Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowieccy Patrioci: Powstanie Warszawskie, to był zryw serc wszystkich Polaków! Stowarzyszenie zaprasza na uroczyste obchody!

Od 7 lat, 1 sierpnia ostrowiecki Rynek zamiera na jedną minutę. Przy dźwiękach syren, płonących racach, ustawieni w kształt symbolu Polski Walczącej, ostrowczanie – wspominają tych, którzy swoją krew przelali, walcząc w Powstaniu Warszawskim. Nie inaczej będzie w tym roku. W niedzielę, 1 sierpnia w godzinach od 10.00 do 14.00 będzie można oddać krew w Domu Parafialnym Michale przy ulicy Okólnej w Ostrowcu Św., a o 17.00 – oddać hołd bohaterom, walczącym w powstaniu.

Katarzyna Ślusarz i Michał Ślusarz ze Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. ostrowiecki Rynek 2021 rok fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Pomysł na akcję „żywego znaku”, tak naprawdę zaczerpnęliśmy z innego miasta. Stwierdziliśmy, że to sensowna akcja, która przemawia chyba najbardziej do młodego pokolenia. Przez lata Powstanie Warszawskie było kojarzone tylko z Warszawą, a przecież to był zryw serc Polaków nie tylko mieszkających w Warszawie, ale wiemy, że przybywali tam ludzie z całej Polski. Mieszkańcy polskich miast i wsi czuli sami taką  potrzebę, żeby ratować stolicę. Doszliśmy do wniosku, że jeśli Warszawa może pamiętać i w jakiś sposób uczcić tych bohaterów, my też powinniśmy to zrobić. Oddać honor tym, którzy na niego zasługują – wspomina Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia „Ostrowieccy Patrioci”. 

Przyznaje, że dziś nie często spotkać można młodych ludzi, składających kwiaty, czy zapalających znicze pod pomnikami. Stowarzyszenie stara się promować wartości patriotyczne, ale w nowoczesny sposób, aby do udziału w organizowanych przez nie uroczystościach, zachęcać jak najwięcej młodych ludzi. 

– Msze Święte, czy modlitwy pod pomnikami też są bardzo ważne, przy czym wydaje mi się, że nasze społeczeństwo się zmienia, podobnie jak inny jest sposób odbioru takich wydarzeń. Dlatego też takie wydarzenie jak to, organizowane przez nasze Stowarzyszenie, cieszy się dużym powodzeniem wśród tych młodszych mieszkańców, czy rodzin z dziećmi – dodaje Katarzyna Ślusarz.  

Przypomina, że sam znak Polski Walczącej, to połączenie liter „P” i „W”. W dokumentach źródłowych przeczytać można, że symbol ten miał pokazać „wrogowi, że mimo wszystko – nie złamał naszego ducha…”.

W ubiegłorocznych obchodach wziął udział Andrzej Jachymczyk ps. Azjata
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Znak został wymyślony przez Annę Smoleńską – harcerkę. Chodziło o to, aby znaleźć symbol, który mógłby być malowany na murach, czy ścianach budynków walczącej Warszawy, jako symbol trwającej walki, żeby Ci, którzy ten znak zobaczą, wiedzieli, że  walka nadal trwa, że jest nadzieja.  Dla mnie to właśnie taki symbol nadziei – tłumaczy Katarzyna Ślusarz. 

Uroczystości związane z 77 rocznicą wybuchu powstania, rozpoczną się w niedzielę (1 sierpnia) o godzinie 16.00. 

– Mamy 200 biało-czerwonych chorągiewek, które będziemy rozdawać. Wiemy, że największą radość sprawiają dzieciom. Prosimy  wszystkich o zabranie biało-czerwonych flag. Spotykamy się o godzinie 16.00. Będzie nas można znaleźć w pobliżu pomnika upamiętniającego pomordowanych ostrowczan. Zgromadzenie mamy zarejestrowane na godzinę 16.15, wtedy też zaczniemy formowanie żywego znaku „Polski Walczącej” – tłumaczy Michał Ślusarz.

A Katarzyna Ślusarz dodaje: 

– Jeżeli ktoś ma koszulkę patriotyczną i taką potrzebę, zachęcamy do zamanifestowania tego patriotyzmu w ten sposób. Zapraszamy z flagami biało-czerwonymi. To jest taki dzień, gdy szacunek za tych, którzy walczyli za Polskę, za Warszawę warto pokazać – podkreśla. 

Uroczystości z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostrowiecki Rynek 2019
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Michał Ślusarz wyjaśnia, że dziś tworzenie znaku zajmuje kilka minut, jednak początki wymagały sporo pracy. 

– Zaczęliśmy od treningu. Wyznaczyliśmy sobie linię wzdłuż której będziemy ustawiać mieszkańców w symbol Polski Walczącej. Mamy też zdjęcia z drona, więc pozwoliło nam to na jeszcze lepsze rozrysowanie schematu. Wydrukowałem kilka kopii, aby nikt nie miał już wątpliwości, gdzie ma stanąć – tłumaczy.

Obchody 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego to także dobra okazja do zamanifestowania patriotyzmu w nieco inny sposób. Ostrowieccy Patrioci, jak co roku zachęcają także do podzielenia się bezcennym darem, jakim jest krew. 

– Także w niedzielę, 1 sierpnia w godzinach od 10.00 do 14.00 w Domu Parafialnym Michael w Ostrowcu Św. przy ulicy Okólnej, będzie można oddać krew. Słyszymy komunikaty, że krwi jest coraz mniej, zwłaszcza tej „minusowej”,  a w sezonie wakacyjnym jest ona szczególnie potrzebna. My od kilku lat współpracujemy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, zbieramy krew w ramach ogólnopolskiej akcji „Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Co roku udaje się nam tę krew zebrać, a mieszkańcy powiatu, czy miasta, chętnie z tej możliwości korzystają – tłumaczy Katarzyna Ślusarz.

Zbiórka krwi 2019 rok. Na zdjęciu Katarzyna Ślusarz z Ostrowieckich Patriotów
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje jednak, że nie każdy, kto chce podzielić się krwią z innymi, będzie mógł ją oddać. 

Krwiodawcą może zostać bowiem osoba zdrowa, która ma ukończone 18 lat, nie przekroczyła lat 60  i posiada Dowód Osobisty lub Paszport, ma odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg), nie chorowała na żółtaczkę, kiłę nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe, zapoznała się z „Informacją o chorobach zakaźnych dla krwiodawców” i wypełniła kwestionariusz dla krwiodawców, osoba, która w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie jest na czczo. Dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.

– Dla każdego, kto przyjdzie oddać krew będziemy mieć upominki: koszulki patriotyczne, ze znakiem Polski Walczącej oraz biało czerwone-opaski, w których zapraszamy na Rynek w godzinach popołudniowych – podsumowuje  Katarzyna Ślusarz.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this