Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Pomysł bezpłatnej komunikacji miejskiej powrócił w interpelacji radnego!

Choć bezpłatna komunikacja miejska to dziś codzienność w kilkudziesięciu gminach w Polsce, w Ostrowcu Świętokrzyskim mieszkańcy wciąż muszą płacić za bilety autobusowe. Choć ulicami miasta jeżdżą już nowoczesne autobusy, pasażerowie wciąż narzekają na małą częstotliwość kursów, a w niektórych miejscach, także ich brak. Pomysł na uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej po raz kolejny poruszył Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. W 2022 roku złożył podobną interpelację. Usłyszał wówczas, że „bezpłatna komunikacja generuje koszty dla wszystkich mieszkańców”, a także, że „wprowadzenie nieodpłatnej komunikacji uniemożliwi przeznaczenie przez gminę Ostrowiec Św. środków finansowych, w wysokości odpowiadającej wpływom taryfowym, na realizację innych zadań publicznych, istotnych z punktu widzenia mieszkańców.”

Zdjęcie ilustracyjne. Konferencja prasowa, jaka odbyła się 26 października 2022 roku na terenie bazy MZK w Ostrowcu Św. Na zdjęciu Jarosław Górczyński, aktualnie zawieszony w obowiązkach prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO,info

Bezpłatna komunikacja świetnie sprawdziła się w przypadku Starachowic. Jak przeczytać można na stronie internetowej Urzędu Miasta w Starachowicach, w 2022 roku z usług miejskiego przewoźnika i nowoczesnych autobusów skorzystało łącznie prawie 2,9 mln pasażerów. Przez pierwsze 8 miesięcy 2023 roku –  2,6 mln pasażerów. Czy tego typu rozwiązanie sprawdziłoby się również w Ostrowcu Św.?

W 2022 roku interpelację w sprawie wprowadzenia nieodpłatnej komunikacji miejskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim złożył Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. Tłumaczył, że byłaby to forma wsparcia dla mieszkańców, a także odciążenie finansowe ich skromnych budżetów domowych. Niestety propozycja radnego nie spotkała się z aprobatą ze strony władz spółki i gminy. 

Pisaliśmy o tym tutaj: 

Wygląda na to, że nasi Czytelnicy mają jednak nieco inne zdanie. 

– U nas kwiatowa rozrzutność rocznie kosztuje nas więcej, a można by jeździć autobusami za darmo i posadzić krzewy wieloletnie. Jak widać coś te kwiatki trzyma – komentowali po publikacji naszego artykułu.

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

O wprowadzenie darmowej komunikacji, tym razem także dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego Paweł Walesic zaapelował również w tym roku. Wygląda na to, że niezmienna pozostaje odpowiedź ze strony gminy Ostrowiec Św.

– (…) Wprowadzenie dla mieszkańców Ostrowca Św. oraz powiatu bezpłatnej komunikacji realizowanej przez operatora publicznego transportu zbiorowego, czyli spółki MZK Sp. z o. o. należy rozpatrywać na kilka aspektów: założenie odpłatności za przejazdy w komunikacji miejskiej zostało uwzględnione w realizowanych obecnie etapach projektu pn. „Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Św.”, z którego finansowane jest wdrożenie jest kompleksowego systemu biletu elektronicznego w formie karty miejskiej; bezpłatna komunikacja miejsska tj. taka, w której nie następuje świadczenie sprzedaży biletów dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej generuje koszty dla wszystkich mieszkańców, zarówno tych, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, jak i tych, którzy z niej nie korzystają. W konsekwencji z uwagi na utratę wpływów z biletów bezpłatna komunikacja uniemożliwi przeznaczenie środków finansowych na realizację innych zadań publicznych ważnych dla mieszkańców; utrzymanie odpłatności za przejazdy w komunikacji miejskiej jest również racjonalne ze względu na przepisy podatkowe umożliwiające skorzystanie z możliwości odliczenia podatku VAT; obecna cena biletu jednorazowego obowiązująca w komunikacji miejskiej na terenie miasta Ostrowca Św. wynosi jedynie 1,50 zł. Cena biletu jest jedną z najniższych, obowiązujących w komunikacji miejskiej na terenie kraju.  Uwzględniając zatem przytoczone powyżej argumenty, jak również obowiązującą wysokość ceny biletu pragnę poinformować, że w chwili obecnej nie rozważamy wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego – wyjaśnia Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św. 

Przypomnijmy, że tylko w 2022 roku gmina Ostrowiec Św. wydatkowała następujące kwoty na: 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this