Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Posadzą więcej niż wytną! Trwa wycinka drzew wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 754!

147 to liczba drzew, które zostaną wycięte w związku z trwającą przebudową, przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski drogi wojewódzkiej nr 754. Drzewa zostaną usunięte na podstawie decyzji ZRiD 4/20 z 25 maja 2020 r. wydanej przez Wojewodę Świętokrzyskiego. – Wycinka drzew spowodowana jest kolizjami z nowobudowanym uzbrojeniem podziemnym oraz zmianami geometrii układu drogowego (poszerzenia jezdni chodników, ścieżek rowerowych, budowa zatok postojowych) – wyjaśnia Andrzej Welik ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach i dodaje, że nasadzone zostaną 203 nowe drzewa.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zaniepokojeni Czytelnicy przesyłają nam zdjęcia oznakowanych pomarańczowymi „krzyżykami” drzew, znajdujących się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Św. na odcinku od Alei 3 Maja do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II. 

– Co stanie się z wierzbami, lipami, klonami i innymi drzewami, które rosną wzdłuż ulicy Mieczysława Radwana, czy Alei 3 Maja? Od jakiegoś czasu na drzewach widać oznakowanie, podejrzewam, że zostaną wycięte. Nie róbmy z naszego miasta pustyni – napisała do nas jedna z Czytelniczek. Nie jest to odosobniony, zaniepokojony głos w tej sprawie.

O to czy wycinka drzew jest planowana, w jaki sposób „wytypowane” zostały do niej drzewa, a także czy nasadzone zostaną nowe rośliny (drzewa i krzewy) zapytaliśmy w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W odpowiedzi na Państwa wniosek informujemy, iż oznaczone na budowie drzewa pomarańczowym x – są to drzewa przeznaczone do wycinki zgodnie z zatwierdzonym projektem i wydaną decyzją ZRiD . Podczas modernizacji drogi zostanie wycięte 147 szt. drzew (Wykaz drzew został załączony w załączniku jako wyciąg z projektu wykonawczego – branża „Zieleń”). Wycinka drzew spowodowana jest kolizjami z nowobudowanym uzbrojeniem podziemnym oraz zmianami geometrii układu drogowego (poszerzenia jezdni chodników, ścieżek rowerowych, budowa zatok postojowych);  Zgodnie z projektem technicznym  należy usunąć wszystkie drzewa i krzewy, które znalazły się w świetle projektowanych rozwiązań sytuacyjno-wysokościowych oraz infrastruktury towarzyszącej. Do usunięcia przeznaczono minimalną, niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu ilość drzew kolidujących z projektowaną rozbudową. Ze względu na wiek i uwarunkowania fitosanitarne nie wytypowano drzew do przesadzenia – wyjaśnia Andrzej Welik ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Wcinka rozpoczęła się 7 lutego, kiedy to, wycięto 20 sztuk drzew. Kolejny etap wycinki kontynuowany jest od 15 lutego będzie kontynuowana od 15 lutego 2023 roku.

Andrzej Welik dodaje, że w ramach inwestycji nasadzone zostaną 203 nowe drzewa: jesion wyniosły (151 szt) i lipa (52 sztuki). 

Jak zapewnia Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach podczas przebudowy nie ucierpią kasztanowce, stanowiące Pomnik Przyrody.

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.
Lokalizacja Kasztanowców, stanowiących pomnik przyrody Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this