedle 9 domków socjalnych, w których znajdą się po dwa mieszkania dla rodzin w potrzebie. Dziś ciężko uwierzyć, że w miejscu, gdzie stoją domki, pojawiły się pierwsze parkingi i drogi wewnętrzne, jeszcze dwa lata temu rosły krzaki i zarośla.

– Cieszę się, że wykonawca wywiązuje się z zadania zgodnie z harmonogramem. A jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że inwestycja, którą realizujemy, w pełni zabezpieczy potrzeby socjalne w naszej gminie. To od zawsze był jeden z naszych priorytetów. Przypomnę tylko, że w 2019 roku do użytku oddane zostały trzy mieszkania w Kolonii Inwalidzkiej, w 2021 roku zaś mieszkanie przy ulicy Ogrodowej w Kunowie. Taka forma pomocy sprawdziła się, a lokatorzy dbają o miejsca zamieszkania. Jestem pewny, że tak samo będzie w Nietulisku Dużym, a dzieci, które wprowadzą się wraz ze swoimi rodzicami, zasilą szeregi naszej szkoły w Nietulisku Dużym, tym samym przedłużając jej funkcjonowanie.  Dziś ilość uczniów jest na takim poziomie, że szkoła jest prowadzona. Obiecałem rodzicom, że placówka nie zostanie zamknięta. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji frekwencja się zwiększy – wyjaśnia Lech Łodej. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Każde z mieszkań będzie miało 35 metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim pokój z aneksem kuchennym i łazienką. Domki już stoją, w części z nich montowane są okna. Aktualnie pracownicy kończą dachy. 

Na tym jednak gmina nie poprzestanie. W porozumieniu z konserwatorem zabytków, samorząd zamierza odrestaurować dwa kolejne domy i wybudować trzeci, który znajdzie się pomiędzy nimi. Odmienione będzie także otoczenie osiedla, uporządkowana zostanie zieleń, pojawią się nowe nasadzenia. 

Podczas prowadzonych prac budowlanych odkryto fundamenty  ponad 100-letniej piwnicy. 

– Po ustaleniach z konserwatorem wykonamy ich inwentaryzację. Być może uda się wykorzystać fundamenty przy odtworzeniu budynku – tłumaczy Lech Łodej.

Burmistrz przypomina, że wraz z Andrzejem Kryjem, Posłem na Sejm RP prowadził rozmowy z Janem Dziedziczakiem, Sekretarzem Stanu, Pełnomocnikiem Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą  w sprawie sprowadzenia repatriantów ze Wschodu do jednego z domków. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie na terenie budowy osiedla domków socjalnych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Być może poprzez program ministerialny uda się nam odzyskać większą część lub całość wkładu własnego, który włożyliśmy w budowę domków.  Jednak czy tak będzie, pokaże czas. Najpierw muszą powstać mieszkania, a najważniejsi są ludzie, którzy w nich zamieszkają – podkreśla burmistrz.   

Koszt inwestycji realizowanej w Nietulisku Dużym, to 3 500 000 zł. Dofinansowanie, jakie otrzymała gmina pochodzi z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat  i wynosi 2 710 000 zł. 

To nie jedyne prace budowlane, jakie odbywają się w Nietulisku Dużym. Rozbudowywana jest remiza Ochotniczej Straży Pożarnej, prowadzone są również działania związane z utworzeniem muzeum na otwartym powietrzu w ruinach po byłej walcowni.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this