Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiecki Browar Kultury podświetlony kolorami tęczy! Patryk Stępień: Tolerancji można się nauczyć!

Akceptacja to największy komplement, jaki można otrzymać – napisał kiedyś Maciej Frączyk. A stąd już bliska droga do tolerancji. Na 16 listopada przypada ustanowiony przez UNESCO w 1995 roku Dzień Tolerancji. Święto, którego celem jest promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Z inicjatywy Patryka Stępnia, prezesa Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych, Ostrowiecki Browar Kultury podświetlony jest dziś kolorami tęczy.

fot. Patryk Stępień

– Postanowiłem zwrócić się do pana prezydenta, aby i w Ostrowcu Św. udało się zorganizować taką akcję społeczną, żeby pokazać, że nasze miasto także wspiera różnorodność i tolerancję, wzorem innych miast w Polsce – wyjaśnia Patryk Stępień.

Z jego inicjatywy Ostrowiecki Browar Kultury, w dniu w którym obchodzony jest Dzień Tolerancji podświetlony został kolorami tęczy. 

– Wiele osób jeszcze w sobie tej tolerancji nie krzewi, dlatego tym bardziej potrzebne są takie akcje edukacyjne, wydarzenia i eventy. Potrzebne są też akcje społeczne, takie jak ta dzisiejsza, czyli podświetlanie miejsc użyteczności publicznej na kolory tęczy, w kolorach symbolizujących społeczność LGBT, po to chociażby, żeby mieszkańców Ostrowca Św. pobudzić do logicznego myślenia. Żeby chciało się im sięgnąć do mediów społecznościowych czy innych informacji na temat kondycji tolerancji we współczesnym świecie – tłumaczy prezes  Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.

Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że zależy mu na tym, aby mieszkańcy Ostrowca Św. nie kategoryzowali nikogo ze względu na pochodzenie, orientację seksualną, wyznawaną religię, czy kolor skóry. 

– W dzieciństwie słyszałem od ojca, że podstawowym kryterium oceny człowieka jest jego uczciwość, nie zaś narodowość, pochodzenie czy wiara. Uczciwość – powiedział kiedyś w jednym z wywiadów Władysław Bartoszewski. 

Patryk Stępień wierzy, że tolerancji można się nauczyć. 

– Tak samo jak wszystkiego innego. Uważam, że umiejętność tolerancyjnego traktowania drugiego człowieka powinniśmy wypracowywać przez całe życie. Potrzeba czasu i chęci. A tych ostatnich niestety coraz mniej – podsumowuje.  

fot. Patryk Stepień

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej. 

Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Apel w sprawie równości i tolerancji. Prezydenci przeciwko … – Newsio.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this