Znajdź nas na

FAKTY

„PIE(RW)SZY na przejściu”! Od dziś obowiązują nowe przepisy!

Dziś przy ul. Ściegiennego w Kielcach została zainaugurowana kampania „PIE(RW)SZY na przejściu”. Od dziś (wtorek, 1 czerwca) zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami pierwszeństwo przed pojazdem ma zarówno ten pieszy, który znajduje się na przejściu, jak również ten, który na nie wchodzi. O nowych zasadach, a także bezpieczeństwie w ruchu drogowym, podczas briefingu prasowego mówili: Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, nadinsp. dr Jarosław Kaleta – Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, Katarzyna Banasik – Prezes Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „PASSA”, Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty i kom. Artur Putowski, Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Źródło: Adobe Stock

Kampania  „PIE(RW)SZY na przejściu” ściśle  związana jest z wejściem w życie kilku nowych przepisów, które na celu mają przede wszystkim, zwiększenie bezpieczeństwa pieszych na drogach. Podczas konferencji prasowej  poruszona została nie tylko tematyka zmian w przepisach, ale także stan bezpieczeństwa w województwie świętokrzyskim. 

Zbigniew Koniusz, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Świętokrzyska Policja

Przypomnijmy, że od dziś (1 czerwca) zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie bezpieczeństwa ruchu pieszych. Zgodnie z nowymi regulacjami pierwszeństwo przed pojazdem ma zarówno ten pieszy, który znajduje się na przejściu, jak również ten, który na nie wchodzi. Wyjątkiem są tylko tramwaje gdzie w sytuacja nie ulega zmianie. Prawo wciąż zobowiązuje kierowców zbliżających się do takich miejsc do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości. Ponadto dopuszczalna prędkość, z którą mogą się poruszać kierowcy jest taka sama przez całą dobę i wynosi 50 km/h. Kierowy jadąc zarówno drogą ekspresową, jak i autostradą muszę również pamiętać, aby zachować bezpieczną odległość. Jest ona liczona jako minimum połowa liczby określającej prędkość z jaką się porusza pojazd np. 100 km/h – odstęp min. 50 m.

fot Świętokrzyska Policja

W ramach kampanii został nagrany materiał filmowy uświadamiający o zmianach ustawy Prawo o ruchu drogowym – w zakresie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Powstały plakaty i ulotki oraz gadżety edukacyjne, promujące zmiany przepisów. Ponadto funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego na terenie całego województwa świętokrzyskiego prowadzić będą działania profilaktyczno-edukacyjne z dziećmi, młodzieżą i osobami starszymi. W ramach kampanii nad bezpieczeństwem pieszych czuwać będzie również bezzałogowy statek powietrzny policji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this