Znajdź nas na

FAKTY

250 testów dziennie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii!

Około 250 testów na obecność koronawirusa wykonuje dziennie Laboratorium Wirusologii Molekularnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Pracownia została wyposażona dzięki wsparciu ze środków unijnych.

Fot. UMWS/Wyposażenie laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Laboratorium, które ruszyło pod koniec kwietnia, wykonuje badania na potrzeby pacjentów i pracowników Świętokrzyskiego Centrum Onkologii oraz szpitali – MSWiA w Kielcach, św. Łukasza w Końskich i lecznicy w Opatowie. Badane są tu wymazy pobierane z nosa i gardła od pacjentów przed przyjęciem ich do leczenia stacjonarnego oraz przed rozpoczęciem chemioterapii. Diagnozowani są także pacjenci i pracownicy szpitali, którzy mieli kontakt z zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 lub mają objawy infekcji.

Fot. UMWS/Wyposażenie laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Uruchomienie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii pracowni do wykonywania testów na obecność koronawirusa możliwe było dzięki wsparciu ze środków unijnych w wysokości 1 mln 552 tys. zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 z Działania 7.3 Infrastruktura zdrowotna i społeczna. Dzięki temu dofinansowaniu zakupiono wyposażenie laboratorium: dwa aparaty do izolacji wirusowego RNA, dwie komory laminarne do przeprowadzania izolacji RNA, cztery aparaty do real time PCR do wykrywania wirusa, trzy komputery, wirówki oraz zamrażarkę na -80 st C. Pracownia czeka jeszcze na stację pipetującą i zamrażarkę na -20 st. C.

Fot. UMWS/Wyposażenie laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Na potrzeby Laboratorium Wirusologii Molekularnej zaadaptowane zostały osobne pomieszczenia wyposażone w system śluz oraz urządzeń filtrujących i dezynfekujących powietrze w pracy ciągłej. Laboratorium zostało wyposażone także w komory laminarne i system zabezpieczeń pozwalający na pracę z materiałem zakaźnym (aerozolem).

– Diagnostyka oparta na najwyższych standardach ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego w placówkach służby zdrowia. Priorytetem jest ograniczenie szerzenia się wirusa, izolacja osób chorych i przerwanie łańcucha zakażeń – mówi marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Fot. UMWS/Wyposażenie laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Warto dodać, że Zakład Diagnostyki Molekularnej od początku działalności wykonał już ponad 15 tys. testów. Z liczby tej w 1 101 przypadkach potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Początkowo badano tu ok. 50 próbek dziennie, obecnie liczba ta wzrosła do 200-250. Wykonywane są tu testy molekularne (genetyczne) na obecność wirusa SARS CoV-2, rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia.

Fot. UMWS/Wyposażenie laboratorium Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this