Znajdź nas na

FAKTY

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala – odwołany!

Choć jeszcze kilka dni temu Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego informowała, że osobiście przyznała podwyżkę Tomaszowi Kopcowi, dyrektorowi naczelnemu Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, dziś nie jest on już dyrektorem tej placówki. Decyzje o rozwiązaniu umowy z Tomaszem Kopcem podjął Zarząd Powiatu Ostrowieckiego po analizie jego oświadczenia majątkowego. Powodem miała być dodatkowa działalność byłego już dyrektora, który pełni funkcje zarządcze w organach spółek prawa handlowego i fundacji. Treść oświadczenia majątkowego Tomasza Kupca znana już była od 29 kwietnia bieżącego roku, a informacja o jego działalności w Fundacji pojawiła się także w oświadczeniu z 19 listopada 2021 roku, które opublikowane zostało w Biuletynie Informacji Publicznej starostwa. Na co czekał zatem Zarząd Powiatu?

Zdjęcie ilustracyjne. Od lewej: starosta Marzena Dębniak i Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. podczas uroczystego otwarcia lądowiska na dachu szpitala fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim został odwołany. Taką informację przekazała podczas dzisiejszej (środa, 26 października) konferencji prasowej Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że jeszcze kilka dni temu, 20 października, podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, Marzena Dębniak, podkreślała, że osobiście podniosła wynagrodzenie dyrektorowi o 2000 zł brutto, bo w ciągu tego roku wywiązał się z pewnych obowiązków, które miał nałożone. Jakich? Tego już nie powiedziała. 

Podczas dzisiejszej (środa, 26 października) konferencji prasowej Marzena Dębniak poinformowała, że Tomasz Kopiec nie jest już dyrektorem ostrowieckiego szpitala. Decyzję taką podjął Zarząd Powiatu Ostrowieckiego po… analizie oświadczenia majątkowego Tomasza Kopca. Choć starosta powiedziała, że to w zasadzie pierwsze oświadczenie majątkowe Tomasza Kopca, już z oświadczenia majątkowego z 19 listopada 2021, które opublikowane zostało w Biuletynie Informacji Publicznej  Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim w ubiegłym roku wynikało, że Tomasz Kopiec posiadał  udziały w spółkach handlowych:  27 udziałów w Spółkach AMG Finanse Sp. z o. o., 170 udziałów Temple Libra Grupa Finansowa Sp. z o.o., udziały te stanowią pakiet większy niż 10 procent udziałów w spółce:  Spółkach AMG Finanse Sp. z o. o., Temple Libra Grupa Finansowa Sp. z o.o. Prowadził jednoosobową  działalność gospodarczą, którą zaprzestał wykonywać 30 września 2021 roku. Z tego tytułu osiągnął w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 30 września 2021 roku przychód w wysokości:  765 866, 65 zł  i dochód: 49 603, 52 zł.

Był też członkiem zarządu w Spółkach  AMG Szpitale Sp. z o. o. (od 20 maja 2013 roku), AMG Finanse Sp. z o. o. (od 10 października 2005 roku), 170 udziałów Temple Libra Grupa Finansowa Sp. z o.o. (30 marca 2007 roku)j. Z oświadczenia majątkowego wynikało również, że był też członkiem zarządu Fundacji System Aktywizacji Seniora w Łodzi.

Pisaliśmy o tym tytaj.

Aktualne informacje o dodatkowej działalności Tomasza Kopca nie trudno znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wynika z niego, że jest on prezesem zarządu Fundacji System Aktywizacji Seniora w Łodzi. Co ciekawe wiceprezesem zarządu jest Piotr Pusty. Zarząd Powiatu Ostrowieckiego nie miał  dostępu do tych ogólnie dostępnych dokumentów? 

