– Postanowiłem zwrócić się do pana prezydenta, aby i w Ostrowcu Św. udało się zorganizować taką akcję społeczną, żeby pokazać, że nasze miasto także wspiera różnorodność i tolerancję, wzorem innych miast w Polsce – wyjaśnia Patryk Stępień.
Z jego inicjatywy Ostrowiecki Browar Kultury, w dniu w którym obchodzony jest Dzień Tolerancji podświetlony został kolorami tęczy.
– Wiele osób jeszcze w sobie tej tolerancji nie krzewi, dlatego tym bardziej potrzebne są takie akcje edukacyjne, wydarzenia i eventy. Potrzebne są też akcje społeczne, takie jak ta dzisiejsza, czyli podświetlanie miejsc użyteczności publicznej na kolory tęczy, w kolorach symbolizujących społeczność LGBT, po to chociażby, żeby mieszkańców Ostrowca Św. pobudzić do logicznego myślenia. Żeby chciało się im sięgnąć do mediów społecznościowych czy innych informacji na temat kondycji tolerancji we współczesnym świecie – tłumaczy prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.

Dodaje, że zależy mu na tym, aby mieszkańcy Ostrowca Św. nie kategoryzowali nikogo ze względu na pochodzenie, orientację seksualną, wyznawaną religię, czy kolor skóry.
– W dzieciństwie słyszałem od ojca, że podstawowym kryterium oceny człowieka jest jego uczciwość, nie zaś narodowość, pochodzenie czy wiara. Uczciwość – powiedział kiedyś w jednym z wywiadów Władysław Bartoszewski.
Patryk Stępień wierzy, że tolerancji można się nauczyć.
– Tak samo jak wszystkiego innego. Uważam, że umiejętność tolerancyjnego traktowania drugiego człowieka powinniśmy wypracowywać przez całe życie. Potrzeba czasu i chęci. A tych ostatnich niestety coraz mniej – podsumowuje.

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.
Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

Pingback: Apel w sprawie równości i tolerancji. Prezydenci przeciwko … – Newsio.pl