Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Św.: Zbiórka krwi i osocza już 16 grudnia w PSP nr 5! Każdy może zostać bohaterem!

Już 16 grudnia w godzinach 9:00-12:00 w Zespole Szkół i Placówek Publicznych Nr 3 (PSP nr 5) na osiedlu Ogrody będzie można podzielić się bezcennym darem – krwią. Pomóc mogą także osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem. – Co prawda w Ostrowcu Św. nie mamy urządzenia do poboru osocza, ale od ozdrowieńców będzie pobierana krew, a następnie „odwirowywana” w Kielcach – wyjaśniał podzcas zorganizowanej 8 grudnia konferencji prasowej, Stanisław Fiolik, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowcu Św. i przypominał, że od początku wybuchu epidemii krew to „towar” deficytowy.

Zdjęcie ilustracyjne

–  Od marca, kiedy zaczęła się pandemia jest problem z ilością krwi. Są braki, w Ostrowcu Św. szczególnie, bo punkt krwiodawstwa w naszym mieście jest zlokalizowany w szpitalu. Nawet stali, długoletni  krwiodawcy boją się  chodzić do szpitala, do punktu krwiodawstwa. Jest dosłownie kilka osób dziennie jedynie. Podobna sytuacja jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach – przypomina Stanisław Fiolik, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowcu Św. i dodaje, że  stany magazynowe krwi są bardzo niskie.

Na wagę złota jest też krew od tak zwanych ozdrowieńców. Osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 i po wyzdrowieniu mogą uczestniczyć w leczeniu chorych  osoczem.  

– Co prawda w Ostrowcu Św. nie mamy urządzenia do poboru osocza, ale będzie pobierana od tych osób krew pełna, a następnie „odwirowywana” w Kielcach. Będzie też możliwość oddania krwi w Ostrowcu Św. W innym przypadku trzeba jeździć do Kielc – wyjaśnia Stanisław Fiolik. 

Przypomnijmy, że osocze krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które –  zdaniem naukowców–  są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z objawami zarażenia zagrażającymi życiu. Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, które reagują na koronawirusa, neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której z pobranej krwi żylnej oddzielane jest osocze, a pozostałe elementy krwi (płytki krwi, czerwone i białe krwinki) są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły w tzw. cyklach. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Zabieg może być powtarzany nawet trzy razy w tygodniowych odstępach – decydują o tym lekarz oraz dawca. Procedura trwa zazwyczaj ok. 30-40 min.

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów i dzielone na dawki. Jedna porcja, czyli ok. 200 ml – stanowi jedną jednostkę osocza, co daje jedną dawkę leku dla chorych na COVID-19. To oznacza, że jeden ozdrowieniec, który trzykrotnie odda osocze (3×600 ml), może przyczynić się do powstania aż dziewięciu dawek leku na COVID-19 (9×200 ml). Chorzy na COVID-19 otrzymują w celu leczenia od 200 do 400 ml osocza ozdrowieńca.

– Nasze życie w tej chwili kręci się wokół COVID-19  i on znacznie nam to życie utrudnia. Bardzo dużo osób choruje i umiera. Nadal są wypadki komunikacyjne, nadal ludzie chorują, nadal mamy choroby nowotworowe, całą grupę chorób, gdzie krew jest niezbędna do ratowania życia. Nie możemy się skupiać tylko i wyłącznie na covidzie, starajmy się pamiętać o wszystkich pacjentach, którzy mają i tak utrudnione leczenie – tłumaczy Beata Barska-Jagiełło, wiceprezes Rejonowego Oddziału PCK w Ostrowcu Św. 

Przypomina, że każda osoba, która chce oddać krew powinna sie do tego przygotować. 

