– „Tylko ja mam tak dużo dopłacić? Naprawdę pierwszy raz mamy sporą podwyżkę, a nie zmieniło się nic. Tyle nas co było w poprzednich latach”; „Płacicie za tych co nie płacą”, „Ceny miały być stabilne i nie zmienione a ludzie dopłacają coraz więcej. To miasto staje się rajem dla prezesów miejskich i powiatowych bo to oni zarabiają bajońskie sumy” – to tylko niektóre z komentarzy internautów dotyczące opłat za wodę w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– Proszę o udzielenie mieszkańcom informacji czy z uwagi na bardzo liczne przypadki otrzymania niezwykle wysokich (po kilkaset złotych), rachunków za centralną ciepłą wodę rozważane są jakiekolwiek warianty obniżenia opłat za wodę dla mieszkańców naszego miasta i powiatu – napisał w swoim wniosku Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego.
Wygląda jednak na to, że opłaty się nie zmienią, a ostrowczanie będą musieli zajrzeć do portfeli lub zacząć oszczędzać.
– Informuję, że zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków taryfy za zbiorowe zaopatrzanie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków wprowadzane są w drodze decyzji wydawanej przez organ regulacyjny – Dyrektora regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie – wyjaśnia Anna Niedbała, sekretarz Miasta Ostrowca Św.
Do odpowiedzi załączyła decyzję znak: WA.RZT.70.170.2022/5 z dnia 15.03.2023 r., określająca taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków na terenie gminy Ostrowiec Świętokrzyski na okres 3 lat. Poniżej prezentujemy jak zgodnie z odpowiedzią udzieloną radnemu kształtują się ceny za wodę w poszczególnych okresach.
Kluczowym jest jednak ostatnie zdanie udzielonej odpowiedzi.
– Obecnie nie występują zatem przesłanki merytoryczne i prawne wskazujące na obniżenie opłat za wodę – pisze Anna Niedbała.
Ostrowczanom nie pozostaje nic innego jak głębiej sięgnąć do portfeli lub zacząć oszczędzać.