Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiec Świętokrzyski: (Nie)doświetlone przejścia dla pieszych na ulicy Henryka Sienkiewicza?

Skarżą się na nie kierowcy, a także piesi, problem dostrzega również radny Rady Powiatu Ostrowieckiego – Dariusz Wierzbiński. Mowa o niedoświetlonych przejściach dla pieszych na wysokości skrzyżowania ulic Henryka Sienkiewicza i Mikołaja Kopernika, a także w pobliżu ulicy Henryka Sienkiewicza 68A. W okresie jesienno-zimowym, gdy zmrok zapada szybciej, lepsza widoczność oznacza wyższy poziom bezpieczeństwa. Ostrowczanie podkreślają jednak, że lista tego typu przejść jest dłuższa. Ile kosztuje bezpieczeństwo mieszkańców?

Ulica Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W związku ze zgłaszanymi przez mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego uwagami, dotyczącymi słabej widoczności po zmroku i braku doświetlenia przejść dla pieszych – ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim: 1. na wysokości skrzyżowania Sienkiewicza – Kopernika, na wysokości adresu ul. Sienkiewicza 68A, zwracam się z prośbą o doświetlenie ww. przejść w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym użytkownikom przestrzeni publicznej – apelował w swojej interpelacji Dariusz Wierzbiński, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, okazuje się, że przejścia dla pieszych są paradoksalnie jednymi z najmniej bezpiecznych miejsc na drodze. Powodów jest wiele. Z badań ruchu drogowego wynika, że do zdarzeń w miejscach udostępnionych dla ruchu pieszego najczęściej dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych, w godzinach w których, z uwagi na wcześnie zapadający zmierzch, jest ograniczona widoczność. Jednym z rozwiązań technicznych, mogących wpłynąć na poprawę tego stanu, jest zastosowanie prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Co na to Urząd Miasta w Ostrowcu Św.?

– (…) informuje, że przejścia dla pieszych zlokalizowane na wysokości skrzyżowania ul. M. Kopernika i S. Sienkiewicza i ulicy H. Sienkiewicza oraz na wysokości ul. H.  Sienkiewicza 68A zaplanowane są do doświetlenia w ramach realizacji zadania pn. „Remont odcinków drogi gminnej nr 302233T – ulica H. Sienkiewicza w Ostrowcu Św.”. Realizacja  planowana jest na lata 2023-2025 – czytamy w odpowiedzi na interpelację radnego, pod która podpisała się Anna Niedbała. Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Czy do tego czasu piesi i kierowcy zdani są wyłącznie na swój refleks i spostrzegawczość? Z rozmów z ostrowczanami wynika, że przejścia wskazane przez radnego, nie są jedynymi, ich zdaniem, niebezpiecznymi miejscami, w których teoretycznie powinni bezpiecznie pokonać jezdnię, a w których brakuje lepszego oświetlenia.

Do tematu wrócimy. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this