Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Pomnik z ul. Okólnej i kasztanowce przy Alei 3 Maja nie ucierpią podczas rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 754!

Od pewnego czasu w przestrzeni publicznej pojawiają się informacje, jakoby podczas planowanej rozbudowy, przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski, drogi wojewódzkiej nr 754, ucierpią stanowiące pomnik przyrody Kasztanowce nad Kamienną, zlokalizowane przy Alei 3 Maja, a także pomnik przy ulicy Okólnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zapytaliśmy więc Jerzego Wronę, dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach, jaki los czeka miejsca, z którymi tak mocno utożsamiają się ostrowczanie? – Ani kasztanowce, ani pomnik przy ulicy Okólnej nie ucierpią. Chcemy zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta, szanując dziedzictwo, jakie pozostawili nam nasi poprzednicy – zapewnia Jerzy Wrona.

Aleja 3 Maja w Ostrowcu Św. Maj 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Od czasu, jak poinformowaliśmy o tym, że rozbudowa przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski drogi wojewódzkiej nr 754 stanie się faktem, w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się pytania  co z Kasztanowcami nad Kamienną, stanowiącymi pomnik przyrody i pomnikiem przy ulicy Okólnej, upamiętniającym zbrodnię z 14 stycznia 1944 roku, jakiej na 9 mieszkańcach powiatu ostrowieckiego dopuścili się Niemcy. Nasi czytelnicy pytali czy ponad 100 letnie kasztanowce „przegrają” z postępem, a  pomnik zniknie z przestrzeni miejskiej?

– Ani kasztanowce, ani pomnik przy ulicy Okólnej nie ucierpią. Zależy nam na tym, aby zachować historyczny układ urbanistyczny tej części miasta. Informacja o zachowaniu kasztanów była weryfikowana jeszcze w czasie, kiedy ustalane były wytyczne, jak zaprojektować Aleję 3 Maja. Mocno akcentowaliśmy wówczas potrzebę zabezpieczenia i zachowania tych kasztanowców – wspomina Jerzy Wrona. 

Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach
i fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Przypomina, że na etapie opracowywania dokumentacji, jedna z propozycji przewidywała wybudowanie dwóch jezdni na Alei 3 Maja, jednak jak podkreśla Jerzy Wrona, raz, że w znaczący sposób zmieniłoby to  układ urbanistyczny, posiadającej swoje historyczne uwarunkowania ulicy, z drugiej strony – ucierpiałyby  kasztanowce.  

– Dlatego byłem za  koncepcją utrzymania tzw. układu jednojezdniowego z wydzieleniem pasów segregujących ruch, chociażby na skrzyżowaniu z ulicą Jana Kilińskiego. Pozwoli to zachować historyczny układ urbanistyczny, a także kasztanowce – wyjaśnia Jerzy Wrona.     

Ze względu na to, że obecna lokalizacja pomnika koliduje z projektowanym chodnikiem,  potrzebna jest niewielka korekta jego lokalizacji. Docelowo zostanie on odsunięty od środka projektowanego ronda, tak aby znalazł się poza chodnikiem. Co istotne będzie się znajdował w pasie drogi wojewódzkiej. Zachowana zostanie także ściana, znajdująca się za pomnikiem. Do dziś, w murze, przy którym dokonano tej strasznej zbrodni, uważne oko wypatrzeć może ślady po kulach.     

14 stycznia 2021 rok.
Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że 14 stycznia 1944 roku na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego w Ostrowcu Św. z rąk Niemców poniosło śmierć 9 mieszkańców powiatu ostrowieckiego: Stanisław Buczyński, Władysław Cielebąk, Wincenty Jakubowski, Stanisław Kasiński, Albert Kryj, Michał Leśkiewicz, Stanisław Mroczek, Stanisław Pronobis i Władysław Słowik. Więźniowie, przetrzymywani byli w areszcie, który znajdował się przy Alei 3 Maja. W chwili egzekucji mieli związane ręce. 

– W tej chwili, gdy przetarg nie jest jeszcze ogłoszony, nie mamy partnera do rozmów. O szczegółach przesunięcia pomnika  będziemy mogli mówić, gdy zostanie wyłoniony wykonawca. Czy skorzysta z pomocy podwykonawcy? To będzie kwestia szczegółów zawartej z nim umowy. Na pewno dołożymy wszelkich starań, aby zachować wszystkie walory historyczne tego miejsca  – podsumowuje Jerzy Wrona.

14 stycznia 2021 rok. Pomnik na skrzyżowaniu ulic Okólnej i Juliusza Słowackiego.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak udało się nam ustalić przetarg na rozbudowę, przebiegającej przez Ostrowiec Św. drogi wojewódzkiej nr 754, powinien zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. 

– Wszystkie sprawy formalno-prawne zostały zakończone Nie ma przeszkód, żeby mógł zostać ogłoszony. Czekamy na jego ogłoszenie – mówi Magdalena Zieleń, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

O tej realizowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach inwestycji, informowaliśmy także tutaj: 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Andrzej Bętkowski: To kolejna inwestycja drogowa, zmierzająca do do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego! - naOSTRO.info

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Zarażenie gronkowcem, zastrzeżenia do opieki, naruszenie prawa do opieki duszpasterskiej – na co jeszcze żalili się pacjenci ostrowieckiego szpitala? 

FAKTY

Ponad 4 miliony złotych na czyste powietrze! Świętokrzyskie gminy z dofinansowaniem na wymianę „kopciuchów”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this