– Przed oddaniem krwi, na 24 godzin przed nie pijemy alkoholu,  natomiast pijemy duże ilości płynów, herbaty, wody, soków, tak żeby tę krew troszeczkę rozrzedzić. Nie przychodzimy na czczo, tylko po lekkostrawnym śniadaniu, to też jest dosyć istotne, żebyśmy później nie zasłabli. Zabieramy ze sobą dowód osobisty, tak, żeby można było spisać wszystkie nasze dane, potrzebne w formularzach zgłoszeniowych. No i oczywiście stawiamy się, jeśli się państwo zarejestrujecie na konkretną godzinę w miarę punktualnie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą być takie sytuacje, że państwo wcześniej wyrazicie chęć  oddania krwi, a  nagle sytuacja się zmieni. Nic się wtedy nie dzieje, też bierzemy pod uwagę to, że być może będa osoby, które nie dadzą rady się zarejestrować, a zjawią się tego dnia na miejscu, aby w  miarę możliwości wszystkie te osoby obsługiwać –  zapewnia Beata Barska-Jagiełło.

Akcja zorganizowana zostanie w środę,  16 grudnia w godzinach 9:00-12:00 w Zespole Szkół i Placówek Publicznych Nr 3 (PSP nr 5) na osiedlu Ogrody.

– Organizujemy akcję w szkole promującej zdrowie. Bardzo serdecznie dziękuję pani dyrektor za to, że nas przyjęła  w swoich gościnnych progach. Jest to szkoła, która od wielu lat współpracuje z naszą organizacją, realizując różne programy profilaktyczne i super, że tym razem udało się nam też akurat w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 5, zagościć. Szkoła ulokowana jest w centrum miasta, stąd też mam nadzieje, że wszyscy ci, którzy będą chcieli wspomóc swoją krwią osoby potrzebujące, nie będą miały problemu, żeby tam dotrzeć – tłumaczy.  

Dodaje, że w związku z sytuacją epidemiologiczną akcja poprzedzona zostanie rejestracją.    

– Bardzo prosimy wszystkie osoby, które chcą oddać krew, o to, żeby w tych dniach poprzedzających akcję, zadzwoniły do naszego lokalnego Czerwonego Krzyża i zarejestrowały się na konkretną godzinę. To nam ułatwi organizację, ułatwi sytuację, żeby państwo nie gromadzili się w dużej ilości przez dłuższy czas, Niech ta akcja będzie dla nas wszystkich bezpieczniejsza –  apeluje Beata Barska-Jagiełło.

Dodaje, że liczy na to, iż krew pobrana zostanie od  50, 60  krwiodawców. Dla porównania, aby zapewnić minimum potrzebnej krwi dla pacjentów ostrowieckiego szpitala  codziennie powinno się zgłaszać 20 dawców.

 Aby oddać krew należy spełnić kilka wymagań: być w wieku od 18-65 lat, ważyć co najmniej 50 kg, być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych. W przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. W przypadku ozdrowieńców zaś dodatkowo musi upłynąć  28 dni od ustąpienia objawów po potwierdzonej przebytej chorobie COVID-19 lub 18 dni od zakończenia izolacji.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować przedstawicielom PCK w osobach pana Stanisława Fiolika i pani Beaty Barskiej-Jagiełło za tę inicjatywę. Spotkaliśmy się już jakiś czas temu i doszliśmy wspólnie do wniosku, że w Ostrowcu Św. jest bardzo duża, zaangażowana grupa krwiodawców, sympatyków PCK, stąd taka decyzja, aby zorganizować Świąteczną Zbiórkę Krwi, aby ta świąteczna akcja poboru krwi i osocza  była dedykowana naszym mieszkańcom, ale i wszystkim tym, którzy  tej krwi potrzebują. Każdy może zostać bohaterem, oddając krew i ratując czyjeś życie.  Wszyscy ci, którzy doświadczyli pobytu w szpitalu, ci, którzy skorzystali z tego dobrodziejstwa, jakim jest najcenniejszy dar – krew, wiedzą jak to ważne, jak to jest bardzo pomocne – podsumował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. 

Dla każdego oddającego krew i osocze przygotowano niespodziankę.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this