Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiecki Browar Kultury – skarbonka bez dna?

To już kolejne przesunięcie środków na instytucje znajdujące się w Ostrowieckim Browarze Kultury. O kwotę 170 000 zł zwiększono dotacje podmiotową dla instytucji kultury, w tym dla: Miejskiego Centrum Kultury o kwotę 120.000,00 zł, Miejskiej Biblioteki Publicznej o kwotę 25 000,00 zł Biura Wystaw Artystycznych o kwotę 25.000,00 zł. Czy Ostrowiecki Browar Kultury to skarbonka bez dna? O to na co przeznaczone zostaną środki dopytywała Grażyna Maj, radna z Klubu Prawa i Sprawiedliwości?

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

170 tysięcy złotych dotacji podmiotowej otrzymają trzy instytucje znajdujące się w Ostrowieckim Browarze Kultury. O to na co konkretnie wydatkowane zostaną środki pytała radna Grażyna Maj:

– Mam pytanie do punktu czwartego, informacja jest o zwiększeniu o kwotę 170 tysięcy dotacji podmiotowych dla instytucji kultury w rozbiciu na kwoty dla MCK, Miejskiej Biblioteki Publicznej i Biura Wystaw Artystycznych. Mam pytanie na jakie dokładnie inwestycje, czy też z jakim przeznaczeniem będą to kwoty – pytała radna.

Niestety na swoje pytanie nie otrzymała konkretnych odpowiedzi. Być może, gdyby do głosu dopuszczeni zostali dyrektorzy poszczególnych placówek, sytuacja byłaby inna i usłyszelibyśmy o czymś więcej niż tylko o wzroście kosztów energii i ogrzewania. Odpowiedz prezydenta może wzbudzać sporo wątpliwości. Czy bieżąca działalność przerasta możliwości finansowe poszczególnych jednostek? Czy planując budżet nie wzięto pod uwagę, że po przeprowadzce do Browaru Kultury znacząco wzrosną koszty utrzymania?

– Szanowni państwo biblioteka, BWA i MCK dzisiaj spostrzegły, że coraz większe koszty utrzymania ich obiektów , coraz więcej płacą za prąd, coraz więcej płacą za ogrzewanie. Sezon się zbliża i stąd tych pieniędzy na bieżące utrzymanie brakuje, stąd tutaj chcemy taką resztówkę w tej chwili przeznaczyć na bieżące utrzymanie. Spodziewam się jeszcze na końcówkę roku poproszę państwa o kolejne przesunięcia, ponieważ znowu się okaże, że gdzieś nam zabraknie. No to jest początek w nowym obiekcie, w Ostrowieckim Browarze Kultury i tutaj musimy się przygotować i dopiero po sezonie pełnym roku będziemy mogli powiedzieć jakie są koszty funkcjonowania tego obiektu i jakie są jeszcze dodatkowe koszty z tym związane. Dzisiaj odbyło się takie bardzo dobre, merytoryczne spotkanie z panią dyrektor Pomiankiewicz z panią dyrektor Chwałek i z panem dyrektorem Kowalczykiem i tutaj z panem wiceprezydentem w temacie imprez kulturalnych na przyszły rok – wyjaśniał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. Zaprosił także wszystkich na Mikołaja na ostrowiecki rynek, który odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 16.00.

O tym, że Ostrowiecki Browar Kultury może okazać się skarbonką bez dna obawia się Dariusz Kaszuba, przewodniczący Klubu Prawa i Sprawiedliwości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

– My jako radni Prawa i Sprawiedliwości zadaliśmy kilka pytań podczas dzisiejszej sesji, pomimo że była to sesja nadzwyczajna, ale takie sesje poprzedzone są tylko jedną komisja, która oczywiście aprobuje wszystko. Zapytałem o kwestie związane z finansami opieki społecznej, radna Maj zapytała o kwestie Browaru, jest to kwota znaczna i jest ona rozbita na trzy instytucje Browaru. Niemniej jednak pan prezydent w swojej odpowiedzi bezpośrednio zasygnalizował, że Browar jest takim jakby eksperymentem energetycznym, w związku z czym powinniśmy się spodziewać podwyższonych kosztów jego utrzymania. Oczywiście zapewnienie, że chodzi tylko o energie do nas tak do końca nie trafia. Tak naprawdę pod tym hasłem można ukryć wiele wydatków, które będą w ten Browar pompowane. Najciekawsze było to, że usłyszeliśmy zapowiedz, że na kolejnych sesjach mamy się spodziewać równie podobnych przesunięć. Do tej pory nie mieliśmy do czynienia w Ostrowcu Św. z takim obiektem, który nie tylko generuje pensje pracowników, ale koszty utrzymania znaczne, ponieważ rozświetlanie Browaru chociażby były to LED-y, czy wewnętrzne pomieszczenia ogromne i przede wszystkim bardzo wysokie, które trzeba ogrzać będą kosztowały nas coraz więcej. Nas, czyli podatników – podsumowuje Dariusz Kaszuba.

2 komentarze

2 Comments

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this