Informowaliśmy także o tym, że Spółka AMG Centrum Medyczne Sp. z o.o., której prezesem (według wystąpień pokontrolnych NIK-u) do 27 kwietnia 2016 roku był Tomasz Kopiec, późniejszy dyrektor naczelny ostrowieckiego szpitala, wielokrotnie naruszała postanowienia umowy dzierżawy nr 210/2013 z dnia 15 listopada 2013 roku (umowa dzierżawy nieruchomości szpitala w Rawie Mazowieckiej) i pomimo skierowanych wezwań nie zaprzestała naruszeń i nie spełniła świadczeń w wyznaczonym terminie. W związku z tym wydzierżawiający rozwiązał z nią umowę. W Starostwie Powiatowym w Rawie Mazowieckiej poprosiliśmy o przesłanie wszystkich interpelacji radnych, dotyczących wątpliwości wynikających z działalności spółki AMG Centrum Medyczne (57 interpelacji na przestrzeni lat 2015-2018). Okazuje się, że kilka lat wcześniej inna spółka, tym razem A.M.G Finanse z siedzibą w Łodzi (której prezesem Zarządu był wówczas Tomasz Kopiec) przeprowadziła audyt, a także opracowała pisemną koncepcję działań restrukturyzacyjnych SPZOZ w Rawie Mazowieckiej. Przypomnijmy, że spółka A.M.G Finanse w 2018 roku przygotowała Program Naprawczy dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św.

Pisaliśmy o tym tutaj:

 – W związku z trwającą analizą oświadczeń majątkowych przez sekretarza powiatu pod kątem ustawy  o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, powzięłam wiedzę, że dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, pan Tomasz Kopiec  pełni funkcję zarządcze w organach spółek prawa handlowego i fundacji. Przepisy nakazują w takim wypadku rozwiązanie umowy o pracę. W dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu podjął uchwałę o rozwiązaniu umowy pana Tomasza Kopca z zajmowanego stanowiska. Również w dniu dzisiejszym zarząd powiatu podjął  także uchwałę o powierzeniu pełnienia obowiązków dyrektora naczelnego panu Dariuszowi Tumulcowi – mówiła starosta Marzena Dębniak. 

Zbigniew Duda, radny powiatowy z Klubu PiS fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Sytuacją ostrowieckiego szpitala zaniepokojony jest Zbigniew Duda, radny powiatowy z Klubu PiS. 

– Niesłuszne zwolnienie salowych, zatrudnianie osób pełniących funkcje doradcze, których w szpitalu zobaczyć jest bardzo trudno, ale pensje biorą naprawdę znakomite, czy informacja o podwyżce dla dyrektora, to niepokojące informacje, które w ostatnim czasie płynęły do nas ze szpitala. Dyrektor, którego pani starosta Marzena Dębniak wychwala, nagle zostaje odwołany. Trzeba sobie zadać pytanie kto rządzi w tym powiecie? Czy pani starosta panuje nad tym, co się w tym powiecie dzieje? Jak można tłumaczyć się tym, że nie wie się, że dyrektor jest w Fundacji? A gdzie jest naczelnik Mariusz Łata, któremu podlega wydział  zdrowia, edukacji i spraw społecznych, gdzie jest cały Zarząd Powiatu: pani Agnieszka Rogalińska, pan Łukasz Dybiec, pan wicestarosta Andrzej Jabłoński?  Czy oni wiedzą co się dzieje w szpitalu? Niestety strata, którą wygenerował szpital w ciągu czterech lat, jest dużo wyższa, niż strata wygenerowana podczas poprzedniej kadencji, ale o tych informacjach pani starosta nie chce słyszeć. Liczby nie kłamią. W tej chwili mamy do czynienia z kuriozalną sytuacją: wygląda na to, że pani starosta nie wie kogo zatrudniła na dyrektora szpitala – komentuje Zbigniew Duda.  

Oświadczenia majątkowe Tomasza Kopca dostępne są tutaj:

https://samorzad.gov.pl/web/powiat-ostrowiecki/kopiec-tomasz

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this