Jak dowiadujemy się z uzasadnienia Uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej, obecnie w ośrodku zatrudnionych jest trzech nauczycieli, z których jeden posiada prawo do emerytury, a drugi, prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, a prawo do emerytury osiągnie w 2023 roku.
Przeczytać można także, że w bieżącym roku szkolnym na zajęcia w Ośrodku jest zapisanych: 161 osób na ćwiczenia (grupy ćwiczeniowe 2,3 razy w tygodniu), z tego 51 osób pojawia się na ćwiczeniach sporadycznie; 68 osób na naukę ćwiczeń, z tego 53 ją zakończyło, a około 15 osób pozostało na pojedyncze spotkania.
Jeśli radni miejscy zadecydują tak większością głosów, ich decyzja umożliwi rozpoczęcie procedury likwidacji tj, zawiadomieniu o planowanych działaniach rodziców uczniów oraz kuratora oświaty. Jednak czy rodzice uczniów nie zostaną „postawieni przed faktem dokonanym”? Tym bardziej, że aktualnie trwają ferie zimowe, a sesja, na której podejmowana będzie uchwał nie dość, że nadzwyczajna, to odbywać się będzie w trybie zdalnym.
– Bardzo ważnym aspektem proponowanych działań jest również poprawa warunków kształcenia uczniów w szkole podstawowej. Obecnie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5, która obok ośrodka wchodzi w skład Zespołu Szkół i Placówek Publicznych nr 3 jest największą szkołą prowadzoną przez gminę (812 uczniów,37 oddziałów). To powoduje duże obciążenie budynku, co sprawia, że np. zajęcia wychowania fizycznego odbywają się również na holach z powodu zbyt dużego obciążenia sal gimnastycznych (zdarza się, że w trakcie jednej lekcji na dużej sali ćwiczy 5 oddziałów). Sale gimanstyczne korekcyjne mogą zostać przekształcone w sale do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego (zwłaszcza dla uczniów klas I-III, którzy odbywają je na korytarzach w pawilonie I). Jedna z sal może zostać również przekształcona w świetlicę środowiskową, ponieważ posiada własną szatnię i oddzielne wejście z zewnątrz – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Dowiadujemy się z niego także, że likwidacja Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej nie wpłynie negatywnie na działalność pozalekcyjną adresowaną do uczniów, ponieważ zadania realizowane obecnie przez Ośrodek przejmie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „posiadający bardzo dobrze wyposażoną bazę oraz odpowiednio przygotowaną kadrę”,
Jak zauważa projektodawca uchwały intencyjnej (Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.) gimnastyka korekcyjna wsparta będzie korekcją tych niesprawności w środowisku wodnym.
– Ponadto Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wzorem działań realizowanych od wielu lat w ramach „Akademii Pływackiej” (zajęcia sportowe dla uczniów w ramach programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu) będzie pozyskiwał środki zewnętrzne na zadania związane z profilaktyką i korekcją wad postawy z wykorzystaniem własnego działu odnowy biologicznej. To postępowanie znacząco rozszerzy ofertę, skierowaną do dzieci z wadami postawy, nie tylko na terenie miasta, ale również całego powiatu – brzmi fragment uzasadnienia.
Jaką decyzję podejmą radni miejscy? Czy zdecydują o likwidacji Ośrodka bez wcześniejszej konsultacji z rodzicami dzieci, korzystającymi z jego oferty? Zgodnie z treścią uchwały, mieszczący się na Osiedlu Ogrody 20 – ośrodek miałby zostać zlikwidowany z dniem 31 sierpnia 2022 roku.