Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiecki organizator pierwszomajowych uroczystości wciąż składa kwiaty pod pomnikiem wdzięczności? 

Historię pomnika i pomordowanych przez Niemców mieszkańców powiatu ostrowieckiego, jaki znajduje się na ostrowieckim Rynku, powinien znać każdy ostrowczanin. To tutaj, 30 września 1942 roku na szubienicy stracono 29 osób, które tworzyły i budowały to miasto. Dziś o tych tragicznych wydarzeniach przypomina symboliczny pomnik – pętla, wyrywająca się z kostki brukowej. Wygląda jednak na to, że dla ostrowieckiego organizatora pierwszomajowych uroczystości wciąż jest to „pomnik wdzięczności”, przy którym 1 maja składa symboliczne wiązanki.

Ostrowiecki organizator pierwszomajowych uroczystości wciąż składa kwiaty pod pomnikiem wdzięczności na ostrowieckim Rynku? Pytanie tylko, co nazywa  pomnikiem wdzięczności, bo na ostrowieckim Rynku owszem znajduje się pomnik, ale jest on postawiony ku pamięci mieszkańców powiatu ostrowieckiego, którzy 30 września 1942 roku w brutalny sposób (poprzez powieszenie na szubienicy) zamordowani zostali przez niemieckich żołnierzy. Tym bardziej skandaliczny okazał się mail, jaki otrzymaliśmy dziś z rana od przedstawicieli Nowej Lewicy – Świętokrzyskie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W załączeniu przesyłam informację prasową dotyczącą udziału przedstawicieli Nowej Lewicy w uroczystościach związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy.  Złożenie wiązanek odbędzie się: 28 kwietnia 2023 r. o godz. 15:00 w Starachowicach pod pomnikiem „Pracownikom Zakładów Starachowickich…”, ul. 1 Maja 6 https://goo.gl/maps/3d9iYMPS84QTXTxX6 (we współpracy ze Związkiem Zawodowym „Metalowcy” w MANBus sp. z o.o.). Osoba kontaktowa: Sylwester Kwiecień (tel.). 1 maja 2023 r. o godz. 10:00 w Ostrowcu Świętokrzyskim – złożenie wiązanki pod pomnikiem Wdzięczności, Rynek https://goo.gl/maps/iFz88uA5aYK7x5Kg9 Osoba kontaktowa: Józef Grabowski (tel.) – czytamy w mailu jaki otrzymaliśmy. 

W rocznicę tej strasznej zbrodni, 30 września, mieszkańcy powiatu ostrowieckiego, rodziny ofiar, a także przedstawiciele parlamentu, samorządu, stowarzyszeń, czy lokalnych instytucji spotykają się, aby oddać hołd pomordowanym.
fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.if

Przypomnijmy,  że po II Wojnie Światowej, w dwóch kościołach: pod wezwaniem Świętego Michała i  Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Św. odprawiano Msze Święte w intencji pomordowanych, a potem  przez lata po wojnie w kościółku Najświętszego Serca Jezusowego, wdowa po Leonie Braziulewiczu, Eugenia, zamawiała zawsze mszę w intencji wszystkich ofiar. Miejscem, w którym pamiętano o ofiarach był także kościół pod wezwaniem Świętego Michała. W latach 50-tych, w okresie powojennym,  komuniści usunęli z rynku  krzyż, który postawiony został w miejscu kaźni. Następnie pojawił się tam pomnik wdzięczności z napisem „1945 -1955 Bohaterom i wyzwolicielom mieszkańcy Ostrowca”.  W 1972 roku pojawiła się tablica pamiątkowa w kościele Świętego Michała. Pomnik wdzięczności usunięto i zamieniono na symboliczną pętle wyrywającą bruk, która o tragicznych wydarzeniach z 30 września 1942 roku przypomina do dziś.

Pomnik pomordowanych znalazł się w miejscu, gdzie 30 września 1942 roku stała szubienica
fot. Łukasz Grudniewski/aOSTRO.if

Po naszej interwencji rzecznik Nowej Lewicy Świętokrzyskie przeprosił i przysłał sprostowanie. 

– W związku z wprowadzeniem w błąd Biura Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy przez lokalnego organizatora, uprzejmie informuję, że złożenie wiązanki w Ostrowcu Świętokrzyskim odbędzie się na ostrowieckim Rynku (1 maja o godz. 10:00) pod pomnikiem upamiętniającym zbrodnię na obywatelach Polski, mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, dokonaną przez Niemców. Przepraszam za zaistniałą pomyłkę i pozostaję do Państwa dyspozycji – czytamy w odpowiedzi.

Otwartym pozostaje pytanie czy lokalny organizator żyje nadal w ustroju minionym, czy co roku przychodzi pod pomnik pomordowanych Polaków z myślą, że składa wiązankę pod pomnikiem wdzięczności? Wdzięczności, ale komu i za co? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this