Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Czy na osiedlu Słonecznym skończą się problemy z miejscami parkingowymi?

W tej chwili mieszkańcy bloków wzdłuż Alei Jana Pawła II w Ostrowcu Św., a także klienci pobliskiego Centrum Handlowo-Usługowego na osiedlu Słonecznym parkują na terenach zielonych, na krawężnikach i chodnikach. Po remoncie, na który złożą się gmina Ostrowiec Św., Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św., jak i Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa, przybędzie kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Koszt inwestycji to 700 000 zł, z czego 250 000 to kwota pozyskana z odpisów na fundusz remontowy w OSM.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To, że na Osiedlu Słonecznym brakuje miejsc parkingowych nie jest nowością. Korzystający z usług Centrum Handlowo-Usługowego, a także pobliskiej przychodni zdrowia mieszkańcy Ostrowca Św.  od lat narzekali na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych.   Nieuregulowana sytuacja własnościowa terenów wzdłuż Alei Jana Pawła II nie pomagała w rozwiązaniu problemu.

–  Zaszłości własnościowe od lat spowodowały, że obszar ten jest podzielony  pomiędzy trzech właścicieli: miasto, powiat i spółdzielnię.  Wygląda to na takiej zasadzie, że 33 procent terenu to miasto, 38 proc. to Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa  i pozostały teren to teren powiatu – wyjaśnia Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.  

Teraz te  trzy jednostki na mocy podpisanego 17 grudnia porozumienia, złożą się na kompleksowy,  gruntowny remont  miejsc parkingowych wzdłuż Alei Jana Pawła II. Udział w wykonaniu tego zadania został także określony proporcjonalnie do wielkości posiadanego terenu.

Marek Zaręba,. prezes OSM i Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Szacunkowa wartość zadania, które powinno zostać zrealizowane do końca czerwca 2021 roku to  700 tysięcy zł. Z czego 250 tysięcy to wkład własny Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pozyskany z odpisów na fundusz remontowy.  

– Bardzo się cieszę, że te rozmowy i z miastem, i ze spółdzielnią naprawdę przebiegały w sprzyjającej atmosferze. I tak jak powiedział pan prezydent chcielibyśmy w pierwszym półroczu uroczyście otworzyć ten parking i udostępnić wszystkim.  Państwo często pewnie  tam pracujecie więc widzicie w jakim jest to stanie – mówi Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego. 

Całość zadania realizowane będzie przez OSM. Przetarg ogłoszony zostanie na wiosnę.

– Dobrze, że doszło do takiego porozumienia. Takich terenów, które są w różnych gestiach czyli czy  powiatu, czy spółdzielni  będzie w przyszłości może więcej i zawsze będziemy próbowali dojść do porozumienia, żeby doprowadzić do wspólnej inwestycji, wszystko dla dobra mieszkańców – wyjaśnia Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Porozumienie podpisali przedstawiciele władz OSM, Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. i Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Docelowo powstanie ok. 70 miejsc parkingowych, utwardzonych i wyremontowanych z nawierzchnią asfaltową. 

– Z tych miejsc parkingowych, które powstaną  skorzystają  mieszkańcy bezpośrednio 5 bloków, to jest ok. 500 mieszkań, plus wszyscy ci, którzy korzystają z przychodni, z centrum handlowo-usługowego – dodaje Iwona Miszczyszyn, wiceprezes OSM. 

Dodaje, że samodzielnie, jako spółdzielnia nie byliby w stanie wyłożyć tak dużych środków na realizację remontu. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this